REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małe firmy 2015 - ponad 2 mln płatników składek zdrowotnych, ponad 3,1 mln ubezpieczonych

Małe firmy 2015 - ponad 2 mln płatników składek zdrowotnych, ponad 3,1 mln ubezpieczonych
Małe firmy 2015 - ponad 2 mln płatników składek zdrowotnych, ponad 3,1 mln ubezpieczonych

REKLAMA

REKLAMA

Na koniec I kwartału 2015 r. było w Polsce 2 023 126 osób fizycznych, opłacających składkę zdrowotną – wynika z danych ZUS. To oznacza, że tyle było aktywnych biznesów, prowadzonych przez osoby fizyczne. W tych firmach – według szacunków Tax Care – mogło pracować ponad 3,1 mln osób.

Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą musi opłacać składki na ubezpieczenie społeczne. Przy czym o ile w przypadku składki emerytalnej w niektórych przypadkach przedsiębiorca może być zwolniony, to od każdego prowadzonego biznesu powinien opłacać składkę zdrowotną. To oznacza, że jeśli prowadzi działalność samodzielnie i jednocześnie jest wspólnikiem spółki cywilnej, to składkę zdrowotną powinien opłacać dwukrotnie.

Autopromocja

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Znaczny wzrost liczby płatników w ciągu 2 lat

Na koniec I kwartału było 2 023 126 osób opłacających składkę zdrowotną – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: ZUS

Jak widać, w stosunku do ostatniego kwartału 2014 r. mamy do czynienia z niewielkim spadkiem (o nieco ponad 6 tys. podmiotów, czyli 0,3%). Jednak jeśli porównać dane z początku tego roku do I kwartału roku 2014, widać wzrost o ponad 43 tys. podmiotów, a więc o ponad 2%.

Jeszcze wyraźniejsze różnice da się zauważyć, gdy wziąć pod uwagę I kwartały lat 2013 i 2014. Tu już można mówić o wzroście liczby płatników o ponad 100 tys. podmiotów.

Intrygujące jest, że od pewnego czasu liczba płatników wyraźnie rośnie od II kwartału. Tę różnicę widać w roku 2013 – w II kwartale, w stosunku do I kw., przybyło ponad 54 tys. podmiotów – oraz w roku 2014 – wtedy przybyło ponad 40 tys. podmiotów. Trudno wyjaśnić, skąd te dwie fale wzrostu i czemu podobnego zjawiska nie dało się zaobserwować w roku 2013.

Z kolei I kw. każdego z trzech lat, co do których dane opublikował ZUS, to okres spadku liczby płatników. To być może wynika z czynników sezonowych, gdyż o ile część pracy np. budowlanych można wykonywać jesienią a nawet w grudni, to zimą jest to już niemożliwe (ze względu na temperaturę i śnieg).

Samozatrudnieni to 2/3 płatników składek zdrowotnych

Największą część spośród płatników składek zdrowotnych stanowią osoby, które płacą wyłącznie za siebie. Na koniec I kwartału było ich 1 365 073.

Źródło: ZUS

To nie powinno dziwić, jako że większość osób prowadzących działalność gospodarczą pracuje w pojedynkę. Dotyczy to zarówno osób, zajmujących się niektórymi usługami, jak i samozatrudnionych. Tych ostatnich przybyło zwłaszcza w roku 2012, kiedy to ze względu na spowolnienie gospodarcze firmy starały się oszczędzić dzięki zmianie umów o pracę na umowy cywilne.

Źródło: wyliczenia własne na podstawie danych ZUS

Jak widać, ostatnio również odsetek osób płacących wyłącznie za siebie również powoli rośnie, co zapewne wiąże się i z tym, że nadal firmy wolą zatrudniać na umowy cywilne, ale także ze wzrostem liczby przedsiębiorców. Zazwyczaj na początku działalności bowiem przedsiębiorca opłaca wyłącznie składki za siebie.

Źródło: ZUS

Na koniec I kwartału było 658 053 osób opłacających składki za siebie i za innych. Tu również widać niewielki spadek w stosunku do końca 2014 r., ale w stosunku do I kw. ubiegłego roku mamy do czynienia ze wzrostem o blisko 8 tys. podmiotów. Największy skok miał miejsce jednak między I a II kw. 2013 r., kiecy opłacających składki za siebie i za innych przybyło blisko 40 tys.

Liczba ubezpieczonych utrzymuje się powyżej 3,1 mln

Na podstawie danych z ZUS można oszacować, że liczba osób zatrudnionych w firmach prowadzonych przez osoby fizyczne na koniec I kw. 2015 r. wyniosła ok. 3,1 mln osób.

Źródło: szacunki własne na podstawie danych ZUS

W stosunku do ostatniego kwartału 2014 mamy niewielki spadek, ale w porównaniu z I kw. 2014 r. możemy mówić o wzroście o około 100 tys. osób.

Jednak te szacunki obarczone są pewnymi wadami. Przede wszystkim ZUS informuje o podziale płatników, którzy opłacają składkę zdrowotną na grupy (czyli na opłacających składki za maksymalnie 9 osób, na tych, co płacą od 10 do 49, kolejna grupa to ci, którzy opłacają dla między 50 a 249 ubezpieczonych oraz tych, którzy płacą składki dla więcej niż 250 pracowników) dopiero od I kw. 2013 r.

Poza tym w danych ZUS jest różnica między ogólną liczbą osób płacących składki za siebie i za innych oraz zsumowanymi liczbami płatników w poszczególnych grupach. Ta różnica wynosi między 14 a 16% populacji płatników, którzy płacą za siebie i za innych, ale np. dla II kw. 2013 różnica sięgnęła aż 22%.

Jak sprowadzić auto z Niemiec – PDF

Podatek od spadków i darowizn 2015 - PDF

Spadki - testament, zachowek, dziedziczenie. Zmiany w prawie spadkowym 2015 – PDF


Dodatkowo trzeba także zaznaczyć, że wśród płatników mogą być i osoby, nieprowadzące działalności gospodarczej jako takiej, a wiec twórcy, artyści, osoby prowadzące działalność w zakresie wolnego zawodu, a także wspólnicy spółek komandytowych, jawnych, partnerskich i jednoosobowych spółek z o.o. , a także tacy, którzy opłacają składkę zdrowotną za nianię, z którą podpisali umowę aktywizującą (choć takich jest stosunkowo niewielu, bo ta forma zatrudniania niani jest mało popularna). Jednak wymienione wyżej osoby, które nie prowadzą działalność, stanowią zdecydowaną mniejszość płatników składki zdrowotnej, którą można oszacować na owe 100 tys. osób, których „brakuje” w danych o poszczególnych grupach płacących składki za siebie i za innych, a którzy nie zostali ujęcie w szacunkach dotyczących liczby zatrudnionych.

Biorąc zaś pod uwagę dane o liczbie zarejestrowanych jednoosobowych działalności (2 971 290 na koniec czerwca br.) czy informacje o liczbie opłacających podatek od działalności gospodarczej (ok. 2,36 mln w 2013 r.), można uznać dane ZUS za zbliżone do rzeczywistej liczby działających mikrofirm, zaś dane o liczbie ubezpieczonych – za informację o tym, ile osób pracuje w najmniejszych przedsiębiorstwach.

Marek Siudaj, Tax Care

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

REKLAMA