| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fundusze inwestycyjne zwolnione z CIT

Fundusze inwestycyjne zwolnione z CIT

Zagraniczny fundusz, który otrzymuje jedynie odsetki z depozytu w polskim banku, a nie sprzedaje jednostek uczestnictwa, jest zwolniony z CIT.


ORZECZENIE

Zapadł precedensowy wyrok dotyczący opodatkowania zagranicznych funduszy inwestycyjnych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że fundusz zagraniczny z siedzibą w Luksemburgu, który nie sprzedaje jednostek uczestnictwa na terenie Polski, a otrzymuje jedynie odsetki od depozytów bankowych, jest funduszem w rozumieniu ustawy z 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz.U. nr 146, poz. 1546 z późn. zm.).

W konsekwencji jest on zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy o CIT (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Przepis ten zwalnia od podatku fundusze inwestycyjne działające na podstawie przepisów ustawy o funduszach inwestycyjnych.

Istota sporu - jak przyznał sąd - sprowadzała się do uznania, czy fundusz zagraniczny, który otrzymuje odsetki z depozytów bankowych, jest funduszem w rozumieniu polskiej ustawy. Kwestionowały to organy podatkowe. Uznały one, że do istoty działalności funduszy inwestycyjnych należy zbywanie tytułów i jednostek uczestnictwa. Ponieważ skarżący fundusz nie prowadził takiej działalności, w Polsce nie jest funduszem w rozumieniu ustawy o funduszach inwestycyjnych. Z taką kwalifikacją nie zgodził się skarżący, co potwierdził sąd. WSA stwierdził, że decydujący jest art. 1 ustawy o funduszach, który stwierdza, że ustawa określa m.in. zasady prowadzenia na terytorium Polski działalności przez fundusze zagraniczne i spółki zarządzające.

- To że zagraniczny fundusz inwestycyjny nie prowadzi działalności określonej w tych przepisach nie oznacza, że nie podlega ustawie - stwierdził WSA. W konsekwencji skarżący fundusz jest zwolniony z podatku dochodowego, a zatem organ powinien uznać stwierdzenie nadpłaty.

Sygn. akt III SA/Wa 1577/07

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »