| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Urlop wypoczynkowy a choroba dziecka oraz dieta i zwrot kosztów podróży

Urlop wypoczynkowy a choroba dziecka oraz dieta i zwrot kosztów podróży

Rodzinny wyjazd wakacyjny z dwójką dzieci zostaje zakłócony chorobą jednego z nich. Co wówczas zrobić - zrezygnować z urlopu na rzecz zwolnienia lekarskiego? Kiedy za delegację otrzymujemy dietę? Na te pytania odpowiadamy w artykule.


Urlop wypoczynkowy a choroba dziecka

Czy pracownik będący na urlopie wypoczynkowym może wziąć zwolnienie lekarskie na opiekę nad chorym dzieckiem? Czy należy mu się za to urlop w innym terminie?

Nie. Jeżeli pracownik korzysta już z urlopu wypoczynkowego, to wtedy choroba dziecka pracownika nie przerywa tego urlopu. Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: k.p.) stanowi, że części urlopu niewykorzystanej z powodu:

- czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,

- odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

- odbywania ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy,

- urlopu macierzyńskiego

pracodawca jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym (art. 166 k.p.). Jeśli zatem dziecko pracownika zachoruje, to pracownik opiekuje się chorym dzieckiem w ramach swojego urlopu wypoczynkowego.

PRZYKŁAD

Pracownik od 5 do 23 maja br. przebywał na urlopie wypoczynkowym. Jego dziecko zatruło się lodami 7 maja.

Pracownik nie ma roszczenia o przerwanie urlopu wypoczynkowego i opiekę nad dzieckiem do czasu odzyskiwania przez nie zdrowia.

Inna jest natomiast sytuacja pracownika, którego dziecko zachorowało przed rozpoczęciem przez pracownika urlopu wypoczynkowego. W takim przypadku pracownik przedstawia pracodawcy zwolnienie lekarskie na dziecko i nie rozpoczyna urlopu. Kodeks pracy stanowi bowiem, że jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:

- czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,

- odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

- powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy,

- urlopu macierzyńskiego

- pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy (art. 165 k.p.). Katalog przyczyn przesuwających na później termin rozpoczęcia urlopu jest bowiem otwarty (świadczy o tym określenie „w szczególności”) - dotyczy zatem też choroby dziecka pracownika.

PRZYKŁAD

Pracownik zaplanował urlop wypoczynkowy od 5 do 23 maja. W dniu 28 kwietnia dziecko pracownika zachorowało na anginę i pracownik uzyskał z tego tytułu zwolnienie na opiekę nad chorym dzieckiem do 9 maja.

W związku z tym część urlopu, niewykorzystaną w okresie 5-9 maja, pracownik będzie mógł wykorzystać w terminie późniejszym, uzgodnionym z pracownikiem.

Dieta i zwrot kosztów podróży

Mieszkam w mieście X. Zatrudniony jestem w mieście Y. Czy jadąc na kontrolę do jednostki organizacyjnej mieszczącej się w mieście Y (jadę nie do miejsca zatrudnienia) należy mi się zwrot kosztów podróży i dieta?

Nie. Zwrot kosztów podróży i dieta przysługują wtedy, gdy pracownik otrzymał polecenie wykonywania pracy w innej miejscowości niż ta, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub stałe miejsce pracy pracownika.

Podstawa prawna

- Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1672)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK