| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Za pomyłkę w zeznaniu zapłaci podatnik

Za pomyłkę w zeznaniu zapłaci podatnik

Jeśli po korekcie zeznania okaże się, że kwota 1 proc. podatku, która trafiła do organizacji pożytku publicznego, jest zawyżona, nadwyżkę pokryje podatnik z własnych środków.


ZMIANA PRAWA

Przy okazji nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Ministerstwo Finansów od 1 grudnia 2008 r. zmieni przepisy Ordynacji podatkowej, dotyczące korekty zeznań podatkowych i przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Projektem tym niebawem zajmie się Rada Ministrów.

Zgodnie z propozycją resortu finansów nadpłata wynikająca z korekty zeznania w podatku dochodowym od osób fizycznych będzie pomniejszana o kwotę odpowiadającą nadwyżce kwoty przekazanej na rzecz organizacji pożytku publicznego zgodnie z wnioskiem podatnika, ponad zaokrągloną do pełnych dziesiątek groszy w dół kwotę 1 proc. podatku należnego wynikającego z tej korekty. Te same zasady będą miały zastosowanie do nadpłat wynikających z decyzji organów podatkowych.

Zaproponowana zmiana ma na celu zapobieżenie sytuacji, w której budżet państwa ponosiłby negatywne skutki związane z błędnym obliczeniem podatku należnego przez podatnika, a w konsekwencji z przekazaniem przez naczelnika urzędu skarbowego na rzecz organizacji pożytku publicznego kwoty wyższej niż 1 proc. podatku stanowiącego podstawę obliczenia kwoty do przekazania na konto organizacji, w związku z:

• korektą zeznania dokonaną po dwóch miesiącach od upływu terminu określonego dla złożenia zeznania podatkowego,

• wydaniem, przez właściwy organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej, decyzji określającej wysokości zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych.

W praktyce mogą wystąpić sytuacje, że podatnik - w wyniku błędnego obliczenia podatku należnego - zadeklaruje na rzecz organizacji pożytku publicznego kwotę wyższą niż wynikająca z poprawnie obliczonego podatku. W konsekwencji na konto organizacji wpłynie zawyżona kwota.

Zmiana Ordynacji podatkowej ma spowodować, że nadwyżkę ponad kwotę przekazaną przez naczelnika urzędu skarbowego, zgodnie z wnioskiem podatnika wyrażonym w zeznaniu podatkowym, a kwotą stanowiącą 1 proc. podatku należnego po obniżeniu (zaokrągloną do pełnych dziesiątek groszy w dół) pokryje podatnik z własnych środków, poprzez pomniejszenie przez organ podatkowy zwracanej mu nadpłaty.

291 mln zł przekazali podatnicy w rozliczeniu 2007 roku w ramach 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »