REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

KSeF: Do kiedy wszystkie kraje UE muszą wprowadzić e-faktury? Które to już zrobiły?

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
KSeF: Do kiedy wszystkie kraje UE muszą wprowadzić e-faktury? Które to już zrobiły?
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

Niemcy i Francja czekają. Holendrzy stawiają warunek. Do 2028 r. wszystkie kraje UE muszą wprowadzić e-faktury. 

Unia chce zmniejszyć lukę VAT i uszczelnić system podatkowy, ale w niektórych krajach proces dostosowania się do regulacji postępuje wolniej niż się spodziewano.  Za niecały rok polscy przedsiębiorcy jako jedni z pierwszych w UE zostaną objęci obowiązkiem korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Podobne rozwiązania zostały wprowadzone do tej pory w zaledwie kilku krajach. W pozostałych trwają konsultacje, a takie kraje jak Niemcy i Francja przesuwają terminy wprowadzenia obowiązkowych e-faktur.

REKLAMA

Autopromocja

134 miliardów euro – tyle wyniosła w Unii Europejskiej w 2019 r. luka VAT. W 2020 r.  zmniejszyła się ona aż o 31 miliardów euro. Jak to możliwe? To efekt uszczelnienia systemu podatkowego i cyfryzacji obiegu faktur. Mimo wszystko, wciąż kraje członkowskie UE tracą z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT dziesiątki miliardów EUR. 

Nic więc dziwnego, że w interesie wspólnoty i krajów członkowskich leży jak najszybsze załatanie podatkowej luki. W tym celu podjęto działania, których wspólnym mianownikiem są ustrukturyzowane e-faktury. Ustrukturyzowane to te, które umożliwiają automatyczne przetwarzanie dokumentów bez ingerencji człowieka. Nie należy do nich np. format PDF często i mylnie utożsamiany z ustrukturyzowaną fakturą elektroniczną.

Początkowo obowiązek korzystania z ustrukturyzowanych e-faktur został wprowadzony przy zamówieniach publicznych. W tym celu została stworzona platforma PEPPOL i jej krajowe wersje. W przypadku Polski to Platforma Elektronicznego Fakturowania. W ciągu ostatnich lat PEPPOL trafił także do krajów pozaeuropejskich takich jak m.in. Chiny, Japonia czy USA.

Do kiedy wszystkie kraje UE muszą wprowadzić e-faktury?

REKLAMA

Jednak e-faktury przy zamówieniach publicznych były dopiero pierwszym krokiem cyfryzacji procesu fakturowania. Rewolucja nadeszła wraz z zapowiedzią wprowadzenia podobnego obowiązku przy transakcjach typu B2B. W grudniu 2022 r. Komisja Europejska opublikowała propozycję projektu “VAT w epoce cyfrowej” (ViDA). Według jego założeń obowiązek wprowadzenia e-faktur będzie dotyczyć wszystkich krajów Unii Europejskiej. W 2028 r. zostanie wprowadzony wspólny system do europejskiego raportowania w czasie rzeczywistym. Do tego czasu wszystkie kraje muszą być gotowe do wdrożenia elektronicznego fakturowania - tłumaczy Tomasz Kuciel z Editel, operatora Platformy Elektronicznego Fakturowania. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Teraz, w drugiej połowie 2023 r. kraje wspólnoty są w bardzo różnej sytuacji: jedne obowiązek e-fakturowania już wprowadziły, inne się do tego przymierzają (jak Polska), ale niektóre są dopiero na początku swojej drogi. Wzorem do naśladowania dla całej Europy mogą być Włochy. Na półwyspie Apenińskim już w 2019 r. pojawił się SDI – Sistema di Interscambio – odpowiednik naszego KSeF. -Wprowadzenie obowiązku elektronicznego fakturowania we Włoszech było wielkim sukcesem — tłumaczy Tomasz Kuciel z Editel W ciągu zaledwie jednego roku poskutkowało to zmniejszeniem luki VAT o 10%. To było inspiracją dla pozostałych państw, także Polski – dodaje.

W ślad Włoch poszła Portugalia, Węgry i Albania. W ciągu zaledwie jednego roku (2021) rząd w Tiranie objął nakazem e-fakturowania najpierw transakcje B2G, następnie B2B, a w końcu także B2C. Co ciekawe wszystkie faktury w tym kraju muszą zawierać kod QR.

Kolejnym krajem, który wprowadzi e-faktury będzie Polska. Od lipca 2024 r. przedsiębiorcy zostaną objęci obowiązkiem korzystania z KSeF, czyli Krajowego Systemu e-Faktur, niezależnie od rozmiaru organizacji.

W niektórych państwach przyjęto odmienne rozwiązania, gdzie nakaz najpierw dotyczyć będzie większych firm. Przykładem takiego kraju jest Belgia. Termin objęcia przedsiębiorstwa obowiązkiem korzystania z e-faktur ma zależeć od obrotu. Na ten moment pierwsze firmy czeka to w styczniu 2026 r., mniejsze organizacje w późniejszym okresie.

-Obecnie e-fakturowanie B2B w Belgii jest dozwolone bez wymogu przedstawienia faktury papierowej, pod warunkiem, że obie strony potwierdzą swoją zgodę oraz że istnieją wystarczające, bezpieczne kontrole nad procesami wystawiania, odbioru i przechowywania faktur - mówi Tomasz Kuciel z Editel.

Które kraje już wprowadziły KSef?  

Inaczej wygląda sytuacja w największych krajach Unii – Niemczech, Francji czy Hiszpanii. Spośród tych państw najbardziej do przodu posunięte są działania państwa z półwyspu Iberyjskiego. Od lipca bieżącego roku trwają tam konsultacje społeczne w sprawie planów dodania e-faktur B2B do istniejącego raportowania w czasie rzeczywistym. Wprowadzenie nakazu korzystania z elektronicznych faktur dla hiszpańskich przedsiębiorców na dzisiaj planowane jest na lipiec przyszłego roku. 

Jednak największe gospodarki UE, które też najwięcej tracą na luce VAT (Niemcy – 24 mld EUR w 2020 r., Francja, blisko 14 mld EUR), zwlekają z dostosowaniem się do unijnych regulacji. - Niemcy poprosiły Radę UE o zgodę na przełożenie wprowadzenia e-faktur z 2024 r. na 2026 r. Po uzyskaniu zgody nasi zachodni sąsiedzi mają więc dodatkowe 24 miesiące na dostosowanie się do zmian. Przykład z nich wzięli Francuzi, którzy również przełożyli tę datę. Początkowo francuskie przedsiębiorstwa e-faktury miały wdrożyć już w lipcu 2024 r. - zwraca uwagę Tomasz Kuciel z Editel.

Dużo pytań, odpowiedzi brak

Opóźnienia mają też Belgowie. 5 marca 2023 roku belgijskie Ministerstwo Finansów potwierdziło stopniowe wdrażanie fakturowania B2B od lipca 2024 r. do lipca 2025 r. Oprócz e-fakturowania wdrożone ma zostać niemal natychmiastowe e-raportowanie, które zastąpi roczny raport dotyczący wykazu klientów. Do tego jednak potrzebna jest pełna zgoda rządu i parlamentu. Brak porozumienia w sprawie dużych belgijskich reform podatkowych oznacza, że plany wprowadzenia obowiązkowego e-fakturowania z lipca 2024 r. budzą wątpliwości.

Podobnie w Bułgarii. Początkowo planowano, że e-fakturowanie, po sukcesie we Włoszech, na Węgrzech oraz planach Polski i Francji, będzie możliwe już w 2023 roku. Termin wdrożenia raczej nie nastąpi wcześniej jak w 2024 roku. Zmiany rządowe opóźniają też stopniowe wprowadzanie e-faktur i elektronicznego prowadzenia dokumentacji w Danii.

Konsultacje w sprawie obowiązku wdrożenia elektronicznego fakturowania B2B są prowadzone w obecnie w Chorwacji, gdzie prawdopodobny termin wprowadzenia e-faktur to 1 stycznia 2025 r, Szwecji, a także w Finlandii, która już od 2020 r. zobowiązuje podatników do przyjmowania e-faktur, ale obecnie zamierza dokonać przeglądu obowiązku e-fakturowania B2B / sprawozdawczości cyfrowej dla swoich podatników.

Ciekawy jest stosunek do regulacji Holendrów. Tamtejszy sekretarz finansów potwierdził warunkowe wsparcie unijnego projektu „Vat in the digital age” czyli podatku VAT w epoce cyfrowej. 

Niderlandy raczej nie skorzystają z opcji narzucenia jakiejkolwiek formy e-fakturowania B2B lub B2C, tym samym ciągłej kontroli transakcji. Niski poziom krajowych oszustw związanych z podatkiem VAT, wynoszący 1,7 miliarda euro, czyli mniej niż 3% dochodów z podatku VAT, jest głównym powodem braku konieczności inwestycji - zauważa Tomasz Kuciel z Editela.

Unia Europejska jest organizacją zrzeszającą dziesiątki krajów, systemów prawnych i rozwiązań ekonomicznych. Nic więc dziwnego, że widzimy bardzo różne podejścia do wprowadzenia obowiązku elektronicznego fakturowania. W interesie przedsiębiorców jest jednak śledzenie zmian w tej sprawie, bo kolejnym krokiem dla wielu państw będzie wprowadzenie podobnego obowiązku także dla zagranicznych firm działających w danym kraju.

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta roczna VAT 2025 (za 2024 rok): proporcja, preproporcja, termin, zasady. Jak ustalić proporcję na 2025 rok?

W deklaracji JPK_V7 za styczeń 2025 r. podatnicy, którzy stosowali proporcję lub preproporcję albo zmienili przeznaczenie środków trwałych, będą wykazywać kwotę korekty rocznej za 2024 r. Można zrezygnować z jej dokonania, ale nie wszyscy podatnicy mają taką możliwość.

Podatki 2025 - przegląd najważniejszych zmian

Rok 2025 przyniósł ze sobą dość znaczące zmiany w polskim systemie podatkowym. Aktualizacje te mają na celu dostosowanie polityki podatkowej do dynamicznie zmieniającego się otoczenia gospodarczego, zwiększenie przejrzystości procesów oraz zapewnienie większej sprawiedliwości finansowej. Poniżej przedstawiam najważniejsze zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia 2025r.

Zakupy z Chin mocno podrożeją po likwidacji zasady de minimis. Nadchodzi ofensywa celna UE i USA wymierzona w chiński e-commerce

Granice Unii Europejskiej przekracza dziennie 12,6 mln tanich przesyłek zwolnionych z cła, z czego 91% pochodzi z Chin. W USA to ponad 3,7 mln paczek, w tym prawie 61% to produkty z Państwa Środka. W obu przypadkach to import w reżimie de minimis, który umożliwił chińskim serwisom podbój bogatych rynków e-commerce po obu stronach Atlantyku i stanowił istotny czynnik wzrostu w logistyce, zwłaszcza międzynarodowym w lotnictwie towarowym. Zbliża się jednak koniec zasady de minimis, co przemebluje nie tylko międzynarodowe dostawy, ale także transgraniczny e-handel i prowadzi do znaczącego wzrostu cen.

Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

REKLAMA

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

REKLAMA

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

REKLAMA