| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Można odliczyć VAT, nawet gdy towar pochodzi od firmy, która nabyła go z nieznanych źródeł

Można odliczyć VAT, nawet gdy towar pochodzi od firmy, która nabyła go z nieznanych źródeł

VAT można odliczyć, nawet wtedy gdy towar pochodzi od podmiotu, który nabył go z nieznanych źródeł.


ORZECZENIE

Organy podatkowe zakwestionowały prawo skarżącego do rozliczenia VAT wynikającego z dwóch kategorii faktur. W pierwszym przypadku stwierdziły, że faktury dokumentowały czynności, które nie miały miejsca. Podmiot wskazany jako wystawca odbywał bowiem w dacie ich wystawienia karę tymczasowego pozbawienia wolności. W drugim przypadku wystawca potwierdził dokonanie sprzedaży paliwa, jednak nie udało się ustalić źródła pochodzenia towaru. W ocenie organów doszło do oszustwa zwanego karuzelą podatkową. Polega ono na nabywaniu towarów od podmiotów nieistniejących i unikaniu obowiązku zapłaty VAT.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku podatnik podniósł, że w obu przypadkach transakcje miały miejsce. Odnosząc się do pierwszej grupy faktur, wskazał, że przekonany był, iż zostały one sporządzane przez osobę wskazaną jako ich wystawca. W drugim przypadku natomiast podniósł, iż zakup paliwa został udokumentowany prawidłowo, a faktury odzwierciedlały rzeczywiste zdarzenia gospodarcze.

Sąd uchylił zaskarżoną decyzję. Jak stwierdził, mimo że podzielił stanowisko organów w zakresie pierwszej grupy faktur, to nie było ono prawidłowe w odniesieniu do drugiej kwestii spornej. Dokonano zapłaty za towar, a faktury stanowiące podstawę odliczenia zostały prawidłowo sporządzone i odzwierciedlały faktycznie dokonane czynności. Okoliczność, iż bezskuteczne okazały się próby ustalenia źródła nabycia paliwa przez firmę, która sprzedała je skarżącemu, nie miała znaczenia dla sprawy.

Sygn. akt I SA/Gd 222/07

KATARZYNA NOWAK

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

OMEGA Kancelarie Prawne

Ekspert w dziedzinie ubezpieczeń i odszkodowań

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »