| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wykaz gwarantów ustali minister

Wykaz gwarantów ustali minister

Wykaz gwarantów do udzielania gwarancji składanych jako zabezpieczenie pokrycia kwot wynikających z długów celnych będzie prowadzony przez ministra finansów.


ZMIANA PRAWA

Senat przyjął wczoraj z poprawkami nowelizację ustawy - Prawo celne. Określa ona m.in. nowe zasady i tryb określania wykazu gwarantów, tj. instytucji udzielających gwarancji na zapłatę należności celnych (banków, zakładów ubezpieczeń).

Wykaz ten będzie ustalany przez ministra finansów, a nie tak jak obecnie określany w rozporządzeniu. Ułatwi to zatem jego aktualizację.

Nowelizacja wprowadza także więcej uproszczeń i ułatwień w obrocie towarowym z państwami trzecimi. Na nowych rozwiązaniach skorzystają przede wszystkim duże firmy posiadające oddziały w kilku państwach członkowskich. Dzięki instytucji pojedynczych pozwoleń na stosowanie procedury uproszczonej (SASP) będą one bowiem mogły uzyskiwać w jednym z państw członkowskich pozwolenie obejmujące wszystkie transakcje importowe lub eksportowe dokonywane w procedurze uproszczonej na obszarze innych uczestniczących w realizacji pozwolenia państw członkowskich.

Pozwoli to przedsiębiorcom na scentralizowanie w państwie wydającym pozwolenie księgowości i płatności należności celnych dla wszystkich transakcji dokonywanych na obszarze UE, mimo że fizyczne przedstawienie towarów będzie się odbywać w innym państwie członkowskim. Na przykład firma unijna, która zamierza importować towar z Chin, będzie mogła załatwić konieczne czynności celne w państwie UE, w którym jest prowadzona główna księgowość, natomiast towar już bezpośrednio z państwa trzeciego trafi do odbiorców w innych krajach unijnych.

Nowelizacja wprowadza także zmiany w zakresie właściwości organów celnych w sprawach związanych z udzielaniem pozwoleń na prowadzenie składu celnego. Kompetencje do ich udzielania zostaną przeniesione z właściwości dyrektorów izb celnych do właściwości naczelników urzędów celnych, co uprości i przyspieszy postępowanie.

Ponadto wszystkim dyrektorom izb celnych przyznano uprawnienia do nadawania statusu upoważnionego przedsiębiorcy (AEO). Posiadanie tego statusu wiąże się ze szczególnymi przywilejami w obrocie towarowym z państwami trzecimi (rzadsze kontrole, szybsza odprawa).

Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2009 r.

Sejm rozpatrzy teraz senackie poprawki.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KOGNITARIAT

Biuro podatkowo-finansowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK