REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

KSeF to nie koniec. Fiskus automatycznie rozliczy VAT i akcyzę

KSeF to nie koniec. Fiskus automatycznie rozliczy VAT i akcyzę
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

Uruchomienie KSeF (Krajowego Systemu e-Faktur) ma być tylko pierwszym krokiem na drodze do dalszej cyfryzacji podatków w Polsce. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że dążyć będzie także do zautomatyzowania rozliczeń VAT i akcyzy.

Zgodnie z deklaracjami MF, wprowadzenie obowiązku korzystania z KSeF nie będzie jedynym przełomem w polskiej księgowości. Kolejnym ułatwieniem dla przedsiębiorców ma być również stworzenie systemu, który automatycznie przygotuje wstępnie wypełnioną deklarację VAT.

Autopromocja

VAT rozliczany jak PIT

Proponowane rozwiązanie może działać analogicznie do istniejącej już usługi Twój e-PIT, w ramach której fiskus wypełnia za podatników deklaracje PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38. W ciągu czterech lat istnienia, Twój e-PIT zyskał ogromną popularność i praktycznie wyparł z obiegu tradycyjne rozliczenia. Podczas gdy liczba papierowych zeznań za rok 2022 wyniosła ok. 1,3 mln, Twój e-PIT umożliwił złożenie w tym samym okresie aż 11,9 mln deklaracji elektronicznych. W przypadku przedsiębiorców, podobne narzędzie ma skrócić czas przeznaczony na rozliczenie VAT i zmniejszyć liczbę obciążeń związanych ze sprawozdawczością podatkową.

- Docenić trzeba każde rozwiązanie, które umożliwi elektroniczną wymianę danych między firmami i administracją skarbową – komentuje Krzysztof Pulkiewicz, Country Manager Unifiedpost Group. – Prawdziwą cyfrową rewolucją w tej dziedzinie będzie uruchomienie KSeF. Nowy system wprowadzi jeden, ustandaryzowany format faktur elektronicznych, co ułatwi przepływ dokumentów księgowych między firmami i przyspieszy płatności. Co więcej, faktury wystawione w KSeF będą dostępne w czasie rzeczywistym dla wszystkich użytkowników systemu. Zwolni to firmy z konieczności ich archiwizacji, a także pozwoli fiskusowi na zmniejszenie liczby kłopotliwych kontroli. Jeżeli Ministerstwo Finansów chce iść jeszcze dalej i stworzyć systemy, które dodatkowo zautomatyzują procesy podatkowe, to można się z tych planów tylko cieszyć – dodaje Pulkiewicz.

Automatyczne rozliczanie akcyzy

Oprócz tworzenia gotowych deklaracji VAT, ministerstwo chce także zautomatyzować rozliczanie podatku akcyzowego. Plany resortu mają obejmować cyfryzację ewidencji akcyzowych, a także zwiększenie integracji systemów dostępnych na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).

Kiedy nowe rozwiązania mogą ujrzeć światło dzienne? Tego Ministerstwo Finansów jeszcze nie ujawniło. Pewny jest natomiast termin uruchomienia KSeF, który wyznaczono na dzień 1 lipca 2024. W ostatnim kwartale tego roku resort planuje także publikację dokumentacji technicznej, dotyczącej m. in. trybu awaryjnego KSeF oraz udostępnienie aplikacji mobilnej do obsługi nowego systemu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA