| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Czy kwota zwrotu kosztów odwołania z urlopu podlega opodatkowaniu

Czy kwota zwrotu kosztów odwołania z urlopu podlega opodatkowaniu

Kilkanaście dni temu odwołaliśmy z urlopu pracownika. Niedawno pracownik przedstawił nam rachunki, z których wynika, że powinniśmy mu zwrócić 1700 zł z tytułu niewykorzystanego pobytu w hotelu podczas urlopu. Czy taka płatność na rzecz pracownika jest jego przychodem podlegającym opodatkowaniu?

RADA

Refundacja dokonana na rzecz pracownika podlega zwolnieniu podatkowemu jako świadczenie o charakterze odszkodowawczym.

UZASADNIENIE

 Wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Zrefundowanie pracownikowi kosztów pozostających w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu jest przewidziane w Kodeksie pracy. Ponieważ taka płatność na rzecz pracownika ma charakter odszkodowawczy i jest przewidziana w ustawie, będzie podlegać zwolnieniu podatkowemu. Pogląd ten potwierdził I Urząd Skarbowy w Bydgoszczy w piśmie z 29 września 2006 r. (PD2.2-415-35/06). Jednocześnie urząd zauważył, że nie w każdej sytuacji płatność na rzecz pracownika w związku z odwołaniem go z urlopu będzie korzystała ze zwolnienia. Zwolnienie podatkowe dotyczy bowiem tylko wydatków w wysokości faktycznie poniesionej przez pracownika i udokumentowanej. Pracodawca, który odda pracownikowi wydatki w wysokości wyższej niż poniesione i udokumentowane (np. rekompensując pracownikowi nieprzyjemności związane ze skróceniem zaplanowanego wypoczynku), musi taką nadwyżkę świadczenia opodatkować. Opodatkowana będzie też wypłata pracownikowi świadczeń niezwiązanych bezpośrednio z urlopem (np. zakup map), które pracodawca może pracownikowi zrekompensować, ale nie musi, gdyż żadne przepisy go do tego nie zobowiązują.

Urząd Skarbowy w Bydgoszczy dokonał interpretacji w indywidualnej sprawie. Niektórzy praktycy twierdzą, że takiej refundacji za przerwanie wypoczynku nie można uznać za przychód, gdyż mamy tu do czynienia ze zwrotem udokumentowanych wydatków, a nie z przysporzeniem po stronie pracownika. Idąc tym tropem, świadczenie to byłoby, jako niestanowiące przychodu, zwolnione ze składek na ZUS.

l art. 10-14, art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),

l art. 167 § 2 Kodeksu pracy,

l § 1 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Małgorzata Bedyńska

specjalista w zakresie płac i rozliczeń

reklama

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 2/201742.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Hipoteczny Familia S.A.

Fundusz Hipoteczny Familia S.A. działa w Polsce od lipca 2010 roku. Oferuje usługę odwróconej hipoteki w formie renty dożywotniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »