| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Czy sfinansowanie pracownikom nieobowiązkowych badań stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne

Czy sfinansowanie pracownikom nieobowiązkowych badań stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne

Nasza firma zamierza skierować pracownice, które wyrażą taką chęć, na badania mammograficzne, natomiast pracowników na badania gruczołu krokowego. Czy wartość tych badań powinna zostać uwzględniona w podstawie wymiaru składek na ZUS?

RADA

Koszt przeprowadzonych badań mammograficznych i gruczołu krokowego będzie przychodem Państwa pracowników ze stosunku pracy. Muszą Państwo zatem uwzględnić go w podstawie wymiaru i odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

UZASADNIENIE

Wydatki na nieobowiązkowe badania lekarskie są świadczeniami pieniężnymi ponoszonymi za pracownika i stanowią jego przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a tym samym wchodzą do podstawy wymiaru składek.

Składki na ubezpieczenia społeczne należy opłacać od przychodu osiąganego przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną tych świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Nie ma żadnych podstaw do wyłączenia kosztów przeprowadzonych dla Państwa pracowników badań z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Ustalając podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stosuje się zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Dlatego koszty nieobowiązkowych badań mammograficznych i gruczołu krokowego, którym zostaną poddani Państwa pracownicy, stanowią również podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

- art. 4 pkt 9, art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

- art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),

- § 1 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Łukasz Kurnik

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Gazeta Samorządu i Administracji518.40 zł

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »