| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Okulary na koszt pracodawcy

Okulary na koszt pracodawcy

Czy pracodawca ma obowiązek refundowania kosztów okularów dla pracownika?

Pracodawca musi zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok bądź zrefundować koszt ich zakupu, jeżeli z badań okulistycznych wynika, że zatrudniony ma je stosować podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
 
Do każdej osoby zatrudnionej przez pracodawcę - w tym praktykanta i stażysty - która używa monitora ekranowego co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy, stosuje się rozporządzenie z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.
Do refundacji nie wystarczy zwykłe badanie u lekarza okulisty. Lekarz musi zalecić, by praca przy komputerze była wykonywana w okularach korekcyjnych. Potrzebne jest więc badanie profilaktyczne z zakresu prawa pracy.
Pracownikom pracującym przy monitorach ekranowych okulistyczne badania okresowe przeprowadza się co 4 lata. Jeżeli nie nadszedł jeszcze termin kolejnego sprawdzenia, a pracownik ma problemy ze wzrokiem, to powinien zwrócić się do pracodawcy o skierowanie na takie badania. Pracodawca może, ale nie musi wysłać takiego pracownika na badania.
Rozporządzenie o monitorach ekranowych nie określa kwoty dofinansowania. Regulacja art. 357 k.c. przewiduje, że gdy dłużnik ma świadczyć rzeczy oznaczone tylko co do gatunku, a ich jakość nie jest określona przez przepisy lub czynność prawną ani nie wynika z okoliczności, powinien świadczyć rzeczy średniej jakości. Oznacza to, że pracodawca ma pokryć koszt okularów o średnim standardzie.
 
Anna Kos
PODSTAWA PRAWNA:
• ustawa z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 221, poz. 1615
• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy - j.t. Dz.U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650
• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe - Dz.U. Nr 148, poz. 973
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK