| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Czy wszyscy emeryci i renciści mają obowiązek rozliczenia się z ZUS

Czy wszyscy emeryci i renciści mają obowiązek rozliczenia się z ZUS

Jestem kadrową w firmie, która zatrudnia również emerytów i rencistów. Czy każdy z nich musi rozliczyć się z przychodu osiągniętego w 2007 r. i tym samym - czy wszyscy muszą otrzymać odpowiednie zaświadczenia wystawione przez pracodawcę?


rada

Niektórzy emeryci i renciści są zwolnieni z obowiązku informowania ZUS o osiągniętym przychodzie. Dla tych osób nie trzeba więc wystawiać zaświadczenia o zarobkach za 2007 r.

uzasadnienie

Pierwszą grupą świadczeniobiorców zwolnionych z obowiązku rozliczenia swojego przychodu z ZUS są osoby mające ustalone prawo do emerytury, które przed 1 stycznia 2007 r. ukończyły powszechny wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zwolnieni z obowiązku informowania ZUS są także emeryci, którzy wiek ten ukończyli w 2007 r., ale przed podjęciem działalności zarobkowej. Pobieranej przez te osoby emerytury nie zawiesza się ani nie zmniejsza, bez względu na wysokość osiąganego przychodu, od miesiąca, w którym osiągnęli powszechny wiek emerytalny. Osoby te mogą dorabiać bez ograniczeń także wtedy, gdy pobierają rentę z tytułu niezdolności do pracy lub rentę rodzinną jako świadczenie korzystniejsze lub wybrane przez siebie.

Ograniczenie możliwości zarobkowania, a tym samym obowiązek rozliczenia przychodu, nie dotyczy także osób uprawnionych do rent dla inwalidów wojennych i wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową, a także rent rodzinnych po osobach uprawnionych do tych świadczeń.

Przychodu nie muszą też rozliczać świadczeniobiorcy, którzy od stycznia do grudnia 2007 r. mieli zawieszone świadczenie z innych przyczyn niż uzyskiwanie przychodu - na własny wniosek lub z tytułu kontynuowania zatrudnienia w ramach tego samego stosunku pracy i na rzecz tego samego pracodawcy, u którego pracowali przed przejściem na emeryturę.

• art. 103 i 104 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 191, poz. 1368

Dariusz Noszczak

ekspert z zakresu ubezpieczeń społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

FC NIKMARK

Agencja Marketingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK