| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Zasada istotności w rachunkowości

IFK poleca: Zasada istotności w rachunkowości

Nowelizacja ustawy o rachunkowości, która obowiązuje od 23 września 2015 r., zdefiniowała zasadę istotności. Wskazuje się w niej, że informacje wykazywane w sprawozdaniu finansowym (lub skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym) są istotne, jeśli ich pominięcie lub zniekształcenie wprowadza w błąd użytkownika takiego sprawozdania, czyli może wpłynąć na decyzje podejmowane przez niego na podstawie danych zawartych w takim sprawozdaniu.

Zasada istotności do tej pory nie była określona wprost w ustawie o rachunkowości (istotność wywodzono z art. 4 ust. 3 w powiązaniu z art. 8 ust. 1 uor). Dlatego wprowadzenie zasady istotności wprost należy uznać za rozwiązanie dobre i porządkujące katalog zasad rachunkowości.

Nowelizacja wprowadziła również zapis, że nie można uznać poszczególnych zdarzeń gospodarczych tworzących informację w sprawozdaniu finansowym za nieistotne, jeśli ich suma o podobnym charakterze stanowi łącznie informację istotną. Zapis ten jest usankcjonowaniem w ustawie o rachunkowości dotychczasowego rozumienia (i stosowania) zasady istotności, choć często jednostka i audytor inaczej mogą postrzegać istotność.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Wprowadzona zasada istotności odnosi się jedynie do sprawozdań finansowych (jednostkowych i skonsolidowanych). Nie może się odnosić do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Te bowiem muszą być prowadzone nie tylko rzetelnie, bezbłędnie, sprawdzalnie i na bieżąco, ale również muszą uwzględniać wszystkie zdarzenia gospodarcze niezależnie od ich wielkości (istotności).

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Plusy i minusy zmian w ustawie o rachunkowości" >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK