| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ustanowienie i zbycie użytkowania wieczystego będzie uważane za dostawę towarów

Ustanowienie i zbycie użytkowania wieczystego będzie uważane za dostawę towarów

Definicja dostawy towarów zostanie rozszerzona o ustanowienie i zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz zbycie praw spółdzielczych.

Zgodnie z rządową propozycją nowelizacji ustawy o VAT, za dostawę towarów zostanie uznane ustanowienie i zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz zbycie praw spółdzielczych. Zmiana polega na dodaniu w art. 7 ust. 1 nowych punktów 6-7 rozszerzających zakres definicji dostawy towarów.

- Rządowa propozycja w sposób jednoznaczny potwierdza włączenie do katalogu transakcji uznawanych za dostawę towarów ustanowienie lub zbycie wieczystego użytkowania gruntu oraz zbycie praw spółdzielczych - mówi Agnieszka Szewczyk z KPMG. Zdaniem naszej rozmówczyni, zmiana ta pozwoli wyeliminować ostatecznie istniejące na gruncie dotychczasowych regulacji wątpliwości dotyczące klasyfikacji charakteru transakcji polegających na ustanowieniu lub zbyciu użytkowania wieczystego gruntu lub zbyciu praw spółdzielczych, a co za tym idzie, również ustalenia konsekwencji w VAT związanych z realizacją tych świadczeń.

- Należy zauważyć, że w przypadku zbycia praw spółdzielczych nie było w zasadzie wątpliwości co do tego, że stanowi ono dostawę towarów. Jeśli jednak chodzi o użytkowanie wieczyste, to mimo uchwały składu siedmiu sędziów NSA z 8 stycznia 2007 r., w której sąd opowiedział się za uznaniem oddania gruntu w użytkowanie wieczyste za dostawę towarów już przy dotychczasowej treści ustawy, nadal pojawiają się interpretacje opowiadające się za uznaniem tych czynności za świadczenie usług - mówi Agnieszka Szewczyk. Zdaniem naszej rozmówczyni, zaproponowana w rządowym projekcie nowelizacja przepisów o VAT ostatecznie rozstrzygnie wątpliwości związane z klasyfikacją charakteru powyższych świadczeń.

NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY PRZEWIDZIANE W NOWELIZACJI:

l wprowadzenie instytucji składu konsygnacyjnego

l zmiana zasad ustalania podstawy opodatkowania darowizn żywności

l likwidacja 30-proc. sankcji

l wprowadzenie ryczałtu VAT

l możliwość rozliczania w deklaracji VAT z tytułu importu

l ujednolicenie momentu powstawania obowiązku podatkowego

l skrócenie do 50 dni terminu zwrotu różnicy podatku

l wprowadzenie deklaracji kwartalnych jako reguły

 

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Chybicki

Partner Zarządzający Grow One, Dyrektor Merytoryczny Sopockiego Instytutu Rozwoju Biznesu. Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Developmental Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Aktywista społeczny, członek dwóch stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii. Autor książek: "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" i "Jak przeganiać chmury, które zasłaniają niebo. Uważna fotografia."

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK