| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zagraniczne składki kontra polskie podatki

Zagraniczne składki kontra polskie podatki

Trybunał Konstytucyjny badał w poniedziałek, czy zgodne z konstytucją są przepisy uniemożliwiające Polakom pracującym za granicą odliczenie w naszym kraju zapłaconych tam składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych przy rocznym rozliczeniu podatkowym odliczamy sobie od dochodu zapłacone w ciągu roku składki na ubezpieczenie społeczne. Od podatku odpisujemy zaś składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Polacy pracujący za granicą z reguły tam płacą takie składki. I niekiedy odliczają je sobie już za granicą od tamtejszych dochodów i podatków. Ci, którzy nie odliczają, chcieliby to zrobić po powrocie do Polski. Ale przepisy nie dają im takiej możliwości.

Zdaniem rzecznika praw obywatelskich przepisy łamią w ten sposób konstytucyjne zasady równości i sprawiedliwości społecznej. Rzecznik zaskarżył je więc do Trybunału Konstytucyjnego. Wczoraj Trybunał rozpatrywał wniosek rzecznika.

- Przepisy odmiennie traktują podatników w zależności od tego, czy zarabiają w Polsce, czy za granicą - przekonywała Stanisława Błachowska z biura rzecznika. Tłumaczyła, że szczególnie bolesne jest to w sytuacji Polaków, którzy od swoich zagranicznych dochodów muszą płacić podatki w naszym kraju.

Do końca zeszłego roku dotyczyło to naszych rodaków pracujących w Wielkiej Brytanii. Nadal dotyczy tych, którzy zarabiają w Austrii, Danii, Holandii, Belgii czy Finlandii.

- Ich zagraniczne dochody, choć z reguły niewysokie jak na tamtejsze realia, po przeliczeniu na złotówki są już bardzo pokaźne i podlegają w Polsce wyższym stawkom podatku. Dzięki odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne te podatki byłyby niższe - dowodziła Błachowska.

We wniosku do Trybunału rzecznik praw obywatelskich powołał się na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z końca 2002 r. w sprawie Rolfa Dietera Dannera. ETS stwierdził wtedy, że fińskie przepisy podatkowe dyskryminują pracę za granicą, bo nie zezwalają na odliczenie składek na ubezpieczenie zapłaconych w innym kraju.

Wczoraj zaskarżonych przepisów bronili przedstawiciele Sejmu i prokuratury. Ich zdaniem nie łamią one konstytucji. Przekonywali, że Polacy pracujący za granicą zasilają swoimi składkami systemy ubezpieczeniowe innych państw, nie powinni więc odliczać tych składek w czasie rozliczeń z polskim fiskusem. - Groziłoby to uszczupleniem dochodów budżetu państwa - mówił poseł Stanisław Rydzoń (LiD).

Trybunał próbował dociec, jak duże mogłoby to być uszczuplenie. - Zwracaliśmy się do premiera z prośbą o oszacowanie skutków ewentualnego orzeczenia niekonstytucyjności zaskarżonych przepisów. Dostaliśmy odpowiedź, że będą wysokie - mówiła sędzia Trybunału Teresa Liszcz. Bardziej precyzyjnej odpowiedzi na to pytanie Trybunał wczoraj nie znalazł.

Ogłoszenie wyroku 7 listopada.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »