| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Opodatkowanie prowizji komisanta ze sprzedaży samochodów

Opodatkowanie prowizji komisanta ze sprzedaży samochodów

Pismo Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 30 czerwca 2005 r., sygn PB4/005-SIP-5/05

Pytanie podatnika:
Czy prowizja uzyskana przez komisanta ze sprzedaży samochodów na podstawie umowy komisu powinna być opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5 proc.?
Odpowiedź:
(...) Zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 18 marca 1997 r. (Dz.U. Nr 42, poz. 264 z późn.zm.), usługa sprzedaży przez komisanta pojazdów samochodowych mieści się w zakresie grupowania PKWiU 50.10.30-00.00 „Usługi pośrednictwa w sprzedaży pojazdów mechanicznych”.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 z późn.zm.) ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 17 proc. przychodów ze świadczenia usług: pośrednictwa w sprzedaży pojazdów mechanicznych (PKWiU 50.10.30), pośrednictwa w sprzedaży części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych (PKWiU 50.30.30), pośrednictwa w sprzedaży motocykli oraz części i akcesoriów do nich (PKWiU 50.40.30), z zastrzeżeniem pkt 1 i 3–5.
W myśl natomiast art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. g cyt. ustawy, ryczałt od prowizji uzyskanej przez komisanta ze sprzedaży na podstawie umowy komisu wynosi 8,5 proc.
Komis, który normują przepisy art. 765–773 kodeksu cywilnego, stanowi szczególną formę pośrednictwa w sprzedaży. (...)
Skoro zatem ww. przepis stanowi o prowizji uzyskiwanej przez komisanta z wykonania umowy komisu, nie określając przedmiotu umowy – to należy uznać, że stawka 8,5 proc. dotyczy wszelkich rodzajów komisu, w tym również komisu samochodowego. A zatem prowizja uzyskana przez Panią ze sprzedaży samochodów na podstawie umowy komisu, o jakiej mowa w przytoczonych przepisach kodeksu cywilnego, jest opodatkowana stawką ryczałtu w wys. 8,5 proc.


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »