| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Lepsza obsługa podatnika od 1 września

IFK poleca: Lepsza obsługa podatnika od 1 września

Od 1 września 2015 r. zaczną funkcjonować centra obsługi wspomagające prawidłowe wypełnianie obowiązków podatkowych przez podatników m.in. w zakresie przyjmowania podań i deklaracji oraz wydawania zaświadczeń. Nowo powstałe mikroprzedsiębiorstwa będą mogły uzyskać takie wsparcie od wyznaczonego dla nich asystenta podatnika od 1 stycznia 2016 r. Docelowo w urzędzie skarbowym będzie możliwe złożenie również dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych ZUS.

Obsługa i wsparcie podatników nie będą dotyczyć m.in. sporządzania pism i opinii, prowadzenia ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz sporządzania zeznań i deklaracji podatkowych.

Centra obsługi

Podatnik otrzyma wsparcie w zakresie samodzielnego, prawidłowego i dobrowolnego wypełniania obowiązków podatkowych. Będą temu służyć centra obsługi. Niezależnie od właściwości miejscowej organu podatkowego centra będą przyjmować podania i deklaracje, wydawać zaświadczenia, udzielać wyjaśnień dotyczących przepisów prawa podatkowego. Wsparcie otrzymają także podmioty, które dopiero zamierzają podjąć działalność gospodarczą. Ponadto płatnik składek na ubezpieczenia społeczne będzie mógł złożyć w dowolnym urzędzie skarbowym, w którym znajduje się centrum obsługi, dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe ZUS.

Zmiany w Prawie Pracy 2015 (Komplet 4 książek) + Kodeks pracy 2015 z komentarzem gratis

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Asystent podatnika

Mikroprzedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej będą mogli skorzystać z pomocy asystenta. Taka możliwość będzie istniała przez okres do 18 miesięcy od dnia wydania podatnikowi potwierdzenia nadania NIP. Asystent podatnika będzie odpowiedzialny m.in. za nawiązywanie kontaktu z nowo powstałymi przedsiębiorcami, a także udzieli im informacji na temat wypełniania zeznań i deklaracji podatkowych oraz pomocy w indywidualnych sprawach, w tym dotyczących wyboru formy opodatkowania. Asystent może zostać przydzielony innym podatnikom, jeżeli będzie to konieczne ze względu na ich ważny interes lub interes publiczny. Naczelnik urzędu skarbowego wyznaczy asystenta w ciągu 3 dni roboczych od otrzymania wniosku od podatnika.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jakie ułatwienia dla przedsiębiorców wprowadza ustawa o administracji podatkowej" >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK