| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Spłata zaległości podatkowych z obniżoną stawką

Spłata zaległości podatkowych z obniżoną stawką

Podatnik, który złoży prawnie skuteczną korektę deklaracji i uiści zaległość podatkową, zapłaci niższe odsetki za zwłokę.


ZMIANA PRAWA

Dzisiaj w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu Komisji Przyjazne Państwo, zmniejszającego odsetki od zaległości dla podatników, którzy będą dobrowolnie spłacać zaległości podatkowe. Odsetki w takiej sytuacji wyniosą 75 proc. obowiązującej stawki. Preferencja będzie miała zastosowanie pod warunkiem złożenia przez podatnika prawnie skutecznej korekty deklaracji podatkowej i uiszczenia w ciągu siedmiu dni całej zaległości podatkowej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych wynosi 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego. Obecnie odsetki wynoszą 15 proc., przy czym przy ich naliczaniu bez znaczenia jest to, czy podatnik reguluje zaległość dobrowolnie na skutek złożenia deklaracji podatkowej, czy też spłaca dług w wyniku jego wykrycia w trakcie kontroli podatkowej. Niższa stawka odsetek za zwłokę ma stanowić swoistą premię za dobrowolną spłatę zaległości podatkowej, która nie została jeszcze wykryta przez organ podatkowy, i motywować podatników do regulowania długów wobec fiskusa.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »