| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Preferencyjna stawka VAT w budownictwie od stycznia

Preferencyjna stawka VAT w budownictwie od stycznia

Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy o podatku VAT oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.


Zgodnie z ustawą, od 1 stycznia 2008 r. preferencyjna 7-proc. stawka VAT obejmie nowe mieszkania o powierzchni do 150 mkw. oraz domy jednorodzinne do 300 mkw., kupowane od deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych. Wyższa, 22-proc. stawka VAT będzie obowiązywać za każdy dodatkowy metr powierzchni użytkowej.Pojemna definicja budownictwa społecznego

Zapobiega to podwyżce VAT-u w budownictwie od 2008 r., kiedy mija wynegocjowany w Traktacie Akcesyjnym okres przejściowy, pozwalający na stosowanie obniżonej stawki. Aby uniknąć podwyżki podatku VAT z 7 do 22 proc. na mieszkania i domy jednorodzinne, objęto je definicją budownictwa społecznego, posługując się kryterium powierzchni.Ustawa nie przewiduje żadnych ograniczeń w stosowaniu preferencyjnej stawki podatku w odniesieniu do remontów. Po 31 grudnia 2007 r. praktycznie wszystkie remonty domów i mieszkań zachowałyby preferencyjną 7-proc. stawkę VAT.Ustawa bezterminowo przedłuża też możliwość odzyskania części wydatków na materiały budowlane, ponoszonych przez osoby budujące domy tzw. systemem gospodarczym, czyli we własnym zakresie. Dotychczas o zwrot można się było ubiegać tylko do końca 2007 r. Chodzi o zwrot różnicy między stawkami 7 proc. i 22 proc. VAT za materiały kupione od 1 maja 2004 r., na które po tej dacie podatek wzrósł z 7 do 22 proc. Zgodnie z ustawą, o zwrot będzie się można starać więcej niż raz - w cyklach pięcioletnich.Niższy podatek od darowizn żywności

Nowelizacja pozwoli też płacić niższy VAT od darowizn żywności na rzecz organizacji pożytku publicznego. Obecnie darczyńcy przekazujący nieodpłatnie np. czerstwiejący chleb, płacą podatek tak, jak przy sprzedaży świeżego pieczywa. Zgodnie z popartą przez Sejm poprawką, darczyńca będzie płacił VAT od rzeczywistej wartości tych towarów.Przeciw tej regulacji opowiadało się Ministerstwo Finansów, argumentując, że jest sprzeczna z prawem UE, ponieważ inaczej określa podstawę opodatkowania dla towarów spożywczych przekazywanych na cele charytatywne, a inaczej dla niespożywczych.Nowelizacja opiera się w dużej mierze na pomysłach Samoobrony. Wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska krytykowała wcześniej Sejm za odrzucenie popieranych przez rząd poprawek, które miały "ucywilizować" ustawę. Według niej, ustawa jest bardzo nieprecyzyjna, co utrudni jej stosowanie w praktyce. Nieprecyzyjne zapisy mogą też - według niej - sprzyjać nadużyciom, co narazi na straty budżet państwa.Zgodnie z zapisem w ustawie, wejdzie ona w życie 1 stycznia 2008 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Kopijer

Absolwent studiów MBA (Thames Valley University, London). Posiada amerykańskie certyfikaty Modelu ROI™, J.J.Phillips, ROI Institute oraz metodologii Human Performance Improvement, ASTD. Certyfikowany Coach LMI™. Ponad 20-letnie doświadczenia menedżerskie i biznesowe zdobywał, jako Prezes 2C Dom Brokerski Rynku Szkoleń, Prezes American Society for Training and Development na Polskę, Wiceprezes polskiego oddziału International Institute of Coaching, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami, Project Manager Misji Studyjnych w renomowanych przedsiębiorstwach w Anglii, Francji Niemczech, Holandii i Belgii, organizowanych przez Ministerstwo Przemysłu, Handlu i Finansów oraz udziałowiec i menedżer różnych firm szkoleniowych i doradczych. Doświadczenie w HR zdobywał, jako specjalista ds. szkoleń w centralnym zarządzie Poczty Polskiej oraz HR Manager w KOMA S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK