| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ustanowienie i zbycie użytkowania wieczystego będzie uważane za dostawę towarów

Ustanowienie i zbycie użytkowania wieczystego będzie uważane za dostawę towarów

Definicja dostawy towarów zostanie rozszerzona o ustanowienie i zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz zbycie praw spółdzielczych.

Zgodnie z rządową propozycją nowelizacji ustawy o VAT, za dostawę towarów zostanie uznane ustanowienie i zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz zbycie praw spółdzielczych. Zmiana polega na dodaniu w art. 7 ust. 1 nowych punktów 6-7 rozszerzających zakres definicji dostawy towarów.

- Rządowa propozycja w sposób jednoznaczny potwierdza włączenie do katalogu transakcji uznawanych za dostawę towarów ustanowienie lub zbycie wieczystego użytkowania gruntu oraz zbycie praw spółdzielczych - mówi Agnieszka Szewczyk z KPMG. Zdaniem naszej rozmówczyni, zmiana ta pozwoli wyeliminować ostatecznie istniejące na gruncie dotychczasowych regulacji wątpliwości dotyczące klasyfikacji charakteru transakcji polegających na ustanowieniu lub zbyciu użytkowania wieczystego gruntu lub zbyciu praw spółdzielczych, a co za tym idzie, również ustalenia konsekwencji w VAT związanych z realizacją tych świadczeń.

- Należy zauważyć, że w przypadku zbycia praw spółdzielczych nie było w zasadzie wątpliwości co do tego, że stanowi ono dostawę towarów. Jeśli jednak chodzi o użytkowanie wieczyste, to mimo uchwały składu siedmiu sędziów NSA z 8 stycznia 2007 r., w której sąd opowiedział się za uznaniem oddania gruntu w użytkowanie wieczyste za dostawę towarów już przy dotychczasowej treści ustawy, nadal pojawiają się interpretacje opowiadające się za uznaniem tych czynności za świadczenie usług - mówi Agnieszka Szewczyk. Zdaniem naszej rozmówczyni, zaproponowana w rządowym projekcie nowelizacja przepisów o VAT ostatecznie rozstrzygnie wątpliwości związane z klasyfikacją charakteru powyższych świadczeń.

NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY PRZEWIDZIANE W NOWELIZACJI:

l wprowadzenie instytucji składu konsygnacyjnego

l zmiana zasad ustalania podstawy opodatkowania darowizn żywności

l likwidacja 30-proc. sankcji

l wprowadzenie ryczałtu VAT

l możliwość rozliczania w deklaracji VAT z tytułu importu

l ujednolicenie momentu powstawania obowiązku podatkowego

l skrócenie do 50 dni terminu zwrotu różnicy podatku

l wprowadzenie deklaracji kwartalnych jako reguły

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK