| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Czy kwota zwrotu kosztów odwołania z urlopu podlega opodatkowaniu

Czy kwota zwrotu kosztów odwołania z urlopu podlega opodatkowaniu

Kilkanaście dni temu odwołaliśmy z urlopu pracownika. Niedawno pracownik przedstawił nam rachunki, z których wynika, że powinniśmy mu zwrócić 1700 zł z tytułu niewykorzystanego pobytu w hotelu podczas urlopu. Czy taka płatność na rzecz pracownika jest jego przychodem podlegającym opodatkowaniu?

RADA

Refundacja dokonana na rzecz pracownika podlega zwolnieniu podatkowemu jako świadczenie o charakterze odszkodowawczym.

UZASADNIENIE

 Wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Zrefundowanie pracownikowi kosztów pozostających w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu jest przewidziane w Kodeksie pracy. Ponieważ taka płatność na rzecz pracownika ma charakter odszkodowawczy i jest przewidziana w ustawie, będzie podlegać zwolnieniu podatkowemu. Pogląd ten potwierdził I Urząd Skarbowy w Bydgoszczy w piśmie z 29 września 2006 r. (PD2.2-415-35/06). Jednocześnie urząd zauważył, że nie w każdej sytuacji płatność na rzecz pracownika w związku z odwołaniem go z urlopu będzie korzystała ze zwolnienia. Zwolnienie podatkowe dotyczy bowiem tylko wydatków w wysokości faktycznie poniesionej przez pracownika i udokumentowanej. Pracodawca, który odda pracownikowi wydatki w wysokości wyższej niż poniesione i udokumentowane (np. rekompensując pracownikowi nieprzyjemności związane ze skróceniem zaplanowanego wypoczynku), musi taką nadwyżkę świadczenia opodatkować. Opodatkowana będzie też wypłata pracownikowi świadczeń niezwiązanych bezpośrednio z urlopem (np. zakup map), które pracodawca może pracownikowi zrekompensować, ale nie musi, gdyż żadne przepisy go do tego nie zobowiązują.

Urząd Skarbowy w Bydgoszczy dokonał interpretacji w indywidualnej sprawie. Niektórzy praktycy twierdzą, że takiej refundacji za przerwanie wypoczynku nie można uznać za przychód, gdyż mamy tu do czynienia ze zwrotem udokumentowanych wydatków, a nie z przysporzeniem po stronie pracownika. Idąc tym tropem, świadczenie to byłoby, jako niestanowiące przychodu, zwolnione ze składek na ZUS.

l art. 10-14, art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),

l art. 167 § 2 Kodeksu pracy,

l § 1 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Małgorzata Bedyńska

specjalista w zakresie płac i rozliczeń

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »