| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Czy egzaminator może być zatrudniany na podstawie umowy o dzieło

Czy egzaminator może być zatrudniany na podstawie umowy o dzieło

Czy firma prowadząca działalność szkoleniową, organizująca kursy spawania, może zawrzeć z egzaminatorem państwowym umowę o dzieło na przeprowadzenie egzaminu?


RADA

Przepisy nie regulują formy zatrudnienia egzaminatorów. Dlatego wybór stosownej formy zależy od uzgodnień stron. Ze względu na podkreślenie elementu wykonania pracy (przeprowadzenie egzaminu, wypełnienie określonej dokumentacji) można stosować w takich przypadkach umowę o dzieło.

UZASADNIENIE

W opisanych przypadkach nie będziemy mówić o zatrudnieniu pracowniczym. Nie ma tutaj zarówno ciągłości wykonywania pracy (jest to jednorazowa usługa), jak i - co bardzo istotne - nie występuje podporządkowanie egzaminatora pracodawcy (egzaminator według określonych reguł przeprowadza egzamin, wypełnia niezbędną dokumentację itp. - nie podlega poleceniom przełożonych w zakresie takim, w jakim podlegają im pracownicy). Możemy mieć zatem do czynienia z umową zlecenia (lub umową nienazwaną, do której będziemy stosować przepisy o zleceniu) lub właśnie umową o dzieło.

Prawidłowa klasyfikacja umowy (zlecenia lub o dzieło) ma stosunkowo duże znaczenie praktyczne. Wywiera to bezpośrednio skutek w zakresie ubezpieczeń - umowa o dzieło nie rodzi w żadnej sytuacji (poza zawarciem jej z własnym pracodawcą lub wykonywaniem na jego rzecz) obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od przychodów otrzymywanych na jej podstawie.

Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonywania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia (art. 627 k.c.) Jest to więc umowa, w której przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do osiągnięcia w przyszłości określonego rezultatu. W jej ramach możliwe jest wykonywanie czynności przynoszących konkretny, indywidualny rezultat materialny.

Jak podkreślił Sąd Apelacyjny z Rzeszowie w wyroku z 21 grudnia 1993 r. (sygn. akt III AUr 357/93; OSA 1994/6/49): w odróżnieniu od umowy zlecenia umowa o dzieło wymaga, by starania przyjmującego zamówienie doprowadziły do konkretnego, w przyszłości, indywidualnie oznaczonego rezultatu.

W przedstawionej sytuacji rezultatem może być przeprowadzenie egzaminu i sporządzenie wymaganej dokumentacji z tym związanej. Ten element powinien zostać podkreślony w treści zobowiązania przez wskazanie np., że egzaminator w określonym dniu „przeprowadzi egzamin i sporządzi z tych czynności wymaganą dokumentację”. Taki zapis będzie wskazywać na określony efekt pracy (przedstawienie dzieła w postaci faktycznego wykonania pewnych czynności, zakończonego obligatoryjnym stworzeniem dokumentacji z nich), a nie na same wykonywanie pracy.

• art. 627, art. 734 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 82, poz. 557

• art. 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1243

• art. 22 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 181, poz. 1288

Marek Rotkiewicz

właściciel biura doradztwa prawno-kadrowego

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Góral

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »