| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Prawo do odliczenia nie będzie działać wstecz

Prawo do odliczenia nie będzie działać wstecz

Ustawa umożliwiająca odliczenie VAT podatnikom, którzy dokonali zapłaty należności za produkty rolne przed wystawieniem faktury VAT, nie będzie działać wstecz.


ZMIANA PRAWA

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozpatrzyła wczoraj poprawkę do senackiej propozycji zmiany w ustawie o VAT. Poprawka zgłoszona w trakcie drugiego czytania przez PiS zakładała wprowadzenie przepisu przejściowego umożliwiającego stosowanie nowelizacji do podatników, którzy dokonali zapłaty należności za produkty rolne przed jej wejściem w życie, nie wcześniej niż 22 maja 2007 r. Jest to data wyroku TK, który zakwestionował regulację powodującą nierówność w zakresie prawa do odliczenia VAT przez nabywców produktów rolnych.

W ocenie Komisji zaproponowana data graniczna stosowania okresu przejściowego powodowałaby różnicowanie sytuacji podatników, którzy znaleźli się w takiej samej sytuacji. W rezultacie poprawka została zaopiniowana negatywnie.

Nowelizacja ustawy o VAT umożliwia odliczenie VAT podatnikowi dokonującemu przedpłaty za nabywane produkty rolne od rolnika ryczałtowego przed wystawieniem faktury VAT RR. Dziś podatnicy, który dokonali takiej przedpłaty, nie mogą spełnić jednego z warunków odliczenia, czyli podania w dokumencie zapłaty numeru i daty wystawienia faktury potwierdzającej nabycie produktów rolnych. Ustawa umożliwia podanie danych identyfikujących dokument stwierdzający dokonanie zapłaty na fakturze dotyczącej zakupu produktów rolnych. Głosowanie ustawy odbędzie się w piątek.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Trusiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK