Mikroprzedsiębiorcy chcą niższych podatków i składek ZUS
REKLAMA
REKLAMA
Jakie oczekiwania mają mikroprzedsiębiorcy?
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w 2018 roku w Polsce działało ponad 2,1 mln przedsiębiorstw z liczbą pracujących do 9 osób, które łącznie zatrudniały ponad 4,1 mln osób. Przedstawiciele najmniejszego biznesu razem z rodzinami stanowią więc realną siłę przy wyborczych urnach. Tymczasem podnoszone przez nich postulaty regularnie się powtarzają. W ich odczuciu państwo niedostatecznie wspiera prowadzenie działalności gospodarczej.
REKLAMA
Według najnowszej edycji Badania Polskiej Mikroprzedsiębiorczości, przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie firmy inFakt, jako największe obciążenie zostały uznane zbyt wysokie składki ZUS, na które wskazało aż 70% badanych. Zbyt wysokie podatki doskwierają 60% przedsiębiorców, w dalszej kolejności wymieniano zbyt często zmieniające się prawo (45%), skomplikowane rozliczanie kosztów (24%) czy uciążliwe kontrole (11%).
Naturalną konsekwencją takich opinii jest oczekiwanie, że rządzący obniżą składki ZUS (76%) oraz podatki (68%). Ponadto mikroprzedsiębiorcy chcieliby uproszczenia przepisów o VAT (43%).
W dalszej kolejności formułowano takie oczekiwania jak: zmniejszenie liczby obowiązków sprawozdawczych (31%) i sprawdzających przez ZUS (22%), możliwość łatwiejszego załatwiania spraw przez ePUAP (23%) oraz zmniejszenie liczby kontroli (14%).
Coraz gorsze warunki dla biznesu?
Zdaniem mikroprzedsiębiorców warunki do prowadzenia biznesu w Polsce są trudne (60%). Korzystnie ocenia je tylko 13% badanych przez inFakt.
W dodatku w ocenie przedstawicieli małego biznesu w ciągu ostatnich trzech lat coraz bardziej się one pogarszają. Odpowiedziało tak 55% ankietowanych, 28% stwierdziło, że warunki do prowadzenia biznesu są bez zmian, a 17% wskazało, że odczuwa poprawę.
Polecamy: Najnowsze zmiany w VAT. Sprawdź!
Polecamy: Praktyczny przewodnik po zmianach w VAT. Sprawdź!
Jakie zmiany w prawie czekają przedsiębiorców?
W niedługim czasie przedsiębiorców czekają zmiany w prawie podatkowym, które będą dotyczyć przepisów o PIT i rozliczania VAT.
– Od nowego roku będzie obowiązywać nowa, niższa stawka podatku dochodowego (PIT) wynosząca 17%, dzięki temu skorzystają przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych – mówi Piotr Ciszewski, ekspert podatkowy w firmie inFakt. – Dodatkowo ułatwieniem oraz uproszczeniem w rozliczeniu podatku VAT ma być wprowadzenie nowych struktur JPK, które zgodnie z projektem ustawy będą obowiązywać od 2020 roku. Mają one zastąpić deklaracje VAT oraz JPK_VAT, dzięki czemu nie będzie dublowania obowiązków w rozliczeniu podatku.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat