| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Okulary na koszt pracodawcy

Okulary na koszt pracodawcy

Czy pracodawca ma obowiązek refundowania kosztów okularów dla pracownika?

Pracodawca musi zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok bądź zrefundować koszt ich zakupu, jeżeli z badań okulistycznych wynika, że zatrudniony ma je stosować podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
 
Do każdej osoby zatrudnionej przez pracodawcę - w tym praktykanta i stażysty - która używa monitora ekranowego co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy, stosuje się rozporządzenie z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.
Do refundacji nie wystarczy zwykłe badanie u lekarza okulisty. Lekarz musi zalecić, by praca przy komputerze była wykonywana w okularach korekcyjnych. Potrzebne jest więc badanie profilaktyczne z zakresu prawa pracy.
Pracownikom pracującym przy monitorach ekranowych okulistyczne badania okresowe przeprowadza się co 4 lata. Jeżeli nie nadszedł jeszcze termin kolejnego sprawdzenia, a pracownik ma problemy ze wzrokiem, to powinien zwrócić się do pracodawcy o skierowanie na takie badania. Pracodawca może, ale nie musi wysłać takiego pracownika na badania.
Rozporządzenie o monitorach ekranowych nie określa kwoty dofinansowania. Regulacja art. 357 k.c. przewiduje, że gdy dłużnik ma świadczyć rzeczy oznaczone tylko co do gatunku, a ich jakość nie jest określona przez przepisy lub czynność prawną ani nie wynika z okoliczności, powinien świadczyć rzeczy średniej jakości. Oznacza to, że pracodawca ma pokryć koszt okularów o średnim standardzie.
 
Anna Kos
PODSTAWA PRAWNA:
• ustawa z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 221, poz. 1615
• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy - j.t. Dz.U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650
• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe - Dz.U. Nr 148, poz. 973

Autor:

avatar

2008-07-17 13:50 Zgłoś

to radzę wyśmiać szefa w duchu i przedstawić mu przepis. nie musi refundować całej kwoty, ale musi chociaż część. szef też człowiek i zawsze warto być krok w przepisach przed nim. nie trzeba specjalnego zaświadczenia i badań od lekarza, jeżeli za badania wstępne zabrano się prawidłowo, tj. lekarz medycyny pracy - okulista przybił pieczątkę o konieczności pracy w okularach (albo dołożył zaświadczenie).jeżeli nie wystawił - znaczy się, że nie ma potrzeby pracy w okularach, więc pracodawcy nie mają żadnego obowiązku zwracać. wówczas potrzebne jest nie zaświadczenie o konieczności pracy w okularach na skutek pogorszenia się wzroku podczas pracy i danego pracodawcy...

avatar

2008-07-04 10:01 Zgłoś

a mnie szef wysmial

avatar

2008-07-03 19:10 Zgłoś

a ja mogę dostać refundacje do 80,00 zł.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP28
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Rafał Biernacki

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem Infor.pl »