| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Jaką stopę procentową składki rentowej zastosować przy wypłacie wynagrodzenia za styczeń w lutym

Jaką stopę procentową składki rentowej zastosować przy wypłacie wynagrodzenia za styczeń w lutym

W naszym zakładzie pracy pensje pracowników wypłacane są 10. dnia kolejnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Kiedy w związku z tym powinniśmy po raz pierwszy zastosować składkę rentową w nowej wysokości? Czy obowiązuje ona już od wynagrodzenia za styczeń czy dopiero za luty br.?


Składka rentowa w nowej wysokości powinna zostać zastosowana od wszystkich kwot wypłaconych lub pozostawionych do dyspozycji pracownika w lutym 2012 r. Nie ma znaczenia, za jaki okres jest należne wynagrodzenie - jeżeli zostanie wypłacone w lutym, należy zastosować nową, wyższą stopę procentową składki na ubezpieczenia rentowe.

Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego (art. 85 § 2 Kodeksu pracy). W zależności od tego, jaki termin wypłaty wynagrodzenia jest przyjęty u danego pracodawcy, wypłata może następować w tym samym miesiącu, za który jest należna, lub w kolejnym miesiącu następującym po tym, za który pracownik uzyskał wynagrodzenie.

W kwestii rozliczenia składek z tytułu wynagrodzenia za pracę decydujące znaczenie ma data jego wypłaty. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca w dokumentacji rozliczeniowej przesyłanej do ZUS za dany miesiąc rozlicza składki na ubezpieczenia społeczne od wszystkich dokonanych lub postawionych do dyspozycji pracownika wypłat - od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, którego dotyczy dokumentacja. Dlatego od wynagrodzenia za styczeń wypłacanego w lutym należy potrącić nową składkę rentową. Od 1 lutego 2012 r. będzie ona obowiązywać wyższej o 2% po stronie pracodawcy wysokości. Zatem  od 1 lutego br. jej wysokość wyniesie 8% podstawy wymiaru składek (w podziale na dwie części: 6,5% finansowane przez płatnika i 1,5% finansowane przez ubezpieczonego).


Przykład

Przedsiębiorstwo z branży metalurgicznej zatrudnia 287 pracowników.

Wariant 1

Wypłata wynagrodzenia u tego pracodawcy następuje w ostatnim dniu miesiąca, za który jest należne wynagrodzenie. Wynagrodzenie za styczeń br. zostało wypłacone 31 stycznia 2012 r. Składki od wynagrodzeń wypłaconych w tym dniu pracownikom należy rozliczyć i opłacić w terminie do 15 lutego br. Rozliczając wynagrodzenie za styczeń płatnik musi zastosować stopę procentową składki na ubezpieczenia rentowe w wysokości obowiązującej do 31 stycznia 2012 r., ponieważ wypłata wynagrodzenia nastąpiła w styczniu i zostanie rozliczona w deklaracji za ten właśnie miesiąc. Składka rentowa wynosi zatem 6% podstawy wymiaru składek (w podziale na dwie części: 4,5% finansowane przez płatnika i 1,5% finansowane przez ubezpieczonego).

Wariant 2

Wypłata wynagrodzenia następuje 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który jest należne wynagrodzenie. Wynagrodzenie za styczeń br. zostanie wypłacone 10 lutego 2012 r. Składki od wynagrodzeń wypłaconych w tym dniu pracownikom należy rozliczyć i opłacić w terminie do 15 marca br. Rozliczając wynagrodzenie za styczeń płatnik musi zastosować stopę procentową składki na ubezpieczenia rentowe w wysokości obowiązującej od 1 lutego 2012 r., ponieważ wypłata wynagrodzenia nastąpiła w lutym i zostanie rozliczona w deklaracji za ten miesiąc. Składka rentowa wynosi zatem 8% podstawy wymiaru składek (w podziale na dwie części: 6,5% finansowane przez płatnika i 1,5% finansowane przez ubezpieczonego).

 

Podstawa prawna:

- art. 85 § 1-2 Kodeksu pracy,

- art. 16 ust. 1b, ust. 4, art. 22 ust 1 pkt 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),

- ustawa z 21 grudnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 291, poz. 1706),

- § 2 ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 78, poz. 465 ze zm.).

 

Joanna Stolarska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Nasiłowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK