| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zakłady budżetowe zostaną zlikwidowane

Zakłady budżetowe zostaną zlikwidowane

Rząd przyjął projekt ustawy o finansach publicznych, który zakłada uporządkowanie i konsolidację finansów publicznych oraz zmiany organizacyjne w budżecie.


ZMIANA PRAWA

Polska jest coraz bliżej wprowadzenia budżetowania zadaniowego. Zadaniowy plan wydatków budżetu państwa zostanie podzielony na funkcje, zadania i pod-zadania, do których będą dołączane cele i mierniki - wynika z zaakceptowanego w piątek przez rząd projektu nowej ustawy o finansach publicznych. Dzięki temu wydatkowanie środków budżetowych będzie bardziej efektywne. Na tym jednak nie kończą się zmiany opracowane w resorcie finansów.

Ustawa ma przede wszystkim na celu wzmocnienie oraz poprawienie przejrzystości finansów publicznych. Wprowadzone zostaną kolejne rozwiązania w zakresie budżetu zadaniowego oraz Wieloletni Plan Finansowy Państwa na poziomie centralnym, a także wieloletnia prognoza finansowa na poziomie samorządów.

Wieloletni Plan Finansowy Państwa będzie aktualizowany corocznie o obowiązującą na dany rok ustawę budżetową i będzie uwzględniał prognozę na trzy kolejne lata. Ustawa zakłada także wzmocnienie norm ostrożnościowych w budżecie państwa oraz w budżetach jednostek samorządu terytorialnego.

Zlikwidowane zostaną jednostki zaliczane do gospodarki okołobudżetowej, czyli państwowe zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze. Projekt przewiduje również likwidację funduszy celowych.

Ustawa zakłada ponadto powołanie nowej formy organizacyjno-prawnej - agencji wykonawczej. Będzie to państwowa osoba prawna powoływana na podstawie ustawy w celu realizacji zadań państwa. Agencjami takimi będą m.in. obecne agencje rządowe, np. Wojskowa Agencja Mieszkaniowa, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Rząd przyjął również ustawę wprowadzającą ustawę o finansach publicznych. Wynika z niej, że projektowane zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2009 r., przy czym likwidacje m.in. gospodarstw pomocniczych i zakładów budżetowych mają się zakończyć do 31 grudnia 2009 r. Teraz obydwie ustawy trafią pod obrady Sejmu.

AUDYT WEWNĘTRZNY

Nowe przepisy o finansach publicznych przewidują możliwość prowadzenia audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych przez usługodawców zewnętrznych, o ile minister nadzorujący jednostkę nie nakaże zatrudnienia audytora wewnętrznego. Z tego rozwiązania będą mogły skorzystać jednostki gospodarujące środkami nieprzekraczającymi 100 mln zł lub zatrudniające mniej niż 200 pracowników.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Schiffter

Adwokat w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Zdobywczyni pierwszego miejsca w 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2016. Kieruje w firmie działem imigracyjnym i Global Mobility. Jako jeden z nielicznych prawników w Polsce koncentruje swoją praktykę na biznesowym prawie imigracyjnym i doradza klientom w zakresie relokacji pracowników do Polski, a także delegowania polskich pracowników za granicę. Prowadzi także sprawy w pozostałym zakresie prawa pracy. Cyklicznie publikuje artykuły, zarówno w gazetach codziennych (m.in. Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Puls Biznesu), jak również w czasopismach naukowych (Monitor Prawa Pracy). Jako ekspert prawa pracy występuje w telewizji oraz udziela wywiadów w radiu, m.in. dla portalu INFOR.pl i stacji TVN Biznes. Jest współtwórcą publikacji międzynarodowych, m.in. książki pt. International Immigration and Nationality Law. Aktywnie uczestniczy w organizacjach międzynarodowych, m.in. jest przewodniczącą komitetu członkowskiego AILA GMS (American Immigration Lawyer Association Global Mobility Section). Jest regularnie zapraszana jako prelegent na międzynarodowe konferencje. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Posiada tytuł Master of German and Polish law. Uczestniczka wykładów i warsztatów z zakresu prawa europejskiego i francuskiego w Université de Nice - Sophia Antipolis w Nicei. Wcześniej przez 5 lat pracowała w Departamencie Prawa Pracy w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Odbywała również praktyki w kancelariach prawnych w Niemczech.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK