| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wykaz gwarantów ustali minister

Wykaz gwarantów ustali minister

Wykaz gwarantów do udzielania gwarancji składanych jako zabezpieczenie pokrycia kwot wynikających z długów celnych będzie prowadzony przez ministra finansów.


ZMIANA PRAWA

Senat przyjął wczoraj z poprawkami nowelizację ustawy - Prawo celne. Określa ona m.in. nowe zasady i tryb określania wykazu gwarantów, tj. instytucji udzielających gwarancji na zapłatę należności celnych (banków, zakładów ubezpieczeń).

Wykaz ten będzie ustalany przez ministra finansów, a nie tak jak obecnie określany w rozporządzeniu. Ułatwi to zatem jego aktualizację.

Nowelizacja wprowadza także więcej uproszczeń i ułatwień w obrocie towarowym z państwami trzecimi. Na nowych rozwiązaniach skorzystają przede wszystkim duże firmy posiadające oddziały w kilku państwach członkowskich. Dzięki instytucji pojedynczych pozwoleń na stosowanie procedury uproszczonej (SASP) będą one bowiem mogły uzyskiwać w jednym z państw członkowskich pozwolenie obejmujące wszystkie transakcje importowe lub eksportowe dokonywane w procedurze uproszczonej na obszarze innych uczestniczących w realizacji pozwolenia państw członkowskich.

Pozwoli to przedsiębiorcom na scentralizowanie w państwie wydającym pozwolenie księgowości i płatności należności celnych dla wszystkich transakcji dokonywanych na obszarze UE, mimo że fizyczne przedstawienie towarów będzie się odbywać w innym państwie członkowskim. Na przykład firma unijna, która zamierza importować towar z Chin, będzie mogła załatwić konieczne czynności celne w państwie UE, w którym jest prowadzona główna księgowość, natomiast towar już bezpośrednio z państwa trzeciego trafi do odbiorców w innych krajach unijnych.

Nowelizacja wprowadza także zmiany w zakresie właściwości organów celnych w sprawach związanych z udzielaniem pozwoleń na prowadzenie składu celnego. Kompetencje do ich udzielania zostaną przeniesione z właściwości dyrektorów izb celnych do właściwości naczelników urzędów celnych, co uprości i przyspieszy postępowanie.

Ponadto wszystkim dyrektorom izb celnych przyznano uprawnienia do nadawania statusu upoważnionego przedsiębiorcy (AEO). Posiadanie tego statusu wiąże się ze szczególnymi przywilejami w obrocie towarowym z państwami trzecimi (rzadsze kontrole, szybsza odprawa).

Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2009 r.

Sejm rozpatrzy teraz senackie poprawki.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autor:

Źródło:

GP
Gazeta Samorządu i Administracji189.00 zł

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »