| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zakłady budżetowe zostaną zlikwidowane

Zakłady budżetowe zostaną zlikwidowane

Rząd przyjął projekt ustawy o finansach publicznych, który zakłada uporządkowanie i konsolidację finansów publicznych oraz zmiany organizacyjne w budżecie.


ZMIANA PRAWA

Polska jest coraz bliżej wprowadzenia budżetowania zadaniowego. Zadaniowy plan wydatków budżetu państwa zostanie podzielony na funkcje, zadania i pod-zadania, do których będą dołączane cele i mierniki - wynika z zaakceptowanego w piątek przez rząd projektu nowej ustawy o finansach publicznych. Dzięki temu wydatkowanie środków budżetowych będzie bardziej efektywne. Na tym jednak nie kończą się zmiany opracowane w resorcie finansów.

Ustawa ma przede wszystkim na celu wzmocnienie oraz poprawienie przejrzystości finansów publicznych. Wprowadzone zostaną kolejne rozwiązania w zakresie budżetu zadaniowego oraz Wieloletni Plan Finansowy Państwa na poziomie centralnym, a także wieloletnia prognoza finansowa na poziomie samorządów.

Wieloletni Plan Finansowy Państwa będzie aktualizowany corocznie o obowiązującą na dany rok ustawę budżetową i będzie uwzględniał prognozę na trzy kolejne lata. Ustawa zakłada także wzmocnienie norm ostrożnościowych w budżecie państwa oraz w budżetach jednostek samorządu terytorialnego.

Zlikwidowane zostaną jednostki zaliczane do gospodarki okołobudżetowej, czyli państwowe zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze. Projekt przewiduje również likwidację funduszy celowych.

Ustawa zakłada ponadto powołanie nowej formy organizacyjno-prawnej - agencji wykonawczej. Będzie to państwowa osoba prawna powoływana na podstawie ustawy w celu realizacji zadań państwa. Agencjami takimi będą m.in. obecne agencje rządowe, np. Wojskowa Agencja Mieszkaniowa, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Rząd przyjął również ustawę wprowadzającą ustawę o finansach publicznych. Wynika z niej, że projektowane zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2009 r., przy czym likwidacje m.in. gospodarstw pomocniczych i zakładów budżetowych mają się zakończyć do 31 grudnia 2009 r. Teraz obydwie ustawy trafią pod obrady Sejmu.

AUDYT WEWNĘTRZNY

Nowe przepisy o finansach publicznych przewidują możliwość prowadzenia audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych przez usługodawców zewnętrznych, o ile minister nadzorujący jednostkę nie nakaże zatrudnienia audytora wewnętrznego. Z tego rozwiązania będą mogły skorzystać jednostki gospodarujące środkami nieprzekraczającymi 100 mln zł lub zatrudniające mniej niż 200 pracowników.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »