| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Jazdy prywatne - co z paliwem

IFK poleca: Jazdy prywatne - co z paliwem

Niestety, obowiązujące przepisy nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy przychód z tytułu zużycia paliwa jest wliczony do wartości ryczałtu, czy należy ustalać go odrębnie. Z ustawy o PIT wynika, że przychodem pracownika jest wartość pieniężna nieodpłatnego świadczenia uzyskanego w związku z wykorzystywaniem samochodu służbowego do celów prywatnych. Miesięczna wartość tego przychodu jest zryczałtowana i wynosi 250 zł lub 400 zł.

Jak wynika z uzasadnienia do projektu ustawy zmieniającej wprowadzającej w życie art. 12 ust. 2a–2c updof (druk sejmowy nr 2606), do ustalenia wartości zryczałtowanego przychodu za każdy miesiąc korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych przyjęto stawkę, która obowiązuje przy „kilometrówce”. Z uzasadnienia do projektu ustawy wynika bowiem, że do ustalenia wartości ryczałtu przyjęto:

- iloczyn 300 km i stawki 0,8358 zł, co po odrzuceniu groszy daje kwotę 250 zł – dla samochodów o pojemności skokowej silnika do 1600 cm3,

- 160% przychodu obliczonego w sposób wskazany w pkt 1 (250 zł x 160% = 400 zł) – dla samochodów o pojemności skokowej silnika powyżej 1600 cm3.

Jak rozliczać przekazanie zleceniobiorcy samochodu służbowego do celów prywatnych?

Ustawodawca, określając wartość zryczałtowanego przychodu, uwzględnił więc przeciętne wykorzystanie samochodu służbowego do celów prywatnych w liczbie 300 km i stawkę za 1 km przebiegu pojazdu. Przyjmuje się, że wskazana stawka „kilometrówki” w wysokości 0,8358 zł/1 km jest skalkulowana w sposób, który uwzględnia m.in. zużycie paliwa. Oznaczałoby to, że obliczony na jej podstawie zryczałtowany przychód za wykorzystywanie samochodu służbowego do celów prywatnych w kwocie 250 zł lub 400 zł także powinien uwzględniać średnie zużycie paliwa. A skoro tak, to pracodawca nie powinien ustalać dodatkowego przychodu z nieodpłatnych świadczeń uzyskanego przez pracownika w związku z zużyciem przez niego paliwa.

Polecamy produkt: 100 pytań o samochód w firmie + CD

Wprawdzie pojawiają się już pierwsze informacje w tej sprawie, zgodnie z którymi Ministerstwo Finansów twierdzi, że zużycie paliwa nie jest wliczone do wartości ryczałtu za korzystanie z firmowego auta, obecnie trudno jednak ostatecznie przesądzić, jakie oficjalne stanowisko w tej kwestii będą zajmowały organy podatkowe. Jeśli przyjmą, że zryczałtowana wartość przychodu za wykorzystywanie samochodu służbowego do celów prywatnych nie obejmuje kosztów zużytego paliwa, to do przychodów pracownika – oprócz zryczałtowanej wartości przychodu za udostępnienie auta – trzeba dodatkowo doliczać przychód z tytułu zużytego paliwa. Wartość tego przychodu powinna być obliczona z uwzględnieniem ilości zużytego paliwa i ceny jego zakupu, którą poniósł pracodawca (art. 11 ust. 2a pkt 2 updof).

Czytaj więcej na Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Samochód służbowy wykorzystywany w celach prywatnych – rozliczenie przychodów, kosztów, ewidencja księgowa" >>

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Owczarek

ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »