| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie można powrócić na księgę podatkową

Będzie można powrócić na księgę podatkową

Firmy, które w ubiegłym roku nie przekroczyły przychodów o równowartości 1,2 mln euro, będą mogły powrócić na księgę podatkową w trakcie roku.


ZMIANA PRAWA

Wczoraj rząd przyjął projekt zmian ustawy o rachunkowości przedłożony przez ministra finansów. Zakłada on podwyższenie progu przejścia na księgi rachunkowe z 800 tys. do 1,2 mln euro. Taka propozycja zmian została już zgłoszona do Sejmu przez klub Platformy Obywatelskiej.

Nie przewiduje ona, w odróżnieniu od propozycji rządowej, możliwości powrotu na księgę przychodów i rozchodów w trakcie roku obrotowego.

Konsekwencją projektu rządowego jest to, że osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, które osiągnęły w 2007 roku przychody ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych w kwocie nie wyższej niż 4,533 mln zł będą mogły zrezygnować z prowadzenia ksiąg rachunkowych do końca roku.

Profesor Zbigniew Luty, przewodniczący Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce uważa, że projekt podwyższenia limitu do prowadzenia pełnej księgowości jest kwestią dyskusyjną.

- Próg powinien pozostać co najmniej na poziomie 800 tys. euro - twierdzi nasz rozmówca. Ekspert wyjaśnia, że informacja płynąca z systemu rachunkowości jest pełną informacją o firmie, istotną dla zewnętrznego odbiorcy. Jest również ważna dla ewidencji podatkowej.

Z kolei możliwość powrotu na księgę podatkową w ciągu roku według Zbigniewa Lutego jest niewątpliwie propozycją korzystną dla jednostek.

- W praktyce jednak firmy, które założyły księgi rachunkowe, nie zdecydują się na powrót na ewidencję podatkową. Mogą to być tylko pojedyncze przypadki - uważa rozmówca. Zarządy, które przyzwyczają się do precyzyjnej informacji wymaganej przy prowadzeniu pełnej księgowości, nie będą chciały z niej rezygnować.

1,2 mln euro do tej kwoty przychodów nie trzeba będzie prowadzić pełnej księgowości

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201742.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

tanie-ubezpieczenie.eu

Porównywarka ubezpieczeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »