| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > E-deklaracje złożymy bez zawiadomienia

E-deklaracje złożymy bez zawiadomienia

Podatnicy, którzy będą składać PIT za 2008 rok przez internet, nie będą musieli zawiadamiać naczelnika urzędu skarbowego o tym sposobie rozliczenia.


Rząd przyjął wczoraj projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej oraz ustawy o opłacie skarbowej. Głównym celem nowelizacji jest uproszczenie składania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną. Obecnie Ordynacja podatkowa nakłada na podatników obowiązek zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze składania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną. Ministerstwo Finansów, które jest autorem zmian, dostrzega, że jest to bariera utrudniająca korzystanie z tej formy przesyłania deklaracji podatkowych.

Warto zaznaczyć, że zniesienie wymogu poinformowania naczelnika urzędu skarbowego ma dotyczyć wszystkich podatników, którzy chcą przesyłać e-deklaracje. Wcześniej GP informowała o tym, że resort finansów zamierza zlikwidować również wymóg posiadania e-podpisu z kwalifikowa- nym certyfikatem. Rezygnacja z e-podpisu miałaby jednak dotyczyć wyłącznie osób fizycznych składających zeznanie roczne PIT-37.

Rząd w przyjętym projekcie określił, że nowelizacja wejdzie w życie z dniem ogłoszenia, czyli bez vacatio legis. Uzasadnieniem dla takiej regulacji jest to, aby już podatnicy rozliczający się za 2008 rok nie musieli uzyskiwać zawiadomienia.

Nowelizacja dotyczy również zmian w ustawie o opłacie skarbowej. Chodzi o zniesienie opłaty od pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Zgodnie z założeniami projektu podatnik, który udzielił pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji papierowych, będzie musiał udzielić dodatkowego pełnomocnictwa do składania e-deklaracji. Wzór takiego pełnomocnictwa określi w rozporządzeniu minister finansów.

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kałła

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK