| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Debata nad projektami nowelizacji VAT

Debata nad projektami nowelizacji VAT

Sejm na wczorajszym posiedzeniu rozpatrzył sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych dotyczące poselskich propozycji nowelizacji ustawy o VAT przewidujących m.in. zwiększenie do 7 tys. zł możliwości dokonywania odliczeń przy nabyciu samochodów osobowych i uregulowanie niejasnych kwestii dotyczących umów zlecenia, o dzieło oraz autorskich. Nad zgłoszonymi w czasie debaty poprawkami będzie pracowała komisja. W środę przeprowadzono też pierwsze czytanie - i skierowano do prac komisyjnych - obywatelski projekt zmiany ustawy zakładający obniżenie stawki VAT na wszystkie ubranka dziecięce do 7 proc.

– Obecne przepisy o VAT są niesprawiedliwe i niepotrzebnie zagmatwane. Uważamy, że wszystkie ubrania dla dzieci powinny być objęte niższym VAT, niezależnie od materiału, z jakiego zostały wykonane – uzasadniała w Sejmie cytowana przez PAP przedstawicielka Komitetu „Nasze Dziecko” Ilona Wójcik. Zdaniem wnioskodawców, obniżka podatku pomoże w powstrzymaniu degradacji materialnej rodzin. Obecnie preferencyjna 7-proc. stawka VAT obejmuje m.in. odzież niemowlęcą produkowaną z dzianin. Natomiast odzież niemowlęca produkowana z tkanin objęta jest 22-proc. stawką. Obywatelski projekt zakłada, by wszystkie ubranka dziecięce, dla dzieci do 150 cm wzrostu, objęte były preferencyjną stawką.

Posłowie generalnie poparli projekt, jednak wyrażano obawy, że obniżka VAT będzie niezgodna z prawem UE. Przyjęcie tej regulacji naraziłoby Polskę na sankcje ze strony UE. Opinie te potwierdziło Ministerstwo Finansów oraz Biuro Studiów i Ekspertyz Sejmu. Część jednak posłów uznała, że Polsce nie grożą ewentualne sankcje za obniżenie podatku, ponieważ UE sama rozpoczęła prace nad zmianą prawa w tym zakresie.

O tym, że projekt jest niezgodny z prawem UE, przekonywał w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Wyjaśniał, że niektóre kraje Unii, np. Wielka Brytania, stosują preferencyjny VAT na ubrania dla dzieci, jednak wcześniej wynegocjowały na to zezwolenie. Wiceminister dodał, że według szacunków MF wprowadzenie proponowanych preferencji może zmniejszyć wpływy budżetowe o około 220 – 300 mln zł. Jarosław Neneman ostrzegł, że wprowadzenie limitu dotyczącego wspomnianych 150 cm wzrostu może prowadzić do różnych patologii mających na celu korzystanie z preferencji.

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o VAT został skierowany przez Sejm do dalszych prac komisyjnych.

Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

topFX.pl

Portal. Platforma walutowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK