| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Zbliża się ostateczny termin rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozliczając się z podatku za 2004 r. niektórzy podatnicy po raz pierwszy będą składać urzędowi skarbowemu więcej niż jedno zeznanie. Wymóg taki wynika nie tylko z wprowadzenia przez ustawodawcę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w formie liniowej, ale także odrębnego trybu rozliczania niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych.

W 2003 r. Michał Kwieciński skorzystał z odliczenia z tytułu ulgi remontowej (wymienił na własny koszt okna). Podatek za 2003 r. został tym samym zmniejszony o 345 zł. Ponieważ w 2004 r. otrzymał ze spółdzielni zwrot wydatków, jest zobowiązany do zwrotu ulgi i wykazania w zeznaniu (poz. 37).
Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej pan Kwieciński opłacał składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Kwotę przysługującą do odliczenia (stanowiącą 7,75% podstawy jej wymiaru) w wysokości 1680 zł wykaże w poz. 40.
Podatek po odliczeniu składki wynosi 10 255 zł (poz. 41 i 43), natomiast suma zaliczek wyniosła 10 200 zł (poz. 44 i 47). Różnica pomiędzy podatkiem a zaliczkami wynosi 55 zł (poz. 45) i stanowi kwotę do zapłaty (poz. 48).
Pan Kwieciński nie dołącza do zeznania żadnych załączników, musi jednak w części K formularza PIT-36L podać informacje dotyczące rodzaju prowadzonej działalności, REGON i miejsce jej prowadzenia, a także jeszcze raz wykazać przychody, koszty ich uzyskania oraz osiągnięty dochód (części K i M).
Oprócz dochodów z działalności gospodarczej Michał Kwieciński osiągnął również dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Dochody te jest zobowiązany wykazać w zeznaniu rocznym na formularzu PIT-38.
Pan Kwieciński nabył w lipcu 2004 r. na GPW 1000 akcji spółki X po 39,6 zł. Koszt nabycia wyniósł 1% wartości transakcji. Po dwóch miesiącach trwającej na GPW w Warszawie hossy sprzedał je po 54 zł. Koszt sprzedaży wyniósł 1% wartości transakcji. Koszt utrzymania rachunku maklerskiego w 2004 r. wyniósł 50 zł. Podatnik kupił te akcje częściowo na kredyt – jego koszt to 5676 zł (odsetki + prowizja).
W PIT-38 Michał Kwieciński wykazał następujące wartości:
Przychody: 54 000 zł
Koszty uzyskania przychodu: 39 600 zł (wartość nabytych akcji) + 936 zł (prowizja) + 50 zł (koszt rachunku maklerskiego) + 5675 zł (koszt kredytu) = = 46 261 zł
Podstawa opodatkowania: 7739 zł
Podatek: 1470,40 zł.
UWAGA!
Ministerstwo Finansów uznało, że w niektórych sytuacjach koszty kredytu zaciągniętego w celu zakupu akcji nie są kosztem uzyskania przychodu na potrzeby obliczania podatku od dochodów z GPW. Dotyczy to sytuacji zakupu akcji na rynku pierwotnym sfinansowanego częściowo kredytem, częściowo z własnych środków, kiedy w 2004 r. inwestorzy często nabywali, z uwagi na bardzo duży popyt, ułamek akcji, na które się zapisali (np. 5%). W takiej sytuacji akcje te – zdaniem MF – nie zostały nabyte za pomocą kredytu.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK