| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Jak zgłosić do ubezpieczeń cudzoziemca, który nie ma nadanego numeru PESEL

Jak zgłosić do ubezpieczeń cudzoziemca, który nie ma nadanego numeru PESEL

Chcę zatrudnić w swojej firmie kobietę, która posiada obywatelstwo hiszpańskie (nie ma obywatelstwa polskiego ani numeru PESEL). Do tej pory mieszkała w Barcelonie. Jak mogę zgłosić ją do ubezpieczeń społecznych, jeżeli w dokumentach zgłoszeniowych trzeba podać numer PESEL? Moja przyszła pracownica ma dziecko, które chce zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego. Czy można to zrobić tak jak w przypadku członków rodzin obywateli polskich? Jak można uzyskać PESEL potrzebny do korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego?


RADA

Jeżeli osoba nie ma nadanego numeru PESEL, w zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego podaje się zamiast niego numer dowodu osobistego lub paszportu. Równocześnie płatnik składek za cudzoziemca powinien wystąpić z wnioskiem o nadanie numeru PESEL.

UZASADNIENIE

Zgłaszając do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego osobę, która podlega ubezpieczeniom, na dokumentach zgłoszeniowych powinno się umieszczać numer PESEL oraz NIP zgłaszanej osoby. Jeżeli osoba nie ma nadanego któregoś z tych numerów, to w zgłoszeniu należy podać serię i numer jej paszportu lub dowodu osobistego.

Płatnik składek występuje z wnioskiem o nadanie numeru PESEL cudzoziemcowi, który podlega ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce.

Natomiast cudzoziemcy, którzy nie podlegają ubezpieczeniom w Polsce, powinni mieć nadany numer PESEL z urzędu na wniosek właściwego organu gminy, gdy meldują się na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące.

Cudzoziemiec przebywający na terytorium Polski poza hotelem, zakładem udzielającym pomieszczenia w związku z pracą, nauką, leczeniem lub wypoczynkiem jest zobowiązany zameldować się najpóźniej przed upływem czwartej doby, licząc od chwili przekroczenia granicy Polski.

Jeżeli numer PESEL jest potrzebny osobie, która go nie może uzyskać z urzędu, przepisy przewidują możliwość uzyskania tego numeru na umotywowany, pisemny wniosek, składany bezpośrednio do ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Brak numeru PESEL w przypadku cudzoziemca nie uniemożliwia korzystania z opieki zdrowotnej w Polsce. W celu korzystania z opieki zdrowotnej wystarczy przedstawić jakikolwiek dokument świadczący o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego.

• art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• art. 3 ust. 2 pkt 5, art. 77 ust. 2 pkt 6, art. 77 ust. 3 pkt 6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2004 r. nr 210, poz. 2135 ze zm.),

• § 3 ust 1 pkt 2 lit. g rozporządzenia z 17 maja 2007 r. w sprawie recept lekarskich (DzU nr 97, poz. 646),

• art. 23, art. 24 ust 1, art. 31a ust. 3, art. 31a ust. 4, art. 31b ust. 1, art. 31b ust. 2 ustawy z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (DzU z 2006 r. nr 139, poz. 993 ze zm.).

Kacper Pyrka

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »