REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

RPP. Bez zmiany stóp procentowych

REKLAMA

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych, utrzymała również restrykcyjne nastawienie w polityce pieniężnej. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami analityków. Złoty nie zareagował.
Główna stopa interwencyjna nadal pozostaje na poziomie 6,5 proc. W ocenie rady bilans ryzyk dla przyszłej inflacji nie uległ istotnej zmianie od poprzedniego posiedzenia. Dlatego utrzymane zostało restrykcyjne nastawienie – napisano w komunikacie po posiedzeniu.
Rozczarowany jest wicepremier Jerzy Hausner, który powiedział agencji PAP, że były poważne argumenty za zmianą nastawienia w polityce monetarnej. W jego opinii Rada spóźnia się z decyzjami. Dodał, że nikt na razie nie oczekiwał obniżki stóp.
Zdaniem analityków RPP poczeka co najmniej do lutego, kiedy zostanie opublikowana kolejna projekcja inflacji. Wtedy może zdecydować o zmianie nastawienia z restrykcyjnego na neutralne, co z kolei zwiększy prawdopodobieństwo obniżek stóp procentowych. Wczorajszy komunikat po posiedzeniu był zdaniem analityków „zbilansowany” i nie dał rynkowi jednoznacznych sygnałów co dalszych kroków RPP.
Rada zwraca uwagę, że nadal nie obserwuje się wpływu podwyższonych oczekiwań inflacyjnych na dynamikę płac. W styczniu oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych spadły do poziomu 4,1 proc. z 4,3 proc. w grudniu 2004 r. Informacje napływające z gospodarki są jednak w ocenie RPP niejednoznaczne. Przedsiębiorstwa sygnalizują spadek nowych zamówień oraz możliwość obniżenia produkcji, a jednocześnie widać optymistyczne plany dotyczące nowych inwestycji i utrzymujące się wysokie wykorzystanie mocy wytwórczych. Rada podała, że aprecjacja złotego w 2004 roku będzie obniżać inflację również w 2005 roku. Jednak podkreśla, że od ostatniego posiedzenia RPP został zahamowany trend wzrostowy polskiej waluty.
RPP zwróciła uwagę na poprawę koniunktury w Stanach Zjednoczonych i lepsze nastroje w strefie euro.
Większość analityków przewiduje, że Rada może w tym roku obniżyć stopy o 50–75 pkt bazowych łącznie, ale prognozowane są różne terminy.
Zdaniem Piotra Soroczyńskiego, głównego ekonomisty BOŚ zmiany nastawienia w polityce monetarnej można się spodziewać dopiero w maju, kiedy będzie wiadomo, czy wystąpi tzw. efekt wysokiej bazy i spadek kwietniowej inflacji. Pierwszą obniżkę stóp w czerwcu lub lipcu o 25 pkt bazowych, a kolejną we wrześniu lub październiku, również o 25 pkt bazowych prognozuje ekonomista BOŚ. Z kolei Katarzyna Zajdel-Kurowska, główna ekonomistka Banku Handlowego spodziewa się zmiany nastawienia już w lutym, a w maju i czerwcu obniżek stóp, każdorazowo po 25 pkt bazowych. Prezes NBP Leszek Balcerowicz szacuje, że inflacja obniży się już po maju, ale trudno ocenić o ile. Analitycy oczekują, że z powodu efektu bazy inflacja w pierwszym kwartale znacznie wzrośnie, a zacznie się obniżać dopiero od drugiego kwartału.
Na razie utrzymuje się na poziomie znacznie przekraczającym cel inflacyjny (2,5 proc. plus/minus 1 pkt proc.). W grudniu liczona rok do roku wyniosła 4,4 proc.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Monika Krześniak
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

REKLAMA