| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Wynagrodzenia osób niepełnosprawnych od 1 kwietnia 2014 r.

Wynagrodzenia osób niepełnosprawnych od 1 kwietnia 2014 r.

Kwoty dofinansowań do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnością na rynku otwartym i chronionym zostaną zrównane. Zmiany w tym zakresie zacznął obowiązywać od 1 kwietnia 2014 r.


Dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych


Ustawa okołobudżetowa, czyli ustawa z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej, jest ściśle związana z uchwalonym 27 września 2013 r. rządowym projektem ustawy budżetowej na rok 2014. Większość zmian zawartych w ustawie weszła w życie od dnia 1 stycznia 2014 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników, które wchodzą w życie 1 kwietnia 2014 r.


Zrównanie kwot dofinansowań


Zgodnie z założeniami ustawy, począwszy od kwietnia tego roku obowiązywać będą takie same kwoty dofinansowań do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnością na rynku otwartym i chronionym:

- 1800 zł dla pracownika ze znacznym stopniem niepełnosprawności,

- 1125 zł z umiarkowanym oraz

- 450 zł z lekkim stopniem.

Pracodawcy zatrudniający osoby ze schorzeniami specjalnymi otrzymają dodatkowe dofinansowanie w wysokości 600 zł. Kwota na dofinansowanie do zatrudnienia osób z niepełnosprawnością na otwartym i chronionym rynku pracy wyniesie w tym roku 3 mld 160 mln zł.

Emerytury 2014 - zmiany od 1 lutego

Zmiany zakładające zrównanie kwot dofinansowań do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnością na rynku otwartym i chronionym wzbudziły wiele kontrowersji. Podczas dyskusji na ten temat podnoszono m.in. zbyt duże tempo wprowadzania zmian, podkreślano, że grożą one masowymi zwolnieniami. Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych podkreślał w Sejmie, że pracodawcy nie mogą mówić o zaskoczeniu tymi zmianami, gdyż były one przewidywane od pięciu lat. Podczas dyskusji w Senacie, wiceminister finansów Hanna Majszczyk, uzasadniając zmiany w dofinansowaniach, podkreśliła zaś, że zatrudnienie osób niepełnosprawnych nie spadnie, gdyż przejmie tę funkcję rynek otwarty.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK