REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzekucje komornicze na nowych zasadach

Egzekucje komornicze na nowych zasadach
Egzekucje komornicze na nowych zasadach

REKLAMA

REKLAMA

Od 8 września 2016 r. obowiązują zmiany dotyczące egzekucji komorniczych. Komornik może m.in. elektronicznie zająć rachunek bankowy dłużnika i pod groźbą grzywny samodzielnie zobowiązać go do wyjawienia majątku. Nie można również sprzedać rzeczy przed uprawomocnieniem decyzji o jej zajęciu.

"Przede wszystkim zmienia się wykorzystanie nowych technologii, zmienia się kwestia zbiegów egzekucji, sposobu jej wszczęcia i działań komornika zaraz po wszczęciu, jak również zmieniają się przepisy, które regulują poszczególne sposoby egzekucji" - mówił na konferencji prasowej prezes Krajowej Rady Komorniczej Rafał Fronczek. Dodał, że nowe rozwiązania umożliwiają prowadzenie w trybie elektronicznym właściwie każdego rodzaju postępowania komorniczego.

Autopromocja

Wśród kluczowych zmian Fronczek wymienił możliwość elektronicznego zajęcia rachunku bankowego dłużnika. Ma to być możliwe za pomocą systemu przygotowanego przez Krajową Izbę Rozliczeniową. "Droga od uzyskania informacji o posiadaniu rachunku przez dłużnika do zajęcia znacznie się skróci. Dokona się to jednym kliknięciem w systemie, który będzie się komunikował z systemem Krajowej Izby Rozliczeniowej, która z kolei komunikuje się z bankami" - powiedział.

Fronczak podkreślił, że dostęp do systemu elektronicznego, choć odpłatny, w porównaniu z tradycyjną korespondencją pozwoli obniżyć wydatki, za które w ostatecznym rozrachunku płaci wierzyciel. Obecnie komornicy wydają na każdy list ok. 4,50 zł, natomiast Krajowa Izba Rozliczeniowa ma otrzymywać za każde zajęcie 50 groszy. Same opłaty egzekucyjne się nie zmienią, w przypadku rachunku bankowego to 8 proc. wartości wyegzekwowanego świadczenia.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Prezes KRK powiedział, że elektroniczne zajęcie z rachunku nie dotyczy SKOK-ów, których działalność regulują inne przepisy. W ich przypadku komornicy będą stosowali dotychczasowe metody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wolne od egzekucji z rachunku bankowego będą środki na poziomie 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli ok. 1400 zł. Do tej pory bank przekazywał komornikowi wszystkie środki z konta powyżej limitu określonego na poziomie nieco ponad 12 tys. Ponadto, banki będą miały obowiązek udzielać komornikom informacji dotyczący operacji dokonywanych na rachunku.

Nowością w polskim prawie będzie komornicze wyjawienie majątku. "Wierzyciel, chcąc uzyskać wyjawienie majątku dłużnika, musiał wystąpić do sądu. Od jutra będzie mógł liczyć na to, że komornik będzie w stanie zastosować instytucję wyjawienia majątku, co oznacza, że będzie wzywał dłużnika do złożenia wykazu majątku pod groźbą odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia" - powiedział Fronczek. Gdyby wezwany nie stawił się lub odmówił złożenia wykazu, komornik będzie mógł ukarać dłużnika grzywną, natomiast sąd na wniosek komornika - zarządzić przymusowe doprowadzenie dłużnika przez policję lub areszt trwający do miesiąca.

W przypadku egzekucji z ruchomości jej sprzedaż będzie możliwa dopiero po uprawomocnieniu się zajęcia. Do tej pory komornik mógł sprzedać rzecz także wtedy, gdy dłużnik złożył skargę do sądu.

Te przepisy uchwalił w lipcu 2015 r. Sejm poprzedniej kadencji, po głośnych przypadkach zajęcia i sprzedaży niewłaściwych rzeczy, np. nienależących do dłużników. Zmiany poparła Krajowa Rada Komornicza. Podobne przepisy dotyczące nieruchomości obowiązywały już wcześniej.

Komornicy będą mieli także większe kompetencje w zakresie egzekucji z nieruchomości. To oni, a nie sądy będą m.in. sporządzać plany podziału nieruchomości, a potem je wykonywać.

Komornicy mają się komunikować z urzędami wyłącznie drogą elektroniczną, co ma skrócić czas trwania postępowań. Sprawniejsze ma być także rozstrzyganie zbiegów egzekucji między komornikiem sądowym a organami administracji. Skończyć się ma także dublowanie opłat egzekucyjnych. Wierzyciel nie będzie musiał już wskazywać sposobów prowadzenia egzekucji, choć będzie mógł je ograniczyć.


Mimo wniosku o wyłączenie komornik będzie mógł kontynuować czynności z wyjątkiem zakończenia postępowania egzekucyjnego. Skargi do sądów na czynności komorników mają być składane za ich pośrednictwem. "Wielokrotnie komornicy nie wiedzieli o wnoszonych skargach na swoje czynności i prowadzili je dalej" - uzasadnił Fronczek.

Za pół roku ma zostać wprowadzona elektroniczna licytacja ruchomości. "Oczekujemy na wydanie rozporządzenia, które umożliwi nam przystąpienie do tworzenia systemu. (...) Ono jest już na bardzo finalnym etapie" - powiedział Fronczek.

Elektroniczna licytacja będzie możliwa tylko na wyraźny wniosek wierzyciela. Nie będzie można wówczas pozostawić ruchomości pod nadzorem dłużnika, co wiąże się z kosztami, które poniesie wierzyciel. "Komornicy z całą pewnością będą zainteresowani wyszukiwaniem jak najmniej kosztownych form przechowywania" - ocenił Fronczek. Ogłoszenia o każdej licytacji ruchomości lub nieruchomości będą musiały być zamieszczane na portalu www.licytacje.komornik.pl.

Korzystanie z systemu sprzedaży, który przygotuje Krajowa Rada Komornicza, ma być nieodpłatne dla stron i komorników. Dostęp do systemu ma być w każdym sądzie. Według Fronczaka w tym systemie będzie można sprzedawać także nieruchomości w trybie uproszczonym, co dotyczy głównie nieruchomości niezabudowanych.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

    W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

    Obligacje skarbowe 2024. Drastyczna obniżka oprocentowania od marca i kwietnia

    Inflacja w Polsce obniża się tak szybko, że jeszcze rok temu wydawało się to niemal nieprawdopodobne. Większość osób to cieszy, ale nie wszystkich. Hamująca inflacja to informacja, która może rozsierdzić osoby posiadające w portfelu detaliczne obligacje skarbowe. W skrajnym przypadku kwietniowa aktualizacja oprocentowania może doprowadzić do spadku stawki z prawie 20% do niewiele ponad 4%. 

    REKLAMA