reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC

ABC

Jak księgować wydatki na wodę dla pracowników

Aktualizacja: 17.08.2007

Obowiązek zakupu wody dla pracowników wynika z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy. Ponieważ nie stanowi ona dla pracownika przychodu, w księgach rachunkowych wartość wody w cenie zakupu będzie ewidencjonowana jako koszt. »

Jak prowadzić ewidencję wyposażenia

Aktualizacja: 01.06.2010

Przedsiębiorcy wykorzystujący w działalności gospodarczej składniki majątku, które nie są środkami trwałymi, powinni założyć i prowadzić ewidencję wyposażenia. »

Rozliczanie w księgach niedoborów i nadwyżek

Aktualizacja: 16.08.2007

W trakcie czynności inwentaryzacyjnych ustala się różnice między stanem rzeczywistym składników majątku a ich stanem wykazanym w księgach rachunkowych. Różnice inwentaryzacyjne rozlicza się w księgach rachunkowych tego roku obrotowego, którego dotyczy inwentaryzacja. »

Jak księgować szkody w majątku objętym ubezpieczeniem

Aktualizacja: 13.08.2007

Klasyfikacja w księgach rachunkowych poniesionych szkód w składnikach majątku objętych ubezpieczeniem i otrzymanych odszkodowań od zakładu ubezpieczeń zależy od charakteru zdarzenia, które było przyczyną powstania szkody. »

Zasady i rozwiązania stosowane w rachunkowości jednostek budżetowych

Aktualizacja: 10.08.2007

Zakres polityki rachunkowości jest szeroki, ale stanowi niezwykle istotną część rachunkowości jednostki. Właśnie w tej dokumentacji określa się wszystkie najważniejsze zasady i rozwiązania stosowane przez jednostkę w zakresie prowadzenia rachunkowości. »

Rozliczanie nieściągalnych wierzytelności

Aktualizacja: 09.08.2007

Przedsiębiorca wystawiający rachunek lub fakturę za sprzedany towar albo usługę musi przysługującą mu należność od razu zaewidencjonować w księdze przychodów, niezależnie od tego, czy otrzyma pieniądze. Dopiero gdy potrafi udokumentować, że wierzytelność jest nieściągalna, może dokonać korekty. »

Jakie są metody wyceny aktywów i pasywów

Aktualizacja: 08.08.2007

Jedną z zasadniczych części polityki rachunkowości w jednostce budżetowej jest dokumentacja przyjętych metod i zasad wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego. »

Przyspieszona amortyzacja lokali użytkowych

Aktualizacja: 07.08.2007

Dla sposobu amortyzowania w koszty lokali użytkowych w roku bieżącym istotny jest zarówno termin nabycia takiego składnika majątku, jak i wpisania go do ewidencji środków trwałych. Jest to konsekwencja zmienionych od 1 stycznia 2007 r. przepisów podatkowych z zakresu amortyzacji oraz stosowania zasady praw nabytych. »

Ewidencja księgowa grantów

Aktualizacja: 06.08.2007

Po wejściu Polski w struktury Unii Europejskiej w znaczący sposób wzrosły możliwości finansowania działalności z różnego rodzaju grantów. Można z nich korzystać zarówno bezpośrednio ze środków unijnych, jak i za pośrednictwem krajowych, wyznaczonych do tego instytucji. Do wykorzystania są również granty krajowe. Pojęcie grantu oznacza dotację na określony cel (zwykle artystyczny lub naukowy), którą przyznają twórcom rozmaite instytucje, firmy i czasami osoby prywatne1. »

Od nowego roku definicja inwestycje bardziej precyzyjna

Aktualizacja: 03.08.2007

Dotychczasowa definicja inwestycji często przyczyniała się do powstawania problemów z klasyfikacją niektórych aktywów. Nowa definicja, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2008 r., wydaje się rozwiązywać te wątpliwości. »

Jak opodatkowane są transakcje w internecie

Aktualizacja: 01.06.2010

Podatnicy dokonujący transakcji w internecie muszą pamiętać o obowiązkach podatkowych związanych z taką działalnością. Za ich niedopełnienie grożą kary. Dotyczy to zarówno sprzedających, jak i kupujących w sieci. »

Kiedy następuje zaliczkowy zwrot VAT

Aktualizacja: 02.08.2007

Podmiotom dokonującym nabycia określonych towarów i usług przed dokonaniem sprzedaży opodatkowanej przysługuje prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego w formie zaliczki. Niezbędny będzie jednak wniosek i łączne spełnienie szeregu szczegółowych warunków. »

Kiedy i jak zmienić okres lub stawki amortyzacyjne

Aktualizacja: 01.08.2007

Wybór konkretnej metody w stosunku do danego składnika aktywów jest uzależniony od oczekiwanego trybu uzyskiwania korzyści ekonomicznych. Wybraną metodę stosuje się konsekwentnie w kolejnych okresach, chyba że wystąpiła zmiana w oczekiwanym trybie uzyskiwania korzyści ekonomicznych z tego składnika aktywów. »

Amortyzacja nieruchomości - żeby amortyzować, nie trzeba być właścicielem

Aktualizacja: 24.05.2010

Z punktu widzenia bilansowego nie jest konieczne, żeby dany składnik majątku był własnością jednostki, aby mogła go zaliczyć do środków trwałych i amortyzować. Dotyczy to również nieruchomości. »

Jak ewidencjonować lokaty krótkoterminowe

Aktualizacja: 30.07.2007

Zakwalifikowanie lokaty do inwestycji krótkoterminowych będzie możliwe, gdy termin jej wymagalności jest krótszy niż 12 miesięcy, licząc od dnia bilansowego. Jeśli jednostka posiada lokaty terminowe o terminie zapadalności do trzech miesięcy, zaliczy je do innych środków pieniężnych. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama