| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Niepewne 2 proc. darowizny

Niepewne 2 proc. darowizny

W Sejmie nie ma zdecydowanego poparcia dla poselskiej propozycji zwiększenia do 2 proc. podatku przekazywanego organizacjom pożytku publicznego.


ZMIANA PRAWA

Klub LiD złożył w Sejmie projekt ustawy umożliwiający podatnikom przekazywanie 2 proc., a nie jak dotychczas 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Posłowie innych klubów ostrożnie odnoszą się do projektu. Krystyna Skowrońska (PO) ocenia propozycję jako przedwczesną.

- Jedynie około 20 do 30 proc. osób uprawnionych dzieli się swoim podatkiem z organizacjami pożytku publicznego. W związku z tym należy w pierwszej kolejności spopularyzować przekazywanie 1 proc. podatku, a dopiero w przyszłości zastanawiać się nad możliwością zwiększenia odpisu. Krystyna Skowrońska zwróciła uwagę, że w rozliczeniach podatkowych za 2007 rok podatnicy po raz pierwszy będą korzystać z uproszczonych zasad przekazywania 1 proc. podatku.

- Potrzeba dwóch lat obserwacji, żeby ocenić, czy nowe przepisy spowodują zwiększenie grona chętnych do przekazywania części podatku. Jeżeli tak się stanie, możemy rozważać wprowadzenie 2 proc. - mówi poseł Krystyna Skowrońska.

Podkreśla, że obecnie, gdy 1 proc. nie jest w pełni wykorzystywany, nie ma podstaw do dodatkowego uszczuplania dochodów budżetowych.

Poseł Jan Łopata (PSL) pozytywnie ocenia sam pomysł zasilenia organizacji pożytku publicznego dodatkowymi środkami.

- Wiadomo jednak, że takie działanie wiąże z określonymi kosztami dla budżetu. Trudno w tej chwili powiedzieć, czy klub PSL po głębszej analizie skutków finansowych propozycji opowie się za złożonym projektem - mówi poseł.

Propozycji nie chcieli komentować posłowie PiS. Aleksandra Natalii-Świat powiedziała, że ocena propozycji będzie możliwa dopiero po zapoznaniu się przez klub z projektem ustawy.

800 mln zł mogłyby otrzymać organizacje pożytku publicznego, gdyby odpis od podatku wyniósł 2 proc.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »