REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

KSeF: Do kiedy wszystkie kraje UE muszą wprowadzić e-faktury? Które to już zrobiły?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
KSeF: Do kiedy wszystkie kraje UE muszą wprowadzić e-faktury? Które to już zrobiły?
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

Niemcy i Francja czekają. Holendrzy stawiają warunek. Do 2028 r. wszystkie kraje UE muszą wprowadzić e-faktury. 

Unia chce zmniejszyć lukę VAT i uszczelnić system podatkowy, ale w niektórych krajach proces dostosowania się do regulacji postępuje wolniej niż się spodziewano.  Za niecały rok polscy przedsiębiorcy jako jedni z pierwszych w UE zostaną objęci obowiązkiem korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Podobne rozwiązania zostały wprowadzone do tej pory w zaledwie kilku krajach. W pozostałych trwają konsultacje, a takie kraje jak Niemcy i Francja przesuwają terminy wprowadzenia obowiązkowych e-faktur.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

134 miliardów euro – tyle wyniosła w Unii Europejskiej w 2019 r. luka VAT. W 2020 r.  zmniejszyła się ona aż o 31 miliardów euro. Jak to możliwe? To efekt uszczelnienia systemu podatkowego i cyfryzacji obiegu faktur. Mimo wszystko, wciąż kraje członkowskie UE tracą z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT dziesiątki miliardów EUR. 

Nic więc dziwnego, że w interesie wspólnoty i krajów członkowskich leży jak najszybsze załatanie podatkowej luki. W tym celu podjęto działania, których wspólnym mianownikiem są ustrukturyzowane e-faktury. Ustrukturyzowane to te, które umożliwiają automatyczne przetwarzanie dokumentów bez ingerencji człowieka. Nie należy do nich np. format PDF często i mylnie utożsamiany z ustrukturyzowaną fakturą elektroniczną.

Początkowo obowiązek korzystania z ustrukturyzowanych e-faktur został wprowadzony przy zamówieniach publicznych. W tym celu została stworzona platforma PEPPOL i jej krajowe wersje. W przypadku Polski to Platforma Elektronicznego Fakturowania. W ciągu ostatnich lat PEPPOL trafił także do krajów pozaeuropejskich takich jak m.in. Chiny, Japonia czy USA.

Do kiedy wszystkie kraje UE muszą wprowadzić e-faktury?

REKLAMA

Jednak e-faktury przy zamówieniach publicznych były dopiero pierwszym krokiem cyfryzacji procesu fakturowania. Rewolucja nadeszła wraz z zapowiedzią wprowadzenia podobnego obowiązku przy transakcjach typu B2B. W grudniu 2022 r. Komisja Europejska opublikowała propozycję projektu “VAT w epoce cyfrowej” (ViDA). Według jego założeń obowiązek wprowadzenia e-faktur będzie dotyczyć wszystkich krajów Unii Europejskiej. W 2028 r. zostanie wprowadzony wspólny system do europejskiego raportowania w czasie rzeczywistym. Do tego czasu wszystkie kraje muszą być gotowe do wdrożenia elektronicznego fakturowania - tłumaczy Tomasz Kuciel z Editel, operatora Platformy Elektronicznego Fakturowania. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Teraz, w drugiej połowie 2023 r. kraje wspólnoty są w bardzo różnej sytuacji: jedne obowiązek e-fakturowania już wprowadziły, inne się do tego przymierzają (jak Polska), ale niektóre są dopiero na początku swojej drogi. Wzorem do naśladowania dla całej Europy mogą być Włochy. Na półwyspie Apenińskim już w 2019 r. pojawił się SDI – Sistema di Interscambio – odpowiednik naszego KSeF. -Wprowadzenie obowiązku elektronicznego fakturowania we Włoszech było wielkim sukcesem — tłumaczy Tomasz Kuciel z Editel W ciągu zaledwie jednego roku poskutkowało to zmniejszeniem luki VAT o 10%. To było inspiracją dla pozostałych państw, także Polski – dodaje.

W ślad Włoch poszła Portugalia, Węgry i Albania. W ciągu zaledwie jednego roku (2021) rząd w Tiranie objął nakazem e-fakturowania najpierw transakcje B2G, następnie B2B, a w końcu także B2C. Co ciekawe wszystkie faktury w tym kraju muszą zawierać kod QR.

Kolejnym krajem, który wprowadzi e-faktury będzie Polska. Od lipca 2024 r. przedsiębiorcy zostaną objęci obowiązkiem korzystania z KSeF, czyli Krajowego Systemu e-Faktur, niezależnie od rozmiaru organizacji.

W niektórych państwach przyjęto odmienne rozwiązania, gdzie nakaz najpierw dotyczyć będzie większych firm. Przykładem takiego kraju jest Belgia. Termin objęcia przedsiębiorstwa obowiązkiem korzystania z e-faktur ma zależeć od obrotu. Na ten moment pierwsze firmy czeka to w styczniu 2026 r., mniejsze organizacje w późniejszym okresie.

-Obecnie e-fakturowanie B2B w Belgii jest dozwolone bez wymogu przedstawienia faktury papierowej, pod warunkiem, że obie strony potwierdzą swoją zgodę oraz że istnieją wystarczające, bezpieczne kontrole nad procesami wystawiania, odbioru i przechowywania faktur - mówi Tomasz Kuciel z Editel.

Które kraje już wprowadziły KSef?  

Inaczej wygląda sytuacja w największych krajach Unii – Niemczech, Francji czy Hiszpanii. Spośród tych państw najbardziej do przodu posunięte są działania państwa z półwyspu Iberyjskiego. Od lipca bieżącego roku trwają tam konsultacje społeczne w sprawie planów dodania e-faktur B2B do istniejącego raportowania w czasie rzeczywistym. Wprowadzenie nakazu korzystania z elektronicznych faktur dla hiszpańskich przedsiębiorców na dzisiaj planowane jest na lipiec przyszłego roku. 

Jednak największe gospodarki UE, które też najwięcej tracą na luce VAT (Niemcy – 24 mld EUR w 2020 r., Francja, blisko 14 mld EUR), zwlekają z dostosowaniem się do unijnych regulacji. - Niemcy poprosiły Radę UE o zgodę na przełożenie wprowadzenia e-faktur z 2024 r. na 2026 r. Po uzyskaniu zgody nasi zachodni sąsiedzi mają więc dodatkowe 24 miesiące na dostosowanie się do zmian. Przykład z nich wzięli Francuzi, którzy również przełożyli tę datę. Początkowo francuskie przedsiębiorstwa e-faktury miały wdrożyć już w lipcu 2024 r. - zwraca uwagę Tomasz Kuciel z Editel.

Dużo pytań, odpowiedzi brak

Opóźnienia mają też Belgowie. 5 marca 2023 roku belgijskie Ministerstwo Finansów potwierdziło stopniowe wdrażanie fakturowania B2B od lipca 2024 r. do lipca 2025 r. Oprócz e-fakturowania wdrożone ma zostać niemal natychmiastowe e-raportowanie, które zastąpi roczny raport dotyczący wykazu klientów. Do tego jednak potrzebna jest pełna zgoda rządu i parlamentu. Brak porozumienia w sprawie dużych belgijskich reform podatkowych oznacza, że plany wprowadzenia obowiązkowego e-fakturowania z lipca 2024 r. budzą wątpliwości.

Podobnie w Bułgarii. Początkowo planowano, że e-fakturowanie, po sukcesie we Włoszech, na Węgrzech oraz planach Polski i Francji, będzie możliwe już w 2023 roku. Termin wdrożenia raczej nie nastąpi wcześniej jak w 2024 roku. Zmiany rządowe opóźniają też stopniowe wprowadzanie e-faktur i elektronicznego prowadzenia dokumentacji w Danii.

Konsultacje w sprawie obowiązku wdrożenia elektronicznego fakturowania B2B są prowadzone w obecnie w Chorwacji, gdzie prawdopodobny termin wprowadzenia e-faktur to 1 stycznia 2025 r, Szwecji, a także w Finlandii, która już od 2020 r. zobowiązuje podatników do przyjmowania e-faktur, ale obecnie zamierza dokonać przeglądu obowiązku e-fakturowania B2B / sprawozdawczości cyfrowej dla swoich podatników.

Ciekawy jest stosunek do regulacji Holendrów. Tamtejszy sekretarz finansów potwierdził warunkowe wsparcie unijnego projektu „Vat in the digital age” czyli podatku VAT w epoce cyfrowej. 

Niderlandy raczej nie skorzystają z opcji narzucenia jakiejkolwiek formy e-fakturowania B2B lub B2C, tym samym ciągłej kontroli transakcji. Niski poziom krajowych oszustw związanych z podatkiem VAT, wynoszący 1,7 miliarda euro, czyli mniej niż 3% dochodów z podatku VAT, jest głównym powodem braku konieczności inwestycji - zauważa Tomasz Kuciel z Editela.

Unia Europejska jest organizacją zrzeszającą dziesiątki krajów, systemów prawnych i rozwiązań ekonomicznych. Nic więc dziwnego, że widzimy bardzo różne podejścia do wprowadzenia obowiązku elektronicznego fakturowania. W interesie przedsiębiorców jest jednak śledzenie zmian w tej sprawie, bo kolejnym krokiem dla wielu państw będzie wprowadzenie podobnego obowiązku także dla zagranicznych firm działających w danym kraju.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia a co pozostaje bez zmian [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

REKLAMA

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

Zwracasz pracownikom wydatki na taksówki – czy musisz pobrać zaliczkę na podatek PIT? Najnowsze wyjaśnienia fiskusa (taksówki w podróży służbowej i w czasie wyjścia służbowego)

Pracodawcy mają wątpliwości, czy w przypadku zwracania pracownikom wydatków na taksówki (kiedy to pracownicy wykonują obowiązki służbowe – zarówno w podróży służbowej jak i w czasie tzw. wyjścia służbowego), trzeba od tych kwot pobierać zaliczki na podatek dochodowy? Pod koniec czerwca 2025 r. wyjaśnił to dokładnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Kilka miesięcy wcześniej odpowiedzi na to pytanie udzielił Minister Finansów.

Minister Majewska chce uproszczenia ZUS dla firm – konkretne propozycje zmian już na stole

Minister Agnieszka Majewska zaproponowała szereg zmian w przepisach dotyczących ubezpieczeń społecznych, które mają ułatwić życie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Wśród postulatów znalazły się m.in. podniesienie limitu Małego ZUS Plus, likwidacja składki rentowej dla emerytów-przedsiębiorców, uproszczenia przy wakacjach składkowych oraz ułatwienia dla łączących biznes z rodzicielstwem.

Miliardy z KPO usprawniają kolejową infrastrukturę

Prawie 11,5 mld zł warte są inwestycje realizowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zarządzająca infrastrukturą kolejową spółka, która jest największym beneficjentem KPO, zawarła już ponad 120 umów z wykonawcami na kwotę 8 mld zł. Przeszło 160 prowadzonych zadań ma przyczynić się do zwiększenia prędkości pociągów, a także zwiększenia przepustowości tras oraz usprawnienia zarządzania ruchem kolejowym. Inwestycje poprawiają bezpieczeństwo ruchu i komfort obsługi podróżnych. Na stacjach i przystankach budowany jest nowoczesny system informacji pasażerskiej, a ich infrastruktura - dopasowywana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

REKLAMA

Darowizna od brata ponad limit 36 120 zł. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby nie stracić prawa do zwolnienia podatkowego?

Co robić gdy darowizna przekazana przez brata przekracza limit kwoty wolnej w wysokości 36 120 zł? Czy podlegała zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn, pomimo że jest dokonywana z majątku wspólnego brata i jego małżonki? Jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby nie stracić prawa do zwolnienia?

KSeF wymusi zmiany. Rejestry VAT i wydatki pracownicze po nowemu od 2026 roku

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur to jeden z najważniejszych projektów cyfryzacyjnych polskiej administracji podatkowej ostatnich lat. Od 1 lutego lub od 1 kwietnia 2026 roku – w zależności od poziomu sprzedaży w 2024 roku – podatnicy VAT będą zobowiązani do wystawiania faktur wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem KSeF. To nie tylko zmiana technologiczna, ale także rewolucja organizacyjna, która wymusi dostosowanie systemów księgowych, procesów wewnętrznych i codziennej pracy działów finansowych.

REKLAMA