zamknij okno Następny artykuł

Jak ojciec prowadzący działalność gospodarczą powinien rozliczyć umowę zlecenia zawartą z synem

Infor.pl Księgowość

Znajdujesz się: Księgowość » ZUS i kadry » Urlopy » ZUS i kadry

Czy pracownicy przebywającej cały rok na urlopie macierzyńskim, a następnie wychowawczym przysługuje ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

Ostatnia aktualizacja: 2007-07-17
Autor: Marek Rotkiewicz
Źródło: Monitor Księgowego Nr 013/2007 z dnia 2007-07-05
Pracownica była na urlopie macierzyńskim do 4 marca 2006 r., a potem na urlopie wychowawczym do 31 grudnia 2006 r. Z dniem 31 grudnia 2006 r. pracownica ta rozwiązała umowę o pracę. Czy ma w tym przypadku prawo do ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy za 2006 r.?


rada
Pracownicy będzie przysługiwać ekwiwalent za część urlopu wypoczynkowego odpowiadającą okresowi urlopu macierzyńskiego, czyli za okres od 1 stycznia do 4 marca 2006 r. Należy tu zastosować zasadę proporcjonalnego prawa do urlopu. Pracownicy za 2006 r. będzie więc przysługiwać ekwiwalent za 7 dni urlopu, czyli 56 godzin.

uzasadnienie

Prawo do urlopu wypoczynkowego pracownik pozostający w zatrudnieniu nabywa z początkiem każdego roku. Jak wynika z pytania, pracownica 1 stycznia 2006 r. przebywała na urlopie macierzyńskim. W tym dniu nabyła zatem prawo do całego urlopu za 2006 r. (20 lub 26 dni w zależności od posiadanego stażu pracy).

W pewnych sytuacjach roczny wymiar urlopu ulega obniżeniu. Skrócenie to (urlop proporcjonalny) następuje m.in. wtedy, gdy pracownik powraca do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającej co najmniej miesiąc nieobecności, spowodowanej: urlopem bezpłatnym, urlopem wychowawczym, odbywaniem zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, okresowej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych, tymczasowym aresztowaniem, odbywaniem kary pozbawienia wolności,nieusprawiedliwioną nieobecnością w pracy.

Jest to katalog zamknięty, a zatem nie ma możliwości rozszerzania go na urlop macierzyński. Proporcjonalne skrócenie urlopu wypoczynkowego nastąpi zarówno wtedy, gdy pracownica wykorzystująca urlop wychowawczy powróci do pracy w trakcie roku, jak i wtedy, gdy urlop wychowawczy będzie trwał - tak jak w przedstawionej sytuacji - do końca roku kalendarzowego. Z pytania wynika, że pracownica w 2006 r. nie wykorzystywała urlopu wypoczynkowego. Musimy zatem zastosować zasadę proporcjonalnego urlopu i wyliczyć ekwiwalent za odpowiednią liczbę dni urlopu wypoczynkowego.

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy jest odstępstwem od generalnej zasady wykorzystywania urlopu "w naturze". Obowiązek wypłaty ekwiwalentu pieniężnego w zamian za urlop wypoczynkowy powstaje, gdy pracownik nie wykorzysta urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Chodzi tutaj o cały urlop danej osoby - zarówno zaległy, jak i za dany rok.

Musimy w tym przypadku wyliczyć przysługujący pracownicy urlop za 2006 r. Załóżmy, że przysługuje jej 26 dni urlopu rocznie.

Krok 1.

Ustalamy ilość miesięcy, za które przysługiwał urlop.

Pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim do 4 marca, a następnie do końca roku była na urlopie wychowawczym (za który to okres roczny urlop ulega obniżeniu), a zatem urlop proporcjonalny przysługuje jej za 3 miesiące. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca.


Krok 2.

Wyliczenie urlopu za 2006 r.Strona
1
2 »

Chcesz otrzymywać najnowsze
informacje na ten temat?

Najnowsze komentarze:

 • avatar

  do dody_4 2008-08-22 12:56

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Chyba jasne jest (i wynika to z powyższego artykułu), że w przypadku przebywania caly rok na urlopie wychowawczym NIE należy się urlop wypoczynkowy.

 • avatar

  doda_4 2008-03-12 11:20

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Oczywiście ze lepiej wysłać pracownika pomiedzy urlopami ale ciekawi mnie to czy przy byciu cały rok na urlopie wychowawczym także nalezy się urlop wypoczynkowy czy nie?

 • avatar

  Nika 2007-11-22 10:46

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Najlepiej wysłać pracownika na urlop miedzy urlopem macierzyńskim a urlopem wychowawczym.

 • avatar

  TED 2007-11-22 08:41

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Masz racje ale my musimy trzymać się przepisów.A osoba przebywająca na urlopie macierzyńskim jest nadal pracownikiem i należy się jej urlop.

 • avatar

  karol 2007-11-21 18:35

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  jak mozna byc na URLOPIE macierzynskim i brac pieniadze za URLOP wypoczynkowy, co to podwojny urlop??? te przepisy sa jakies chore, a za wszystko ma placic pracodawca....

Sklep INFOR.PL

Niezbędnik

Pomóż nam lepiej dostosować nasz portal
do Twoich potrzeb. Zaznacz jedną odpowiedź.

Z jakiego programu do prowadzenia księgowości korzystasz?