REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Ulga na start – co warto wiedzieć?
Ulga na start – co warto wiedzieć?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ulga na start to rozwiązane dla początkujących przedsiębiorców, dające możliwość zmniejszenia kosztów biznesu w pierwszych miesiącach działalności. Co to ulga na start? Kto może skorzystać i na czym polega? Jak zgłosić ulgę na start? Jak wypełnić ZUS ZZA i DRA? Co po zakończeniu ulgi na start?

Co to ulga na start?

Ulga na start to czasowe zwolnienie z obowiązku płacenia ubezpieczeń społecznych, z którego może korzystać określona grupa podmiotów gospodarczych.

Autopromocja

Instytucja ulgi na start została wprowadzona ustawą z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (tzw. Konstytucja Biznesu) - Dz.U. z 2018 r., poz. 646. Weszła w życie w dniu 30 kwietnia 2018 r.

Przepisy dotyczące ulgi zawiera art. 18 ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Ulga na start – kto może skorzystać?

Z ulgi na start może skorzystać przedsiębiorca, który spełnia warunki określone przez ustawodawcę, tj.:

1) przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) przedsiębiorca podejmujący działalność gospodarczą ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia,

3) przedsiębiorca, który nie wykonuje działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej,

4) przedsiębiorca, który nie podlega ubezpieczeniu w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Co istotne, jeżeli przedsiębiorca korzysta z ulgi na start, to jego zleceniodawca nie ma obowiązku odprowadzania za przedsiębiorcę składek na ubezpieczenia społeczne pod warunkiem, że:

- przedmiot umowy ze zleceniodawcą (agencyjnej, zlecenia lub o świadczenie usług) jest taki sam jak przedmiot prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności,

- osiągane przychody są opodatkowane jako przychód z działalności gospodarczej.

Ulga na start – na czym polega?

Ulga na start polega na zwolnieniu z obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne przez okres sześciu miesięcy (tj. sześciu pełnych miesięcy) od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

Ulga na start – jak liczyć miesiące?

Jeżeli chodzi o liczenie miesięcy do ulgi na start, to należy brać pod uwagę sześć pełnych miesięcy od rozpoczęcia działalności gospodarczej. Można wyróżnić dwa przypadki:

1) jeżeli przedsiębiorca rozpoczyna działalność gospodarczą w trakcie miesiąca, nie wlicza tego miesiąca do sześciu miesięcy, w trakcie których może korzystać z ulgi na start,

2) jeżeli przedsiębiorca rozpoczyna działalność pierwszego dnia miesiąca, to ten miesiąc wlicza do sześciu miesięcy, w których może korzystać z ulgi.

W przypadku zawieszenia działalności w trakcie korzystania z ulgi, okres zawieszenia nie przerywa biegu sześciu miesięcy, czyli wlicza się do okresu, w którym przedsiębiorca może korzystać z ulgi.

Natomiast, jak wynika z art. 18 ust. 2 ustawy - Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może zrezygnować z ulgi na start, przez dokonanie zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, w dowolnym momencie przed upływem sześciu miesięcy.

Jak zgłosić ulgę na start?

Ulgę na start przedsiębiorca musi zgłosić do ZUS w ciągu siedmiu dni od daty rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.

Ulga na start – kod do ZUS

Korzystając z ulgi na start przedsiębiorca opłaca jedynie składkę zdrowotną. Co należy zgłosić do ZUS używając określonego kodu.

Przedsiębiorca musi zgłosić się w ZUS do ubezpieczenia zdrowotnego, z kodem tytułu ubezpieczenia, który zaczyna się od cyfr 05 40. Pozostałe dwie cyfry zależą od tego, czy przedsiębiorca ma ustalone prawo do emerytury lub renty oraz czy posiada orzeczenie o niepełnosprawności.

Jeśli przedsiębiorca nie posiada ustalonego prawa do emerytury/renty ani orzeczenia o niepełnosprawności, wtedy obowiązuje kod 05 40 00.

Ulga na start – jak wypełnić ZUS ZZA?

Formularz ZUS ZZA posłuży przedsiębiorcy do zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego.

Formularz ten można wypełnić już w trakcie rejestracji działalności gospodarczej w CEIDG. We wniosku CEIDG-1 należy zaznaczysz „ZZA” w punkcie 12.2 „Dołączam zgłoszenia ZUS”. Poza tym, zgłoszenie można przekazać do ZUS:

- w formie papierowej (w palcówce ZUS lub pocztą), pod warunkiem, że przedsiębiorca będzie rozliczał składki maksymalnie za pięć osób,

- w Programie Płatnik – wypełniając formularz i podpisując podpisem kwalifikowanym,

- w aplikacji ePłatnik na Platformie Usług Elektronicznych (PUE), formularz popisany podpisem kwalifikowanym lub Profilem Zaufanym.

Jak wypełnić DRA ulga na start?

Ulga na start wymaga zgłoszenia i opłacania tylko składki zdrowotnej, o czym już pisaliśmy. Natomiast do dziesiątego dnia następnego miesiąca po rozpoczęciu działalności i zgłoszeniu do ubezpieczeń przedsiębiorca powinien złożyć do ZUS deklarację ZUS DRA i zapłacić składkę.

Następnie, jeżeli przedsiębiorca nie zatrudnia pracowników, do końca okresu korzystania z ulgi na start nie musi już składać deklaracji ZUS DRA. Kolejną deklarację należy złożyć dopiero po upływie sześciu miesięcy korzystania z ulgi.

W przypadku gdy przedsiębiorca zatrudnia pracowników lub współpracuje ze zleceniobiorcami, musi zarejestrować ich w ZUS i opłacać za nich składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Kiedy koniec ulgi na start?

Przedsiębiorca może przestać korzystać z ulgi na start w dowolnym wybranym momencie przed upływem sześciu miesięcy lub skorzystać z całej przysługującej mu ulgi, która zakończy się po upływie pełnych sześciu miesięcy.

Co po zakończeniu ulgi na start?

Po zakończeniu korzystania z ulgi na start przedsiębiorca może skorzystać z możliwości opłacania obniżonych składek ZUS. Obniżone składki przysługują za pełne 24 miesiące. Przy czym, gdy przedsiębiorca zrezygnuje z ulgi na start w połowie miesiąca, okres obniżonych składek zacznie się liczyć dopiero od kolejnego miesiąca.

W celu skorzystania z obniżonych składek ZUS przedsiębiorca musi:

- wyrejestrować się z ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZWUA z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się cyframi 05 40,

- zgłosić do ubezpieczeń w ramach obniżonych składek z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się cyframi 05 70, natomiast, jeżeli ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, z kodem 05 72.

Po tym okresie, jeśli przychód nie przekroczył 120 tys. zł, przedsiębiorca może skorzystać z Małego ZUS Plus.

 

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców - Dz.U. z 2018 r., poz. 646.

Polecamy: Komplet PODATKI 2021

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA