| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Czy po przejęciu zakładu pracy można zmienić przejętym pracownikom warunki płacy za pomocą wypowiedzenia zmieniającego

Czy po przejęciu zakładu pracy można zmienić przejętym pracownikom warunki płacy za pomocą wypowiedzenia zmieniającego

Nasz zakład pracy przejął część innego zakładu pracy. Warunki pracy i płacy przejętych pracowników różnią się od warunków osób dotychczas u nas zatrudnionych. Przejętym pracownikom przysługuje bowiem prawo do premii kwartalnej, a w naszym zakładzie pracy taka forma premii nie obowiązuje. Czy dopuszczalna jest zmiana warunków pracy i płacy przejętych pracowników za pomocą wypowiedzenia zmieniającego?


RADA

Mogą Państwo zastosować wypowiedzenia zmieniające wobec przejętych pracowników i pozbawić ich premii kwartalnej, jeżeli przysługuje ona na podstawie innych przepisów niż układ zbiorowy pracy. Jeżeli premia kwartalna przysługuje na podstawie układu zbiorowego, wypowiedzenia można wręczyć dopiero po upływie roku od dnia przejęcia pracowników.

UZASADNIENIE

Przejście zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę powoduje, że z mocy prawa następuje zmiana pracodawcy. Do takiej zmiany niepotrzebna jest zgoda pracownika. Nowego pracodawcę obowiązują warunki pracy i płacy zawarte w umowach o pracę pracowników u poprzedniego pracodawcy. Dotychczasowy pracodawca nie ma obowiązku rozwiązywania ze swoimi pracownikami stosunków pracy oraz wystawiania im świadectw pracy, a nowy pracodawca nie zatrudnia ich ponownie. Przy przejściu zakładu pracy na nowego pracodawcę odbywa się to bowiem automatycznie.

W przypadku gdy chcą Państwo zmienić umowy o pracę przejętych pracowników, np. w celu ujednolicenia zasad wynagradzania w Państwa zakładzie pracy - można skorzystać z dwóch rozwiązań. W pierwszej kolejności należy zaproponować pracownikom porozumienia o zmianie warunków zatrudnienia. W przypadku gdy pracownicy nie wyrażą na nie zgody, należy dokonać wypowiedzeń zmieniających im warunki płacy.

W przedstawionej przez Państwa sytuacji należy liczyć się z tym, że pracownicy nie zgodzą się dobrowolnie na pozbawienie ich premii kwartalnej. W związku z tym dojdzie do konieczności wypowiedzenia im dotychczasowych warunków płacy. Wypowiedzeń takich można dokonać także wobec przejętych pracowników.

Ograniczeniem w takiej sytuacji mogą być postanowienia układu zbiorowego pracy, jeżeli pracownicy byli nimi objęci u poprzedniego pracodawcy, a premia kwartalna była w nim uregulowana. W takiej sytuacji nowy pracodawca przez rok od dnia przejścia musi stosować postanowienia układu, którym byli objęci pracownicy przed przejściem zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej. Postanowienia układu zbiorowego stosuje się w brzmieniu obowiązującym w dniu przejścia zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę.

WAŻNE!

Przez okres jednego roku od przejęcia zakładu nie można przejętych pracowników pozbawić świadczeń finansowych wynikających z układu zbiorowego pracy obowiązującego w poprzednim zakładzie.

Do wypowiedzenia zmieniającego stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę. Oznacza to, że chcąc zmienić warunki zatrudnienia pracownika zatrudnionego na czas nieokreślony, należy podać uzasadnienie wypowiedzenia zmieniającego. Takim uzasadnieniem nie może być sam fakt przejęcia zakładu przez nowego pracodawcę, ale np. trudna sytuacja ekonomiczna pracodawcy.

• art. 231, art. 42, art. 2418 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 93, poz. 586

Piotr Korzuch

pracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK