| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ryczałt do końca roku

Ryczałt do końca roku

Podatnik utraci prawo do ryczałtu dopiero od roku podatkowego następującego po roku, w którym przekroczy limit uprawniający do skorzystania z tej formy opodatkowania.


ZMIANA PRAWA

Komisja Palikota rozpatrzyła wczoraj nowelizację ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Projektowana zmiana zakłada, że podatnicy nie będą tracić prawa do ryczałtu w tracie roku. Wyjaśnijmy, że zgodnie z zasadami obowiązującymi od początku 2007 r. przedsiębiorca po przekroczeniu progu przychodów w wysokości 150 tys. euro musi przejść na ogólne zasady opodatkowania już od następnego miesiąca. Nowelizacja przewiduje uchylenie ust. 6 w art. 8 ustawy o podatku zryczałtowanym. Dzięki temu podatnicy zachowają prawo do korzystania z ryczałtu do końca roku podatkowego, bez względu na przychód osiągnięty w trakcie roku. Proponowana zmiana likwiduje ponadto istniejącą nierówność pomiędzy podatnikami rozpoczynającymi i kontynuującymi działalność. W przypadku tych drugich utrata prawa do ryczałtu zawsze oznacza konieczność przejścia na ogólne zasady opodatkowania. Nie mogą rozliczać się podatkiem liniowym, gdyż oświadczenie o wyborze tego sposobu rozliczeń muszą składać do 20 stycznia roku podatkowego. Tylko podatnik rozpoczynający działalność może tego dokonać w innym terminie. Komisja przyjęła wniosek o skierowanie projektu do marszałka Sejmu.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Adriana Głuchowska

Niezależny konsultant z dziedziny finansów publicznych oraz prawa pracy i ubezpieczeń. Doświadczony trener współpracujący z najlepszymi ośrodkami szkoleniowymi w Polsce. Właściciel firmy AUDITOR zajmującej się doradztwem, weryfikacją i przeglądem stanu dokumentacji prawno-pracowniczej pod kątem zgodności z przepisami prawa powszechnie obowiązującego. Od 1998 roku przeszkoliła kilkanaście tysięcy osób, przeprowadzając setki szkoleń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK