| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Coraz więcej podatników rozlicza się samodzielnie

Coraz więcej podatników rozlicza się samodzielnie

W rozliczeniu za 2007 rok o 211 tys. wzrosła liczba podatników składających małżeński PIT w porównaniu z 2006 rokiem. W konsekwencji zmalała liczba osób składających roczne zeznania podatkowe za pośrednictwem płatników. Zdaniem ekspertów taka tendencja będzie się utrzymywać, bo samodzielne złożenie PIT jest bardziej opłacalne.


Zeznanie PIT za pośrednictwem płatników w 2007 roku złożyło mniej o 253 tys. podatników niż w 2006 roku. Zdaniem Ministerstwa Finansów jest to konsekwencją większego niż przed rokiem zainteresowania ulgami podatkowymi, w tym ulgą prorodzinną.

Eksperci nie do końca zgadzają się z tą argumentacją. Przypominają, że rozliczając się za pośrednictwem płatnika można skorzystać z ulgi prorodzinnej. Wystarczy tylko złożyć płatnikowi oświadczenie. Specjaliści przekonują, że przyczyną opisanego zjawiska jest raczej większa świadomość podatników, co do korzyści wynikających z samodzielnego rozliczenia się z fiskusem. Wymieniają tu: więcej czasu na dokonanie rozliczenia czy korzyści finansowe wynikające ze wspólnego rozliczenia małżonków. Drugi przykład potwierdzają też statystyki. W 2007 roku o 211 tys. wzrosła liczba małżonków, którzy złożyli wspólny PIT.

Rozliczenie za pośrednictwem płatników dotyczy określonej grupy podatników (m.in. pracowników, emerytów i rencistów, studentów). Jest też uzależnione od spełnienia kilku warunków. Na ten aspekt zwraca uwagę Ewa Opalińska, doradca podatkowy w kancelarii Gide Loyrette Nouel. Wśród najważniejszych warunków jest złożenie oświadczenia przez podatnika płatnikowi, nie później niż do 10 stycznia roku, następującego po roku podatkowym. Ponadto podatnik musi zadeklarować, że w danym roku podatkowym nie uzyskał innych dochodów poza otrzymanymi od płatnika.

- Ten ostatni warunek uniemożliwia skorzystanie z rozliczenia za pośrednictwem płatników tym podatnikom, którzy uzyskali dochód z innych źródeł opodatkowanych według skali (umowy zlecenia, prawa autorskie itd.). Może to wpływać na mniejsze zainteresowanie takim sposobem rozliczenia - argumentuje Ewa Opalińska.

Trudno uznać, że mniejsze zainteresowanie w 2007 roku rozliczeniem przez płatnika wynikało z niewiedzy, np. o możliwości odliczenia ulgi prorodzinnej za pośrednictwem płatników. To raczej efekt, że kolejnym warunkiem korzystania z tej formy rozliczenia jest to, aby podatnik nie korzystał ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

- W praktyce zawężało to krąg osób zainteresowanych uwzględnieniem ulgi prorodzinnej w rozliczeniu przez płatnika - dodaje ekspert z Gide Loyrette Nouel.

Również Mirosława Przewoźnik-Kurzyca, szef zespołu do spraw postępowań podatkowych Kancelarii Salans, tłumaczy, że korzystanie z opcji rozliczenia przez płatnika wyklucza wspólne rozliczenie przez małżonków. To z kolei uniemożliwia uzyskanie przez nich oszczędności podatkowej, którą realizują, gdy jedno z małżonków nie osiąga dochodów podlegających opodatkowaniu lub też osiąga dochody mieszczące się w niższym przedziale skali niż dochody drugiego małżonka. W podobnej sytuacji są osoby samotnie wychowujące dzieci.

To nie jedyne przyczyny, dla których rozliczenie przez płatnika jest dziś mało atrakcyjne.

- Przeszkodą jest osiąganie przez podatnika innych jeszcze dochodów niż te wypłacane przez płatnika (wyjątkiem są dochody niepodlegające łączeniu w zeznaniu rocznym z dochodami z innych źródeł) - podkreśla Mirosława Przewoźnik-Kurzyca.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK