| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Resort finansów nie chce gromadzić zbędnych informacji

Resort finansów nie chce gromadzić zbędnych informacji

Sporządzane przez audytorów wewnętrznych plany audytu i sprawozdania z ich wykonania nie będą przesyłane do Ministerstwa Finansów.


ZMIANA PRAWA

Audytorzy wewnętrzni jednostek sektora finansów publicznych będą mieli więcej czasu na sporządzenie planów audytu na kolejny rok. Wynika to z projektu ustawy o finansach publicznych, którym zajął się Sejm. Zgodnie z projektem plan trzeba będzie sporządzić na podstawie analizy ryzyka i w porozumieniu z kierownikiem jednostki do końca roku. Obecnie dokument ten musi być przesyłany do Ministerstwa Finansów do końca października.

Projekt przewiduje również zmianę terminu sporządzania sprawozdania z wykonania planu audytu. Raport za dany rok trzeba będzie sporządzić do końca stycznia kolejnego roku (obecnie - do końca marca). Zniesiony będzie również obowiązek składania zarówno planu jak i sprawozdania - ministrowi finansów.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że w związku z tym, że dokumenty nie będą już przygotowywane jednocześnie na rzecz kierownika jednostki i ministra finansów ich zawartość będzie mogła zostać dostosowana przez audytora wewnętrznego do potrzeb sprawozdawczych jednostki.

Sprawozdawczość z zakresu audytu wewnętrznego na rzecz ministra finansów została z kolei dostosowana do potrzeb wynikających z wykonywania funkcji koordynacyjnej i obejmuje informację o realizacji zadań z zakresu audytu wewnętrznego w roku poprzednim. Do jej składania zobowiązani zostali w każdym roku kierownicy jednostek. Wzór takiej informacji zostanie opracowany i ogłoszony w formie komunikatu ministra finansów.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK