| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Jak naliczyć wynagrodzenie urlopowe w przypadku podwyższenia stawki godzinowej

Jak naliczyć wynagrodzenie urlopowe w przypadku podwyższenia stawki godzinowej

Wynagradzamy pracowników produkcji według stawek godzinowych i wypłacamy wynagrodzenia 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który wynagrodzenie przysługuje. Stawka godzinowa dla pracowników tego działu wzrosła w naszej firmie od 23 czerwca br. do 9 zł za godz. (poprzednio wynosiła 8,50 zł). Nie jesteśmy pewni, jak naliczyć wynagrodzenie urlopowe pracownikowi, który korzystał z urlopu od 2 do 13 czerwca br.

Wprawdzie gdy wypoczywał, obowiązywała go jeszcze poprzednia stawka, ale czy w związku z treścią § 10 rozporządzenia urlopowego (w razie zmiany w składnikach wynagrodzenia, o których mowa w § 8, wprowadzonych w miesiącu wykorzystywania tego urlopu podstawę wymiaru ustala się ponownie z uwzględnieniem tych zmian) powinniśmy naliczyć mu wynagrodzenie urlopowe na podstawie stawki wynagrodzenia godzinowego obowiązującej od 23 czerwca br.?

RADA

Powinni Państwo naliczyć pracownikowi wynagrodzenie urlopowe biorąc po uwagę stawkę wynagrodzenia godzinowego w wysokości 9 zł, czyli obowiązującego od 23 czerwca br. Nie ma tutaj znaczenia fakt, że w dniach, kiedy pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego, był wynagradzany według „starej” stawki 8,50 zł za godzinę. Istotne jest, że w miesiącu korzystania przez pracownika z urlopu wypoczynkowego w Państwa firmie wzrosła stawka jego godzinowego wynagrodzenia. Taka zmiana wynagrodzenia w miesiącu korzystania przez pracownika z urlopu powoduje, że podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego ustala się z uwzględnieniem podwyższonej godzinowej stawki wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Mimo że pracownik w chwili wykorzystania urlopu od 2 do 13 czerwca br. był wynagradzany według niższej stawki godzinowej, bo wzrost wynagrodzenia nastąpił w Państwa firmie dopiero od 23 czerwca br., zmiana w wynagrodzeniu w miesiącu korzystania przez pracownika z urlopu wypoczynkowego powoduje konieczność obliczenie podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego dla pracownika według nowej, wyższej stawki wynagrodzenia, tj. 9 zł.

Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Obliczając wynagrodzenie za urlop, do ustalenia jego podstawy przepisy wyróżniają 3 grupy składników:

1. Składniki wynagrodzenia określone stawką miesięczną w stałej wysokości

Do tej grupy składników można zaliczyć miesięczne wynagrodzenie zasadnicze, dodatek stażowy, stale wypłacaną premię regulaminową czy dodatek funkcyjny. Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym, w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystania urlopu. W praktyce oznacza to, że w przypadku gdy pracownik jest wynagradzany według stałej stawki miesięcznej, nie ustala się wynagrodzenia urlopowego, gdyż pracownik za czas urlopu otrzymuje swoje zwykłe wynagrodzenie.

2. Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, z wyłączeniem składników wynagrodzenia z poprzedniej grupy

Do tej grupy zaliczymy wynagrodzenie określone stawką godzinową, prowizyjną czy akordową, a także wynagrodzenie za godziny nadliczbowe. Składniki te należy uwzględnić przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. W przypadkach znacznego wahania ich wysokości składniki te mogą być uwzględnione w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie nieprzekraczającym 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

W razie zmiany wyżej wymienionych składników wynagrodzenia lub zmiany wysokości takich składników w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru, wprowadzonych przed rozpoczęciem przez pracownika urlopu wypoczynkowego lub w miesiącu wykorzystywania tego urlopu - podstawę wymiaru ustala się ponownie z uwzględnieniem tych zmian.

PRZYKŁAD

Pracownik, który jest wynagradzany według stawki godzinowej, w czerwcu 2008 r. korzystał z urlopu wypoczynkowego. Od 1 maja br. otrzymał podwyżkę wynagrodzenia za pracę. Aby obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego z 3 miesięcy, należy przeliczyć wynagrodzenie pracownika za marzec, kwiecień i maj 2008 r. według nowej stawki godzinowej wynagrodzenia.

Przedstawiona zasada jest również stosowana w przypadku obniżenia pracownikowi stawki godzinowej wynagrodzenia, gdyż dotyczy ona każdej zmiany wysokości tego składnika.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stucke

Kancelaria Prawa Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK