| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Premier musi pomóc w reformie Służby Celnej

Premier musi pomóc w reformie Służby Celnej

Związek Zawodowy Celnicy PL zwrócił się do premiera w sprawie interwencji przy reformowaniu Służby Celnej.


To kolejna taka prośba do premiera Donalda Tuska. Co miałby zrobić premier?

- Wiele bulwersujących wydarzeń z ostatnich miesięcy w Służbie Celnej, jak też założenia reformy to zaprzeczenie deklaracji złożonych przez premiera w styczniu. Cała Polska dotkliwie odczuła skutki dziesięcioletnich zaniedbań w naszej formacji. Zapowiedziano poprawę tej sytuacji m.in. poprzez reformę Służby Celnej. Ten cel nie jest realizowany. Forsowane są szalone pomysły, a ich autorami są osoby odpowiedzialne za obecną kryzysową sytuację. Informacje, jakie wychodzą z ministerstwa, są niepełne lub zmanipulowane. Staramy się uprzedzić konsekwencje kolejnych fatalnych reform i pokazać problemy, które wymagają naprawy. Dalsze ignorowanie kryzysu jest niebezpieczne dla państwa. Od premiera oczekujemy wstrzymania nieprzemyślanych pomysłów, określenia celu reformy i jego realizacji. Wnioskujemy też o audyt zewnętrzny w Służbie Celnej.

Projekty ustaw, które mają zmienić Służbę Celną, zostały już skierowane do Rady Ministrów. Co według państwa trzeba jeszcze w nich zmienić?

- Odstąpić od proponowanej formy ucywilnienia, dopracować przepisy o uprawnieniach kontrolnych pod kątem ich wewnętrznej spójności. Niezbędne jest też wprowadzenie rozwiązań właściwych innym formacjom mundurowym, w szczególności przywilejów, które rekompensują szczególne ograniczenia służby i powstrzymają odpływ kadr. Są warunkiem stabilizacji w służbie oraz gwarantem jakości kadr i mają wpływ na wielkość wpływów do budżetu i skuteczność zwalczania przestępczości.

Czy tej sprawy nie można było załatwić z państwa szefem, Jackiem Kapicą?

- Do wprowadzenia niezbędnych rozwiązań konieczne są decyzje polityczne, a te są poza szefem Służby Celnej. Ponadto w ministerstwie nie ma woli ani chyba wiedzy, co i jak należy zmienić w Służbie Celnej. Nasze konsultacje w sprawie ustawy to była formalność, która musiała się odbyć, a żadne z ważnych propozycji nie zostały uwzględnione lub nawet nie podlegały dyskusji. Pomogliśmy jedynie usunąć oczywiste buble zawarte w projekcie.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Sławomir Siwy, przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy PL

Rozmawiała Ewa Matyszewska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK