| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Deklaracje podatkowe można przesyłać przez internet

Deklaracje podatkowe można przesyłać przez internet

Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy określające rodzaje deklaracji podatkowych, które mogą być przesyłane drogą elektroniczną.


W rozporządzeniu ministra finansów w sprawie określenia rodzajów deklaracji, które mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej (Dziennik Ustaw nr 246, poz. 1817) znacznie został rozszerzony katalog podmiotów, które mogą rozliczać się z fiskusem wysyłając formularze przez internet. W wyniku tego po raz pierwszy formularze podatkowe przez internet teoretycznie będą mogli przesyłać już wszyscy, a nie jak dotychczas, wyłącznie uprawnieni przedsiębiorcy.

Od 1 stycznia poprzez system e-Deklaracje prowadzący działalność gospodarczą mogą przesyłać do urzędów skarbowych deklaracje związane z rozliczeniem podatku od towarów i usług, w tym VAT-7. Osoby fizyczne, które z fiskusem rozliczają się przede wszystkim za pomocą PIT-36, PIT-36L, PIT-37 czy PIT-38, z nowej usługi będą mogły skorzystać jednak dopiero od 1 kwietnia tego roku.

Zanim jednak podatnik, płatnik i inkasent skorzysta z systemu e-Deklaracje, musi uzyskać kwalifikowany podpis elektroniczny oraz zgodę organów podatkowych na korzystanie z usług komunikacji elektronicznej. Zaświadczenie ZAS-E wydawać będą naczelnicy urzędów skarbowych. Zainteresowani rozliczaniem się za pomocą internetu już teraz mogą występować do naczelników swoich urzędów skarbowych o wydanie tego zaświadczenia.

JAKIE FORMULARZE W FORMIE ELEKTRONICZNEJ

Od 1 stycznia 2008 r. w formie elektronicznej przesyłać można m.in: VAT-7, VAT-UE, CIT-8

Od 1 kwietnia 2008 r. w formie elektronicznej przesyłać można m.in.: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-40

PRZEMYSŁAW MOLIK

przemyslaw.molik@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Maśliński

Prawnik Kancelarii SMM Legal. Doktorant w Katedrze Publicznego Prawa Gospodarczego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w publicznym prawie gospodarczym oraz w prawie administracyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z funkcjonowaniem spółek komunalnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK