| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Określono parametry dla podstawy opodatkowania piwa

Określono parametry dla podstawy opodatkowania piwa

Podstawą opodatkowania piwa jest liczba hektolitrów gotowego wyrobu na 1 stopień Plato.

Zmiana prawA

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie metod ustalania parametrów służących do określenia podstawy opodatkowania piwa. To jedno z 33 projektów rozporządzeń do nowej ustawy o podatku akcyzowym, która wejdzie w życie 1 marca 2009 r.

Zgodnie z art. 94 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym podstawą opodatkowania piwa jest liczba hektolitrów gotowego wyrobu na 1 stopień Plato.

W przypadku piwa Dyrektywa 92/83/EWG z 19 października 1992 r. w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych dopuszcza dwa sposoby ustalania podstawy opodatkowania akcyzą - od liczby hektolitrów i stopni Plato bądź hektolitrów i rzeczywistej objętościowej zawartości alkoholu w gotowym produkcie. Projekt rozporządzenia utrzymuje dotychczasowe rozwiązanie, tzn. podstawą opodatkowania piwa pozostaje liczba hektolitrów za każdy stopień Plato. Taki system jest obecnie stosowany w 16 państwach członkowskich UE.

Projektowane rozporządzenie określa definicję 1 stopnia Plato, w którym jest wyrażona stawka podatku akcyzowego, oraz ustala Polską Normę PN- -A-79093-2: 2000 Piwo. Metody badań. Oznaczanie zawartości alkoholu, ekstraktu rzeczywistego i ekstraktu brzeczki podstawowej metodą destylacyjną oraz metodą refraktometryczną - jako podstawę do obliczenia ekstraktu brzeczki podstawowej na podstawie badań zawartości alkoholu i ekstraktu rzeczywistego metodą destylacyjną oraz metodą refraktometryczną.

Zawartość ekstraktu brze-czki podstawowej w piwie gotowym nie może być ustalona w inny sposób jak tylko na podstawie zawartości alkoholu i ekstraktu rzeczywistego w gotowym wyrobie. W trakcie procesu technologicznego produkcji piwa, w wyniku fermentacji alkoholowej, zmniejsza się zawartość ekstraktu. Ubytkowi ekstraktu towarzyszy powstanie alkoholu, dlatego też do prawidłowego obliczenia przyjętej podstawy opodatkowania niezbędne jest określenie obu parametrów w piwie gotowym - zawartości alkoholu i pozostałego po fermentacji ekstraktu (rzeczywistego). Powołana w projekcie metodyka badań zawartości ekstraktu brzeczki podstawowej w piwie gotowym ustalona Polską Normą PN-A-79093-2: 2000 jest powszechnie akceptowana i stosowana w branży piwowarskiej.

Polska Norma odnosi się wyłącznie do metod badań piwa. Zarówno ustawa o podatku akcyzowym, jak i projekt omawianego rozporządzenia posługują się pojęciem hektolitra (hl). Z uwagi na to, że jest to legalna jednostka miary objętości, odstąpiono od jej definiowania na potrzeby rozporządzenia.

Zaproponowane rozwiązania dotyczące metody ustalania parametrów służących do określenia podstawy opodatkowania piwa, w szczególności wyznaczania liczby stopni Plato w piwie gotowym, zostały przeniesione z obecnie obowiązujących przepisów.

Rozporządzenie ma wejść w życie 1 marca 2009 r.

SŁOWNIK

Piwem w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym są wszelkie wyroby objęte pozycją CN 2203 00 oraz wszelkie wyroby zawierające mieszaninę piwa z napojami bezalkoholowymi, objęte pozycją CN 2206 00, jeżeli rzeczywista objętościowa moc alkoholu w tych wyrobach przekracza 0,5 proc. objętości.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »