| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT od obrotu nieruchomościami

VAT od obrotu nieruchomościami

Pomysł wprowadzenia VAT na obrót wierzytelnościami krytykuje Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Wyrażane są jednak również opinie, że poprawka była potrzebna i doprecyzowuje przepisy.

Wśród poprawek do ustawy o VAT przyjętych przez Senat 1 kwietnia znalazł się przepis, który do katalogu usług finansowych niezwolnionych z VAT dodał obrót wierzytelnościami (kupno i sprzedaż). Branża windykacyjna nie kryje zaskoczenia stanowiskiem Senatu, zaś Ministerstwo Finansów, z którym konsultowano poprawkę, tłumaczy, że doprecyzowuje ona przepisy. 

Zdaniem Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, zmiana jest przejawem wyjątkowej nonszalancji i niefrasobliwości legislacyjnej. Zamiast doprecyzowywać przepisy, rozszerza w istotny sposób obowiązek podatkowy i czyni to w sposób niedopuszczalnie nieprzemyślany, powodując jedynie zamęt i zamieszanie.

– Zgodnie z kodeksem cywilnym przelew wierzytelności nie jest ani sprzedażą towarów, ani usługą. Nie podlega więc w ogóle przepisom ustawy o VAT. Jeśli jednak w rozumieniu ustawy o VAT jest to usługa, to powinna zostać zwolniona z podatku. Nie jest to bowiem usługa ściągania długów, bowiem nabywca wierzytelności ściąga je na własną rzecz. Nie świadczy więc nikomu usługi – uważa Mirosława Szakun, doradca prawny KPF w Polsce.

W branży nie ma jednak jednomyślności. Według Juliana Kinkela, prezesa Agencji Obrotu Wierzytelnościami Kinkel i Masłowski, ustalenie w ustawie, czy obrót wierzytelnościami jest opodatkowany VAT czy nie jest korzystny dla bezpieczeństwa podatkowego firm biorących w nim udział.

– Trudno cieszyć się z opodatkowania naszych usług, jednak z punktu widzenia podatkowego sytuacja staje się dużo jaśniejsza – mówi Julian Kinkel. Jego zdaniem, za świadczącą usługę należy uznać profesjonalną firmę nabywającą wierzytelności, opodatkowaniu powinna zaś podlegać jej prowizja ustalona między stronami.

Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK