| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dla kogo rozliczenie PIT będzie korzystniejsze

Dla kogo rozliczenie PIT będzie korzystniejsze

Nie dla wszystkich rodaków wypełnienie PIT będzie koszmarem. Powodów do obaw nie powinni mieć m.in. ci podatnicy, którzy pracowali w Irlandii - czytamy w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Wszystko za sprawą metody rozliczania zagranicznych dochodów, jaką przewiduje polsko-irlandzka umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Chodzi o tzw. wyłączenie z progresją. To jedna z dwóch metod rozliczania zagranicznych dochodów.


Sam fakt zamieszkania i pracy poza granicami Polski nie świadczy jeszcze o tym, że podatnik przestał podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Prawdziwie wolnym od obowiązków względem polskiego fiskusa można zostać tylko dzięki certyfikatowi rezydencji.


Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) zawiera już definicję miejsca zamieszkania. Zgodnie z jej art. 3 ust. 1a za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce uznaje się osobę fizyczną, która ma centrum interesów osobistych i gospodarczych (tzw. ośrodek interesów życiowych) oraz przebywa w naszym kraju dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. To nowy przepis, który obowiązuje od 1 stycznia 2007 r.


Sposób rozliczenia według metody wyłączenia z progresją określony został w art. 27 ust. 8 ustawy o PIT. Już nazwa tej metody wskazuje, iż dochód uzyskany za granicą (np. w Irlandii, na Litwie czy w Norwegii) będzie wyłączony z opodatkowania w Polsce. Jest to zatem metoda korzystniejsza i prostsza w rozliczeniu.


Osoby pracujące poza Polską muszą pamiętać, że do celów podatkowych (tj. rozliczenia z polskim fiskusem) dochód tam uzyskany (wyrażony w walucie obcej) musi być przeliczony na złote. Wymóg taki precyzyjnie określa art. 11 ust. 3 i 4 ustawy o PIT.


Więcej w dodatku "Prawo co dnia", w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK