| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Zbliża się ostateczny termin rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozliczając się z podatku za 2004 r. niektórzy podatnicy po raz pierwszy będą składać urzędowi skarbowemu więcej niż jedno zeznanie. Wymóg taki wynika nie tylko z wprowadzenia przez ustawodawcę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w formie liniowej, ale także odrębnego trybu rozliczania niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych.

W 2003 r. Michał Kwieciński skorzystał z odliczenia z tytułu ulgi remontowej (wymienił na własny koszt okna). Podatek za 2003 r. został tym samym zmniejszony o 345 zł. Ponieważ w 2004 r. otrzymał ze spółdzielni zwrot wydatków, jest zobowiązany do zwrotu ulgi i wykazania w zeznaniu (poz. 37).
Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej pan Kwieciński opłacał składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Kwotę przysługującą do odliczenia (stanowiącą 7,75% podstawy jej wymiaru) w wysokości 1680 zł wykaże w poz. 40.
Podatek po odliczeniu składki wynosi 10 255 zł (poz. 41 i 43), natomiast suma zaliczek wyniosła 10 200 zł (poz. 44 i 47). Różnica pomiędzy podatkiem a zaliczkami wynosi 55 zł (poz. 45) i stanowi kwotę do zapłaty (poz. 48).
Pan Kwieciński nie dołącza do zeznania żadnych załączników, musi jednak w części K formularza PIT-36L podać informacje dotyczące rodzaju prowadzonej działalności, REGON i miejsce jej prowadzenia, a także jeszcze raz wykazać przychody, koszty ich uzyskania oraz osiągnięty dochód (części K i M).
Oprócz dochodów z działalności gospodarczej Michał Kwieciński osiągnął również dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Dochody te jest zobowiązany wykazać w zeznaniu rocznym na formularzu PIT-38.
Pan Kwieciński nabył w lipcu 2004 r. na GPW 1000 akcji spółki X po 39,6 zł. Koszt nabycia wyniósł 1% wartości transakcji. Po dwóch miesiącach trwającej na GPW w Warszawie hossy sprzedał je po 54 zł. Koszt sprzedaży wyniósł 1% wartości transakcji. Koszt utrzymania rachunku maklerskiego w 2004 r. wyniósł 50 zł. Podatnik kupił te akcje częściowo na kredyt – jego koszt to 5676 zł (odsetki + prowizja).
W PIT-38 Michał Kwieciński wykazał następujące wartości:
Przychody: 54 000 zł
Koszty uzyskania przychodu: 39 600 zł (wartość nabytych akcji) + 936 zł (prowizja) + 50 zł (koszt rachunku maklerskiego) + 5675 zł (koszt kredytu) = = 46 261 zł
Podstawa opodatkowania: 7739 zł
Podatek: 1470,40 zł.
UWAGA!
Ministerstwo Finansów uznało, że w niektórych sytuacjach koszty kredytu zaciągniętego w celu zakupu akcji nie są kosztem uzyskania przychodu na potrzeby obliczania podatku od dochodów z GPW. Dotyczy to sytuacji zakupu akcji na rynku pierwotnym sfinansowanego częściowo kredytem, częściowo z własnych środków, kiedy w 2004 r. inwestorzy często nabywali, z uwagi na bardzo duży popyt, ułamek akcji, na które się zapisali (np. 5%). W takiej sytuacji akcje te – zdaniem MF – nie zostały nabyte za pomocą kredytu.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK