| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > RPP. Bez zmiany stóp procentowych

RPP. Bez zmiany stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych, utrzymała również restrykcyjne nastawienie w polityce pieniężnej. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami analityków. Złoty nie zareagował.

Główna stopa interwencyjna nadal pozostaje na poziomie 6,5 proc. W ocenie rady bilans ryzyk dla przyszłej inflacji nie uległ istotnej zmianie od poprzedniego posiedzenia. Dlatego utrzymane zostało restrykcyjne nastawienie – napisano w komunikacie po posiedzeniu.
Rozczarowany jest wicepremier Jerzy Hausner, który powiedział agencji PAP, że były poważne argumenty za zmianą nastawienia w polityce monetarnej. W jego opinii Rada spóźnia się z decyzjami. Dodał, że nikt na razie nie oczekiwał obniżki stóp.
Zdaniem analityków RPP poczeka co najmniej do lutego, kiedy zostanie opublikowana kolejna projekcja inflacji. Wtedy może zdecydować o zmianie nastawienia z restrykcyjnego na neutralne, co z kolei zwiększy prawdopodobieństwo obniżek stóp procentowych. Wczorajszy komunikat po posiedzeniu był zdaniem analityków „zbilansowany” i nie dał rynkowi jednoznacznych sygnałów co dalszych kroków RPP.
Rada zwraca uwagę, że nadal nie obserwuje się wpływu podwyższonych oczekiwań inflacyjnych na dynamikę płac. W styczniu oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych spadły do poziomu 4,1 proc. z 4,3 proc. w grudniu 2004 r. Informacje napływające z gospodarki są jednak w ocenie RPP niejednoznaczne. Przedsiębiorstwa sygnalizują spadek nowych zamówień oraz możliwość obniżenia produkcji, a jednocześnie widać optymistyczne plany dotyczące nowych inwestycji i utrzymujące się wysokie wykorzystanie mocy wytwórczych. Rada podała, że aprecjacja złotego w 2004 roku będzie obniżać inflację również w 2005 roku. Jednak podkreśla, że od ostatniego posiedzenia RPP został zahamowany trend wzrostowy polskiej waluty.
RPP zwróciła uwagę na poprawę koniunktury w Stanach Zjednoczonych i lepsze nastroje w strefie euro.
Większość analityków przewiduje, że Rada może w tym roku obniżyć stopy o 50–75 pkt bazowych łącznie, ale prognozowane są różne terminy.
Zdaniem Piotra Soroczyńskiego, głównego ekonomisty BOŚ zmiany nastawienia w polityce monetarnej można się spodziewać dopiero w maju, kiedy będzie wiadomo, czy wystąpi tzw. efekt wysokiej bazy i spadek kwietniowej inflacji. Pierwszą obniżkę stóp w czerwcu lub lipcu o 25 pkt bazowych, a kolejną we wrześniu lub październiku, również o 25 pkt bazowych prognozuje ekonomista BOŚ. Z kolei Katarzyna Zajdel-Kurowska, główna ekonomistka Banku Handlowego spodziewa się zmiany nastawienia już w lutym, a w maju i czerwcu obniżek stóp, każdorazowo po 25 pkt bazowych. Prezes NBP Leszek Balcerowicz szacuje, że inflacja obniży się już po maju, ale trudno ocenić o ile. Analitycy oczekują, że z powodu efektu bazy inflacja w pierwszym kwartale znacznie wzrośnie, a zacznie się obniżać dopiero od drugiego kwartału.
Na razie utrzymuje się na poziomie znacznie przekraczającym cel inflacyjny (2,5 proc. plus/minus 1 pkt proc.). W grudniu liczona rok do roku wyniosła 4,4 proc.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Monika Krześniak
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »