| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Można odliczyć VAT, nawet gdy towar pochodzi od firmy, która nabyła go z nieznanych źródeł

Można odliczyć VAT, nawet gdy towar pochodzi od firmy, która nabyła go z nieznanych źródeł

VAT można odliczyć, nawet wtedy gdy towar pochodzi od podmiotu, który nabył go z nieznanych źródeł.


ORZECZENIE

Organy podatkowe zakwestionowały prawo skarżącego do rozliczenia VAT wynikającego z dwóch kategorii faktur. W pierwszym przypadku stwierdziły, że faktury dokumentowały czynności, które nie miały miejsca. Podmiot wskazany jako wystawca odbywał bowiem w dacie ich wystawienia karę tymczasowego pozbawienia wolności. W drugim przypadku wystawca potwierdził dokonanie sprzedaży paliwa, jednak nie udało się ustalić źródła pochodzenia towaru. W ocenie organów doszło do oszustwa zwanego karuzelą podatkową. Polega ono na nabywaniu towarów od podmiotów nieistniejących i unikaniu obowiązku zapłaty VAT.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku podatnik podniósł, że w obu przypadkach transakcje miały miejsce. Odnosząc się do pierwszej grupy faktur, wskazał, że przekonany był, iż zostały one sporządzane przez osobę wskazaną jako ich wystawca. W drugim przypadku natomiast podniósł, iż zakup paliwa został udokumentowany prawidłowo, a faktury odzwierciedlały rzeczywiste zdarzenia gospodarcze.

Sąd uchylił zaskarżoną decyzję. Jak stwierdził, mimo że podzielił stanowisko organów w zakresie pierwszej grupy faktur, to nie było ono prawidłowe w odniesieniu do drugiej kwestii spornej. Dokonano zapłaty za towar, a faktury stanowiące podstawę odliczenia zostały prawidłowo sporządzone i odzwierciedlały faktycznie dokonane czynności. Okoliczność, iż bezskuteczne okazały się próby ustalenia źródła nabycia paliwa przez firmę, która sprzedała je skarżącemu, nie miała znaczenia dla sprawy.

Sygn. akt I SA/Gd 222/07

KATARZYNA NOWAK

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Buchta

Specjalista ds. leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK