| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Jak uzupełnić wynagrodzenie pracownika za miesiąc, w którym miał prawo do urlopu wypoczynkowego

Jak uzupełnić wynagrodzenie pracownika za miesiąc, w którym miał prawo do urlopu wypoczynkowego

Pracownik otrzymuje stałe wynagrodzenie za pracę i premię w zmiennej wysokości, zależnej od efektów pracy w miesiącu. W styczniu korzystał z 5 dni urlopu wypoczynkowego, a przez 3 dni pobierał wynagrodzenie chorobowe. Jak w tym przypadku ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika w związku z chorobą od 12 do 16 maja 2008 r.? Pracownik jest zatrudniony od 1 października 2007 r.


rada

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego powinni Państwo ustalić, biorąc pod uwagę wynagrodzenie za pracę, premie oraz wynagrodzenie za urlop, które w okresie od 1 października 2007 r. do 30 kwietnia 2008 r. uzyskał pracownik. Przy czym jego wynagrodzenie i premię za styczeń 2008 r. należy uzupełnić w związku z 3-dniową niezdolnością do pracy.

uzasadnienie

Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków chorobowych należy wliczać wynagrodzenie za pracę oraz wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy (które należy traktować jak wynagrodzenie za pracę). Jeżeli na wysokość wynagrodzenia urlopowego składa się składnik stały (w tym przypadku wynagrodzenie za pracę) oraz składnik zmienny (tutaj premia uzależniona od efektów pracy) i wynagrodzenie za dany miesiąc trzeba uzupełnić, ponieważ pracownik np. chorował w tym miesiącu - to całe wynagrodzenie za ten miesiąc należy traktować tak jak wynagrodzenie zmienne.

Państwa firma wypłaca premię zmienną. Premia ta jest uzależniona od efektów pracy. Jest ona zmniejszana za okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Dlatego należy ją wliczać do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków.

To, czy premię za styczeń 2008 r. należy uzupełnić w związku z 3-dniową chorobą pracownika, zależy od sposobu jej pomniejszania za okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Jeżeli premia jest pomniejszana proporcjonalnie, to w podstawie wymiaru należy ją uwzględnić po uzupełnieniu. Natomiast jeżeli premia jest zmniejszana za okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy w inny sposób, np. procentowo, to do podstawy wymiaru świadczeń należy ją wliczać w kwocie faktycznie wypłaconej w danym miesiącu.

Przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika za okres od października 2007 r. do kwietnia 2008 r. trzeba pamiętać, że od 1 stycznia 2008 r. zmieniła się wysokość składki na ubezpieczenia rentowe, finansowanej przez pracownika.

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony od 1 października 2007 r. Otrzymuje zmienną premię wliczaną do podstawy wymiaru świadczeń za czas niezdolności do pracy. Na przełomie grudnia 2007 r. i stycznia 2008 r. chorował i otrzymał wynagrodzenie chorobowe za 5 dni grudnia (od 27 do 31 grudnia 2007 r.) i 8 dni stycznia (od 1 do 8 stycznia 2008 r.). Przez 3 dni stycznia br. był na urlopie wypoczynkowym. Ponownie zachorował w maju 2008 r.

W okresie od października 2007 r. do kwietnia 2008 r. otrzymał następujące składniki wynagrodzenia (wypłata wynagrodzenia za dany miesiąc pod koniec tego miesiąca):

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 36 ust. 1, art. 40 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 115, poz. 792

Edyta Pisarczyk

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK