| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Czy pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego na zdrowe 1,5-roczne dziecko, jeżeli żona jest w szpitalu

Czy pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego na zdrowe 1,5-roczne dziecko, jeżeli żona jest w szpitalu

Żona naszego pracownika, która opiekuje się 1,5-rocznym dzieckiem, udając się na rutynowe badania do szpitala, została w nim zatrzymana na okres minimum 1 tygodnia. Już pierwszego dnia pobytu okazało się, że za kilka tygodni sytuacja się powtórzy. Czy w takiej sytuacji pracownikowi przysługuje zasiłek na opiekę nad zdrowym dzieckiem? Jeśli tak, to jakie dokumenty powinien przedstawić?


RADA

Za okres pobytu żony pracownika w szpitalu pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy nad zdrowym dzieckiem. Pracownik powinien wypełnić wniosek o zasiłek opiekuńczy ZUS Z-15 oraz dołączyć zaświadczenie o okresie pobytu żony w szpitalu.

UZASADNIENIE

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje ubezpieczonym rodzicom dziecka z powodu jego choroby lub braku innej osoby, która mogłaby zaopiekować się dzieckiem, kiedy rodzic jest w pracy.

Szczególną sytuacją jest nagły pobyt w szpitalu matki dziecka. Żona pracownika zgłosiła się na badania i okazało się, że musi zostać w szpitalu. Dotychczas to ona opiekowała się dzieckiem. Jednak w związku z pobytem w szpitalu nie może takiej opieki sprawować.

Gdyby żona nie pozostała w szpitalu, pracownik nie miałby prawa do zasiłku opiekuńczego, ponieważ - jak Państwo zaznaczyli - żona jest na co dzień opiekunem dziecka.

Pracownik w tym przypadku ma dwie możliwości.

Pierwsza możliwość. Pracownik może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko, które nie ukończyło 8 lat, z powodu pobytu w szpitalu stałego opiekuna dziecka. W tym przypadku powinien wypełnić wniosek o zasiłek opiekuńczy ZUS Z-15 oraz uzyskać w szpitalu, w którym przebywa żona, zaświadczenie o okresie jej pobytu w szpitalu. Wniosek o zasiłek opiekuńczy można odnaleźć na stronie internetowej http://kadry.infor.pl/niezbednik/druki/2,ZUS.html. Wysokość zasiłku opiekuńczego to 80% podstawy wymiaru.

Druga możliwość. Pracownik może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy na chorego członka rodziny, czyli żonę. W takiej sytuacji powinien wypełnić wniosek o zasiłek opiekuńczy oraz uzyskać od lekarza zwolnienie lekarskie (ZUS ZLA) na okres choroby żony. W tym przypadku również zasiłek przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru.

Na dziecko pracownikowi przysługuje 60 dni zasiłku opiekuńczego, natomiast na żonę 14 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.

WAŻNE!

Na dziecko pracownikowi przysługuje 60 dni zasiłku opiekuńczego, natomiast na żonę 14 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.

Poza wymiarem zasiłku i dokumentacją, którą należy zgromadzić, nie ma różnic przy wypłacie zasiłku opiekuńczego na dziecko lub dorosłą osobę.

UWAGA!

Przypominamy, że zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu pracownikowi z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 32 ust. 1 pkt 1 lit. b) i pkt 3, art. 32 ust. 2, art. 33 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 93, poz. 582

Larysa Zdziechowska

kierownik zespołu kadr i płac

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Andrzejewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »