REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-faktury w UE od 2028 roku. KSeF może więc poczekać

Kiedy KSeF będzie obowiązkowy? UE daje czas do 2028 roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na przejście na e-faktury Komisja Europejska dała wszystkim krajom UE czas do 2028 r. Natomiast polscy przedsiębiorcy musieliby korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) już od połowy 2024 r.

Kiedy KSeF będzie obowiązkowy? Termin może się zmienić

Polscy przedsiębiorcy mieli być zobligowani do korzystania z KSeF już od połowy 2024 r. Jednak, jak przyznał przewodniczący sejmowej komisji finansów Janusz Cichoń, ten termin może się zmienić. Na przejście na elektroniczny system fakturowania Komisja Europejska dała wszystkim czas do 2028 r. Jak wygląda sytuacja w innych krajach? 

Jednym z pomysłów na zmniejszanie luki VAT jest uszczelnianie systemu podatkowego poprzez wprowadzenie jednolitego, cyfrowego systemu rejestracji faktur na terenie Unii Europejskiej. Kierunek działań wyznacza europejska dyrektywa, której celem jest ujednolicenie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych (B2G) od 2020 r. w ramach platformy Peppol.

Kiedy e-faktury obowiązkowe? UE daje czas do 2028 roku

Krok kolejny określa dyrektywa VAT w epoce cyfrowej (ViDA), która zobowiązuje kraje do otrzymywania i wystawiania faktur elektronicznych w ramach jednolitego systemu. Zacznie ona obowiązywać od 2028 r. Taka e-faktura ma ustrukturyzowaną postać: raz wystawiona trafia do systemu, gdzie dalej jest automatycznie przetwarzana i przechowywana przez 10 lat.

- Budowa jednego systemu do cyfrowego rejestrowania transakcji to proces wymagający wdrożenia i przetestowania niezawodnych rozwiązań, zanim staną się obowiązkowe. Czas odgrywa tu jeszcze dodatkową rolę, bo im szybciej obowiązek zostanie wprowadzony, tym szybciej zauważymy efekty z uszczelniania luki - mówi Mateusz Borowiak z firmy Banqup.

E-faktury w UE. Liderami są Włosi

O ile z e-faktur korzysta powszechnie sektor publiczny w UE, poszczególne kraje wprowadzają elektroniczne fakturowanie we własnym tempie. Z perspektywy ostatniego roku zdecydowana mniejszość krajów wprowadziła taki obowiązek w transakcjach B2B.

Europejskim liderem są Włochy, które obowiązek fakturowania elektronicznego wprowadziły dla rozliczeń B2G dla ministerstw i wybranych agencji rządowych w 2014 r., w kolejnym roku dla wszystkich podmiotów publicznych. Od 2019 r. e-faktury wystawiają największe firmy, stopniowo znoszone są kolejne progi dochodowe i od 2024 r. e-faktury będą wystawiać wszyscy przedsiębiorcy. Efekty? Wg danych Komisji Europejskiej Włosi ograniczyli spadek przychodów z VAT o 10,7 punktu procentowego w 2021 r.

W Polsce od 1 stycznia 2022 trwa okres przejściowy i przedsiębiorcy mogą korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który umożliwia wystawianie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych. Obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych wchodzi od 1 lipca 2024 r. i dotyczy przedsiębiorców, którzy są czynnymi płatnikami VAT. Od początku 2025 r. e-faktury będą wystawiać również firmy zwolnione z płacenia VAT. - Najnowsze dane Komisji Europejskiej pokazują, że w Polsce ograniczono stratę w luce VAT o 7,8 p.p. Jak widać, ukierunkowane działania, związane z cyfryzacją systemów podatkowych, przynoszą namacalne efekty - twierdzi Mateusz Borowiak.

Węgry to kolejny po Włoszech kraj, który obowiązek raportowania faktur w czasie rzeczywistym (RTIR) sprawnie wprowadził od połowy 2018 r. Od 1 stycznia 2021 r. nie tylko transakcje B2B, ale również B2C muszą być zgłaszane węgierskim organom podatkowym, niezależnie od kwoty transakcji.

Wiele krajów podchodzi do e-fakturowania etapami

Do roku 2028 zostało sporo czasu, dlatego wiele krajów podchodzi do e-fakturowania etapami, testując rozwiązania informatyczne lub nakładając najpierw obowiązek na największe przedsiębiorstwa. Wdrożenia etapowe od 2024 roku planuje Belgia, Francja, Hiszpania i Rumunia. Chorwacja, Niemcy, Słowacja i Słowenia planują wprowadzić e-faktury od 2025 r. 

Komisja Europejska udzieliła Niemcom pozwolenia na rozpoczęcie stosowania dobrowolnego e-fakturowania B2B od stycznia 2025 r. Obowiązek, dotyczący firm z obrotem przekraczającym 800 tys. euro, wejdzie dopiero od 2027 r. We Francji e-faktury są dobrowolne, obowiązek zacznie być wprowadzany w latach 2024-2026, początkowo dla firm zatrudniających ponad 5 tys. pracowników i z rocznym przychodem ponad 1,5 mld euro.

W Skandynawii e-fakturowanie B2B jest dobrowolne. W Finlandii, gdzie luka VAT jest niska, rząd zamierza uprościć system VAT i zmniejszyć koszty administracyjne. Proponowane rozwiązania będą wprowadzane etapami w latach 2024-2028. Podobnie Holandia może poszczycić się niskim poziomem oszustw rzędu 3 proc. dochodu z VAT. Kraj jest na etapie pilotażu, dopiero w 2023 r. wprowadzono obowiązek e-faktur dla sektora B2G. Korzystanie z faktur elektronicznych między firmami jest w dalszym ciągu dobrowolne.

W tabeli przedstawiamy informacje o obowiązku elektronicznego fakturowania dla sektora publicznego (B2G) oraz biznesu (B2B) dla 27 krajów EU oraz 4 krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Norwegia, Islandia, Liechtenstein, Wlk. Brytania).

KrajE-faktury B2GE-faktury B2B 
Austriatakdobrowolne od 2013
Belgiatak7/2024 duże firmy
7/2025 wszyscy
Bułgariataknie
Chorwacjatakod 2025
Cyprtaknie
Czechydobrowolnenie
Daniataknie
Estoniataknie 
Finlandiataknie
Francjataknie, od 7/2024
Grecjataknie
Hiszpaniataknie, od 2024 
Holandiataknie 
Islandiataknie
Irlandiataknie
Liechtensteintaknie
Litwataknie
Łotwataknie, od 2025
Luxemburgtaknie
Maltataknie
Niemcytaknie, 1/2026
Norwegiataknie
Polskataknie, od 7/2024
Portugaliataknie
Rumuniataknie, 1/ 2024
Słowacjataknie, od 2025
Słoweniataknie, od 2025
Szwecjataknie
Węgrytaktak 
Wielka Brytanianienie
Włochytaktak
Dane na podstawie zestawienia Komisji Europejskiej oraz raportu Navigating GlobalTax and E-invoicing Compliance in 2023 od Unifiedpost Group.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA