REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-faktury w UE od 2028 roku. KSeF może więc poczekać

Kiedy KSeF będzie obowiązkowy? UE daje czas do 2028 roku
Kiedy KSeF będzie obowiązkowy? UE daje czas do 2028 roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na przejście na e-faktury Komisja Europejska dała wszystkim krajom UE czas do 2028 r. Natomiast polscy przedsiębiorcy musieliby korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) już od połowy 2024 r.

Kiedy KSeF będzie obowiązkowy? Termin może się zmienić

Polscy przedsiębiorcy mieli być zobligowani do korzystania z KSeF już od połowy 2024 r. Jednak, jak przyznał przewodniczący sejmowej komisji finansów Janusz Cichoń, ten termin może się zmienić. Na przejście na elektroniczny system fakturowania Komisja Europejska dała wszystkim czas do 2028 r. Jak wygląda sytuacja w innych krajach? 

Jednym z pomysłów na zmniejszanie luki VAT jest uszczelnianie systemu podatkowego poprzez wprowadzenie jednolitego, cyfrowego systemu rejestracji faktur na terenie Unii Europejskiej. Kierunek działań wyznacza europejska dyrektywa, której celem jest ujednolicenie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych (B2G) od 2020 r. w ramach platformy Peppol.

Kiedy e-faktury obowiązkowe? UE daje czas do 2028 roku

Krok kolejny określa dyrektywa VAT w epoce cyfrowej (ViDA), która zobowiązuje kraje do otrzymywania i wystawiania faktur elektronicznych w ramach jednolitego systemu. Zacznie ona obowiązywać od 2028 r. Taka e-faktura ma ustrukturyzowaną postać: raz wystawiona trafia do systemu, gdzie dalej jest automatycznie przetwarzana i przechowywana przez 10 lat.

- Budowa jednego systemu do cyfrowego rejestrowania transakcji to proces wymagający wdrożenia i przetestowania niezawodnych rozwiązań, zanim staną się obowiązkowe. Czas odgrywa tu jeszcze dodatkową rolę, bo im szybciej obowiązek zostanie wprowadzony, tym szybciej zauważymy efekty z uszczelniania luki - mówi Mateusz Borowiak z firmy Banqup.

E-faktury w UE. Liderami są Włosi

O ile z e-faktur korzysta powszechnie sektor publiczny w UE, poszczególne kraje wprowadzają elektroniczne fakturowanie we własnym tempie. Z perspektywy ostatniego roku zdecydowana mniejszość krajów wprowadziła taki obowiązek w transakcjach B2B.

Europejskim liderem są Włochy, które obowiązek fakturowania elektronicznego wprowadziły dla rozliczeń B2G dla ministerstw i wybranych agencji rządowych w 2014 r., w kolejnym roku dla wszystkich podmiotów publicznych. Od 2019 r. e-faktury wystawiają największe firmy, stopniowo znoszone są kolejne progi dochodowe i od 2024 r. e-faktury będą wystawiać wszyscy przedsiębiorcy. Efekty? Wg danych Komisji Europejskiej Włosi ograniczyli spadek przychodów z VAT o 10,7 punktu procentowego w 2021 r.

W Polsce od 1 stycznia 2022 trwa okres przejściowy i przedsiębiorcy mogą korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który umożliwia wystawianie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych. Obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych wchodzi od 1 lipca 2024 r. i dotyczy przedsiębiorców, którzy są czynnymi płatnikami VAT. Od początku 2025 r. e-faktury będą wystawiać również firmy zwolnione z płacenia VAT. - Najnowsze dane Komisji Europejskiej pokazują, że w Polsce ograniczono stratę w luce VAT o 7,8 p.p. Jak widać, ukierunkowane działania, związane z cyfryzacją systemów podatkowych, przynoszą namacalne efekty - twierdzi Mateusz Borowiak.

Węgry to kolejny po Włoszech kraj, który obowiązek raportowania faktur w czasie rzeczywistym (RTIR) sprawnie wprowadził od połowy 2018 r. Od 1 stycznia 2021 r. nie tylko transakcje B2B, ale również B2C muszą być zgłaszane węgierskim organom podatkowym, niezależnie od kwoty transakcji.

Wiele krajów podchodzi do e-fakturowania etapami

Do roku 2028 zostało sporo czasu, dlatego wiele krajów podchodzi do e-fakturowania etapami, testując rozwiązania informatyczne lub nakładając najpierw obowiązek na największe przedsiębiorstwa. Wdrożenia etapowe od 2024 roku planuje Belgia, Francja, Hiszpania i Rumunia. Chorwacja, Niemcy, Słowacja i Słowenia planują wprowadzić e-faktury od 2025 r. 

Komisja Europejska udzieliła Niemcom pozwolenia na rozpoczęcie stosowania dobrowolnego e-fakturowania B2B od stycznia 2025 r. Obowiązek, dotyczący firm z obrotem przekraczającym 800 tys. euro, wejdzie dopiero od 2027 r. We Francji e-faktury są dobrowolne, obowiązek zacznie być wprowadzany w latach 2024-2026, początkowo dla firm zatrudniających ponad 5 tys. pracowników i z rocznym przychodem ponad 1,5 mld euro.

W Skandynawii e-fakturowanie B2B jest dobrowolne. W Finlandii, gdzie luka VAT jest niska, rząd zamierza uprościć system VAT i zmniejszyć koszty administracyjne. Proponowane rozwiązania będą wprowadzane etapami w latach 2024-2028. Podobnie Holandia może poszczycić się niskim poziomem oszustw rzędu 3 proc. dochodu z VAT. Kraj jest na etapie pilotażu, dopiero w 2023 r. wprowadzono obowiązek e-faktur dla sektora B2G. Korzystanie z faktur elektronicznych między firmami jest w dalszym ciągu dobrowolne.

W tabeli przedstawiamy informacje o obowiązku elektronicznego fakturowania dla sektora publicznego (B2G) oraz biznesu (B2B) dla 27 krajów EU oraz 4 krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Norwegia, Islandia, Liechtenstein, Wlk. Brytania).

KrajE-faktury B2GE-faktury B2B 
Austriatakdobrowolne od 2013
Belgiatak7/2024 duże firmy
7/2025 wszyscy
Bułgariataknie
Chorwacjatakod 2025
Cyprtaknie
Czechydobrowolnenie
Daniataknie
Estoniataknie 
Finlandiataknie
Francjataknie, od 7/2024
Grecjataknie
Hiszpaniataknie, od 2024 
Holandiataknie 
Islandiataknie
Irlandiataknie
Liechtensteintaknie
Litwataknie
Łotwataknie, od 2025
Luxemburgtaknie
Maltataknie
Niemcytaknie, 1/2026
Norwegiataknie
Polskataknie, od 7/2024
Portugaliataknie
Rumuniataknie, 1/ 2024
Słowacjataknie, od 2025
Słoweniataknie, od 2025
Szwecjataknie
Węgrytaktak 
Wielka Brytanianienie
Włochytaktak
Dane na podstawie zestawienia Komisji Europejskiej oraz raportu Navigating GlobalTax and E-invoicing Compliance in 2023 od Unifiedpost Group.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(7)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Romek
  2023-12-28 16:51:22
  To system zabijający gospodarkę, tyle wad że moznaby encyklopedię napisać. System zresztą z definicji jest nieszczelny, nie uszczelnia bardziej niż JPK. Masakra
  1
 • Księgowa
  2023-12-29 09:14:39
  Pomysł e-faktur jest z samej definicji dobry - sama chwalę otrzymywanie faktur na maila. Ale jeśli państwo się za to bierze i ma zamiar podglądać nasze dokumenty - to jest niewłaściwe. Kto nie korzystał z rządowych portali - nie próbował wysłać deklaracji online przez ich strony, nie logował się na pue zus - ten się nie śmieje tylko płacze. Znów chaos, znów najpierw wprowadzenie obowiązku, dopiero później myślenie... Ale najważniejsze, że ustalili jakie kary będziemy płacić. I mogliby wziąć przykład właśnie z Włoch, by najpierw przetestował to środowisko sektor publiczny, duże firmy, wprowadzili poprawki a dopiero na końcu umożliwili korzystanie mniejszym przedsiębiorcom.
  0
 • Twój Nick
  2023-12-28 16:52:56
  Ksef to muł i dno. Przypuszczam że stoi za tym kreml. teraz wystarczy hakersko co nieco namieszać i gospodarka całego kraju a może i całej UE leży
  2
 • Rod
  2023-12-28 20:40:48
  Ksef powinien już dawno wejsc. Przeciw są chyba tylko księgowe i producenci papieru.
  21
 • Natalia
  2023-12-29 13:42:10
  Nie bojcie się, że to jakaś rakietowa nauka! KSeF to taki ułatwiający życie system, w którym wystarczy jedno kliknięcie i faktura przesłana do KSeF i do nabywcy, który też jest w KSeF. Podpinasz swój system, a on już wie, co robić. I nie ważne, czy używasz swojego programiku czy wysyłasz dane z Excela. Jak patrzę na swoje papiery w biurze i wprowadzanie wszystkich faktur kosztowych ręcznie to masakra. Dzięki KSeF będzie można pobrać wszystko jednym kliknięciem, bez ręcznego wprowadzania. Potem tylko będzie trzeba podzielić na towary handlowe i koszty. No i jest też aplikacja na telefon. Spróbujcie. Nie bójcie się
  7
 • Przedsiebiorca
  2023-12-29 18:11:39
  Wszystko dobrze, tylko dlaczego tak bardzo komplikują przepisy. Jak już mamy wystawiać faktury w Ksef, to wystawiajmy wszystkie. Mam sprawdzać każdego czy jest zwolniony z VAT, czy nie, a może to osoba fizyczna, prowadząca działalność, a może jednak nie? To jest idiotyczne i prowadzi do kolejnego bałaganu, kolejnego cudownego Nowego Ładu, który był bublem legislacyjnym. Może ci eksperci zastanowili się najpierw nad konsekwencjami, a dopiero potem wprowadzali w życie takie obowiązki.
  0
 • Rpt
  2024-01-06 22:58:32
  Czy bank wypłacający w ciężar umowy kredytowej do wystawcy fv w imieniu kredytobiorcy musi operować nr ksef czy może tylko nr fv handlowym?
  0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

REKLAMA